Komputerowe badanie stóp

Kto powinien je ZROBIĆ ? 

Jeśli:

  1. Masz halluksy
  2. Bolą Cię kolana
  3. Masz deformacje stopy
  4. Nawracające modzele
  5. Sportowcy
  6. Skrzywienie kręgosłupa
  7. U dzieci

To najważniejsze wskazania do badania. Na podstawie jego można prowadzić skuteczną rehabilitację poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń, zabiegów fizykalnych oraz wykonać wkładki.

Do JAKICH BUTÓW WYKONAĆ WKŁADKI ?

Wkładki można wykonać do każdego typu buta, nawet  cieniutkie do szpilek. 

WKŁADKI SĄ INDYWIDUALNE TZN NIE TYLKO DOBRANE NA PODSTAWIE BADANIA DO PACJENTA, ALE RÓWNIEŻ Z ROZRÓŻNIENIEM NOGI PRAWEJ I LEWEJ. Różne potrzeby, różne wkładki.

Komputerowe badanie stóp, przeprowadzane w gabinetach naszej przychodni Ortodentika, to jedna z najnowocześniejszych metod uzyskania dokładnych informacji na temat stanu stóp pacjenta, w tym poznania przyczyn dolegliwości bólowych, tego ważnego elementu narządu ruchu człowieka. Z badania mogą skorzystać nie tylko dorośli, ale też młodzież oraz dzieci. To wnikliwe badanie umożliwia optymalny dobór programu fizjoterapii – im szybciej wykryta zostanie wada, tym łatwiej można ją skorygować.

Na czym polega komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp wykonywane jest za pomocą profesjonalnego sprzętu – tzw. podobaroskopu, który pozwala specjaliście ocenić, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pacjent staje boso na macie z czujnikami. Obraz jest transmitowany na monitorze w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, może zobaczyć stopę pacjenta od spodu, gdy ten jest w pozycji stojącej. Ta zaawansowana platforma diagnostyczna daje możliwość zarówno badania statycznego (podczas stania w miejscu), jak i dynamicznego (podczas chodu). Podoskaner 2D pozwala na jeszcze dokładniejszą, cyfrową analizę stóp (wysklepienia łuków, ustawienia pięt). To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które trwa około 20-40 minut.

Co diagnozuje komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp wykrywa szereg nieprawidłowości, a są to m.in.:

  • zaburzenia chodu,
  • wady postawy,
  • wady i schorzenia stóp (np. halluksy, ostroga piętowa, palce młotkowate, płaskostopie poprzeczne i podłużne).

To nieinwazyjna i bezbolesna procedura, daje precyzyjne wyniki, pozwalające wykryć szereg dysfunkcji w budowie stóp, dzięki którym lekarz może dobrać optymalną terapię leczniczą i poprawić kondycję zdrowotną pacjenta.

Wskazania do komputerowego badania stóp

Kto powinien wykonać komputerowe badanie stóp?

  • Dzieci i młodzież

Dzieci około 3-4. roku życia powinny skorzystać z pierwszej wizyty kontrolnej. Sygnałem ostrzegawczym jest wykrzywianie stóp w bucie, potykanie się oraz koślawe kolana. Badanie stóp jest zalecane także dzieciom i młodzieży uczęszczającym regularnie na zajęcia sportowe.

  • Sportowcy i amatorzy

Pacjenci, którzy zajmują się sportem zawodowo lub po prostu prowadzą bardzo aktywny tryb życia, często borykają się z kontuzjami stawu skokowego, uczuciem napięcia łydek, bólem kolan i kręgosłupa, czy stanami zapalnymi ścięgien. Badanie stóp pozwala dobrać indywidualne wkładki ortopedyczne, dzięki którym zniwelowane zostaną dolegliwości bólowe i zmniejszy się ryzyko pojawiania niektórych kontuzji.

  • Osoby wykonujące pracę na stojąco

Praca w pozycji stojącej może przyczyniać się do poważnych problemów z kręgosłupem, powodować jego ciągły ból i żylaki kończyn dolnych. To właśnie na stopach opiera się cały ciężar ciała, poddanie się badaniu komputerowemu, dobranie wkładek ortopedycznych i terapia, mogą zapobiec tego typu problemom zdrowotnym.

  • Seniorzy

Ta grupa pacjentów jest najbardziej narażona na stopę cukrzycową, reumatoidalne zapalenie stawów, deformacje w obrębie palców, bóle kolan, pachwin i stawu biodrowego. Starsze osoby często też cierpią na zaburzenia równowagi, co jest kolejnym wskazaniem do skorzystania ze specjalistycznego badania stóp.

Kontrolnemu badaniu stóp z wykorzystaniem podobaroskopu, mogą poddać się osoby, które myślą o profilaktyce i chcą uniknąć w przyszłości chorób stóp i dolegliwości bólowych.

Podsumowując, komputerowe badanie stóp pozwala szybko i skutecznie zdiagnozować deformacje i schorzenia w obrębie stóp, rozwiązując wiele problemów zdrowotnych dzieci, młodzieży oraz dorosłych pacjentów. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej kompleksowej oferty i odwiedzin gabinetów Kliniki Ortodentika mieszkańców Łukowa oraz pobliskich miast (Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski, Siedlce, Żelechów), którzy szukają specjalistów doświadczonych w diagnostyce stóp. Dysponujemy kadrą wykwalifikowanych fachowców, którzy traktują każdego pacjenta w indywidualny sposób. Zapewniamy miłą atmosferę i przystępne ceny świadczonych usług.

 

              WKŁADKI DO BUTÓW 

 

Indywidualne wkładki ortopedyczne

Stopa każdego z nas jest inna. Jedynie wkładki ortopedyczne, wykonane na indywidualne zamówienie, zapewnią stopom właściwe ustawienie, chroniąc przed wadami postawy oraz bólami i zmianami chorobowymi.

Prawidłowo dobrane i wykonane wkładki przywracają prawidłowy rozkład nacisków na stopy i poprzez korekcję ustawienia stóp wpływają na wyższe piętra łańcucha kinematycznego (kolano-biodro-kręgosłup).

Wkładki ortopedyczne wspomagają aparat ruchu, tworząc dodatkową podporę dla biernych struktur anatomicznych, przez co zapobiegają urazom zmęczeniowym. Zmniejszają obciążenia i zmęczenie nóg, wspomagając mięśnie stabilizujące stopę. Wreszcie – poprawiając ergonomię ruchu, pomagają uniknąć kontuzji i przyspieszają regenerację tkanek po zabiegach operacyjnych kończyn dolnych.

Indywidualne wkładki ortopedyczne:

  • poprawiają komfort poruszania się – zmniejszają obciążenie, a także zmęczenie nóg i kręgosłupa oraz eliminują ból.
  • poprawiają komfort uprawiania sportu – oddziałują na ergonomię ruchu, minimalizują przeciążenia i amortyzują wzmożone naciski podczas aktywności fizycznej. Pomagają tym samym uniknąć kontuzji, a także osiągać lepsze wyniki treningowe.
  • korygują ustawienie stóp u dzieci i młodzieży – wpływają na odciążenie i prawidłową postawę kolan, bioder i kręgosłupa, zapobiegając przy tym wielu deformacjom. Korektę chodu u dzieci należy rozpocząć jak najszybciej, najlepiej, kiedy maluch zacznie już chodzić bez pieluszki.
  • kompensują wady stóp u dorosłych – zapobiegają powstaniu wad na wyższych poziomach łańcucha kinematycznego.
  • pomagają korygować lub zapobiegają dysfunkcjom narządu ruchu, takim jak: stopy płaskie, wydrążone, koślawość i szpotawość stóp, koślawość i szpotawość kolan, paluchy koślawe (halluksy), paluch sztywny, ostrogi piętowe, asymetria długości kończyn – wyrównanie długości kończyn pozwala na prawidłowe ustawienie medinicy (rotacja) oraz osiowe ustawienie kręgosłupa (np. skolioza);
  • zapobiegają powstawaniu zmian chorobowych.
  • wspomagają gojenie się tkanek – zwłaszcza po zabiegach operacyjnych w obrębie kończyn dolnych.

Wkładki ortopedyczne wykonujemy ze specjalistycznych materiałów amortyzujących wstrząsy. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie materiału oddzielnie do każdego fragmentu stopy, jak i rodzaju używanego obuwia. Oferujemy wkładki do wszystkich typów obuwia, w tym także do butów na obcasie i butów narciarskich. Ważne jest również, aby wkładki były dostosowane do wieku oraz prowadzonego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, osób aktywnych fizycznie oraz sportowców.

Wkładki ortopedyczne dla sportowców

Ze względu na duże obciążenia stopy, jakie towarzyszą podczas uprawiania różnego rodzaju sportów, bardzo ważny jest prawidłowy dobór wkładek zapewniających odpowiedni rozkład nacisków, który, co ważne jest różny w przypadku poszczególnych dyscyplin sportowych. Dlatego też, konstrukcja wkładek powinna przede wszystkim uwzględniać aspekty takie jak manewrowanie kształtem czy twardością poszczególnych części (usztywnienie miejsc zbyt ruchomych stopy, odciążenie odcisków, wzmocnienie miejsc przecierających się itd.).

Wkładki ortopedyczne dla dzieci

Biorąc pod uwagę fakt, iż stopa dziecka rozwija się do około 10-13 roku życia, bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednio wcześniejsza, dostosowana do rozwijającej się wady korekcja. Należy zwrócić uwagę, że niestety, ale buty dziecięce są bardzo często zbyt szerokie, miękkie przez co stopa znajduje się w niewłaściwej pozycji. Indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne dla dzieci, na podstawie odlewów stopy dziecka pozwalają na stworzenie wkładek, precyzyjnie korygujących wady stóp. Obecnie leczymy poprzez nie wady takie jak: koślawość i szpotawość stóp, stopę płaską i wydrążoną, stopę końską i końsko-szpotawą, stopę przywiedzioną, a także koślawość i szpotawość kolan, przeprost i rotację kolan, asymetrię miednicy oraz skrzywienia kręgosłupa.