białe zęby sposoby

Jakie są metody wybielania zębów?

Proste, zdrowe i białe zęby to współczesny kanon piękna. Niestety współczesna dieta sprawia, że pochwalenie się śnieżnobiałym uśmiechem nie jest takie proste. Nawet przy codziennej domowej higienie na zębach pojawiać mogą się przebarwienia i plamy. W takiej sytuacji warto zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów. Zabieg przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Na czym on polega, ile kosztuje i jakie są efekty wybielania zębów?

Wybielanie zębów w domu czy u stomatologa?

Współczesna stomatologia zna wiele sposobów na wybielenie zębów. Niektóre z nich można zastosować w domowym zaciszu. Jako domowe sposoby na wybielanie zębów wymienić można stosowanie specjalnych pasków, sody oczyszczonej, past wybielających i z węglem aktywnym. Niewątpliwą zaletą tych sposobów jest niska cena. Koszt zakupu preparatów do wybielania zębów to kilkanaście złotych. Niestety stosowanie ich nie przynosi zazwyczaj oczekiwanych efektów, a często rezultaty są zerowe. Co więcej, nieumiejętne stosowanie domowych sposobów na wybielanie zębów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a w efekcie bólu i chorób zębów. Najbezpieczniejszą metodą na śnieżnobiały uśmiech są więc profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym.  Pozwalają one białymi zębami cieszyć się od razu, a przy tym są bezpieczne i mało inwazyjne. Na wybielanie regeneracyjne można umówić się w przychodni Ortodenika w Łukowie.

Metody wybielania zębów u dentysty

Gabinety stomatologiczne proponują różne metody uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu. Wskazaniem do ich zastosowania jest nałogowe palenie papierosów, złe nawyki żywieniowe, leczenie tetracykliną i minocykliną, uwarunkowania genetyczne. Z metod wybielania zębów u dentysty mogą również skorzystać osoby z fluorozą zębów. Śnieżnobiały uśmiech można uzyskać dzięki:

  • Wybielanie zębów regeneracyjne – to optymalny sposób, który pozwala rozjaśnić zęby nawet o 7-8 odcieni i zapewnić spektakularny efekt wizualny;  wybielanie regeneracyjne rozpoczyna się od uśnięcia głęboko osadzanych przebarwień na zębach za pomocą specjalnej mieszanki aktywnego tlenu, detergentów, rozpuszczalników i środków powierzchniowo czynnych; w kolejnym etapie dochodzi do wybielania właściwego, z użyciem aktywnego tlenu oraz nano -hydroksyapatytu; całość zabiegu trwa ok. 2 godziny; po nim należy unikać jedzenia  i picia barwiących produktów spożywczych;
  • Wybielaniu nakładkowym – zabieg polega na dopasowaniu specjalnej nakładki z żelem wybielającym, które należy nakładać na zęby na minimum 4 godziny na dobę; po zdjęciu nasadki, zęby należy dokładnie umyć pastą z fluorem; wybielanie nakładkowe pozwala na usunięcie przebarwień i uzyskanie jednolitego koloru na całej powierzchni zębów; warto jednak wiedzieć, że ta metoda sprawdzi się jedynie przy niezbyt dużych przebarwieniach; efekty jej zastosowania utrzymują się przez ok. 2 lata przy zachowaniu standardowej higieny jamy ustnej; warunkiem utrzymywania się efektów jest też stosowanie tzw. białej diety w pierwszych tygodniach po wybielaniu nakładkowym;
  • Laserowe wybielanie zębów – pozwala ono zmienić odcień zębów o 8 tonów w bardzo krótkim czasie; zabieg może być przeprowadzony jedynie na zdrowych zębach bez ubytków; przeciwwskazaniem do niego są choroby dziąseł i odsłonięte szyjki zębów, a także ciąża, okres karmienia piersią oraz duża liczba wypełnień zębowych; na jego niekorzyść przemawia cena, która jest o wiele wyższa niż w przypadku innych metod wybielania zębów;
  • Licówki maskujące – jest to najdroższa z metod uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu; wybielanie jednego zęba to koszt ok. 800 złotych; licówki maskujące to jednak nie tylko sposób na likwidację przebarwień na zębach, ale także usunięcie krzywizny czy asymetrii zębów.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w gabinetach stomatologicznych jest to o koszt wybielania zębów. Nie da się na nie jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cena uzależniona jest od wielu czynników m.in. wybranej metody. Najtańsze oczywiście będzie zastosowanie zestawów do wybielania zębów w domu. Jednak ich użycie nie gwarantuje sukcesu. Droższe są metody stosowane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. W nich za zabieg należy zapłacić od kilkunastu do kilkuset złotych. Warto jednak pamiętać, że mniej istotnym efektem jest to, ile kosztuje wybielanie zębów – decyduje się na usunięcie przebarwień przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, małą inwazyjność i skuteczność zabiegu.