stomatologia estetyczna Łuków

Wybielanie zębów – droga do pięknego uśmiechu

Każdy z nas pragnie mieć piękne i zdrowe zęby. Zwyczaj aby cieszyć się olśniewającym uśmiechem wystarczy podstawowa, świadoma pielęgnacja zębów oraz okresowe wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety, obecnie coraz więcej czynników wpływa na pogorszenie się stanu naszych zębów – zła dieta, używki i nawarstwienie się stresujących sytuacji sprawiają, że nasz uśmiech często zostaje pozbawiony blasku. Dlatego wiele pacjentek i pacjentów coraz chętniej sięga po środki wybielające zęby. Czy to najlepszy sposób aby zadbać o piękny uśmiech?

Spis treści

  1. Co wpływa na utratę naturalnego koloru zębów?
  2. Wybielanie zębów – jak możemy wykonać ten zabieg?
  3. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
  4. Jaką metodę wybrać?

Co wpływa na utratę naturalnego koloru zębów? 

Przyczyną powstawania przebarwień i utraty naturalnego koloru są najczęściej nasze nawyki żywieniowe i procesy starzenia zachodzące w organizmie. Bardzo duży wpływ na wygląd naszych zębów mają używki takie jak tytoń, kawa czy czerwone wino. Również herbata może negatywnie wpływać na kolor naszych zębów. Przebarwienia powstają także na skutek odkładającego się osadu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego czy nawet przyjmowania antybiotyków z tetracykliną.

Wybielanie zębów – jak możemy wykonać ten zabieg? 

Zabieg wybielania polega na poddaniu zębów działaniu chemicznych substancji, które usuwają powstały na powierzchni zęba osad. W ten sposób przywrócony zostaje biały, pożądany odcień,  który pozwala nam cieszyć się promiennym uśmiechem.

Obecnie możemy skorzystać z wielu preparatów, które pomagają nam w walce z przebarwieniami i niepożądanym osadem. Istnieją również sposoby domowe, które nie wymagają dużych nakładów finansowych i są możliwe do wykonania samodzielnie, w zaciszu naszej łazienki. Niektórzy decydują się więc na korzystanie ze specjalnych pasków lub nakładek wybielających, które pozostawi się na zębach przez około 30 minut. Zabieg ten należy powtarzać przez określony  czas, najczęściej 7 kolejnych dni. Kolejnym domowym sposobem jest soda oczyszczona – wykorzystywana jako roztwór do płukania jamy ustnej lub pasta nakładana na szczoteczkę. Niektórzy decydują się również na korzystanie z tak zwanych pas wybielających, na przykład z aktywnymi cząsteczkami węgla.

Specjalne pasty do zębów czy paski wybielające nie mogą jednak równać się zabiegom wykonywanym w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych. Domowe sposoby są o wiele mniej skuteczne, a oczekiwanie na pożądane rezultaty może być o wiele bardziej długotrwałe. Co więcej, niekiedy nieumiejętne wykorzystywanie preparatów takich jak soda oczyszczona czy paski wybielające może nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia szkliwa nazębnego, a w konsekwencji poważne problemy stomatologiczne.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym 

Jeśli zależy nam na białym uśmiechu i skutecznych metodach, powinniśmy zdecydować się na profesjonalny zabieg wybielania zębów, który wykonać możemy w większość gabinetów stomatologicznych. W ten sposób możemy mieć pewność, że wybieramy najskuteczniejszą drogę do śnieżnobiałych zębów. W gabinetach stomatologicznych będziemy mogli skorzystać z czterech różnych metod wybielania zębów. Należą do nich wybielanie regeneracyjne, wybielanie nakładkowe, wybielanie z wykorzystaniem lasera lub licówki maskującej. Co powinniśmy wiedzieć o wymienionych metodach?

Regeneracyjne wybielanie zębów pozwala nam na rozjaśnienie nawet o 7 lub 8 odcieni. Ten rodzaj wybielania zębów polega na usunięciu głęboko osadzonych przebarwień. Wykorzystuje się do tego mieszankę aktywnego tlenu, rozpuszczalników i środków powierzchniowo czynnych. Zabieg jest wykonywany jednorazowo i należy po nim zachować wstrzemięźliwość od barwiących produktów spożywczych.

Wybielanie nakładkowe jest natomiast o wiele bardziej czasochłonne i nie jest w stanie zniwelować poważniejszych przebarwień. Polega na korzystaniu ze specjalnie dopasowanej nakładki z żelem wybielającym, którą nakłada się na minimum cztery godziny w czasie doby, następnie resztki żelu zmywa się ze specjalną pastą z fluorem.

Ciekawą alternatywą jest na pewno laserowe wybielanie zębów. Pozwala rozjaśnić zęby nawet o 8 odcieni w bardzo krótkim czasie. Nie można jednak stosować tego typu zabiegu w momencie gdy nasze zęby i dziąsła są w słabej kondycji – dyskwalifikujące będą wszelkie ubytki, choroby dziąseł i odsłonięte szyjki zębów.

Licówki maskujące są najdroższym sposobem wybielania zębów. Pomagają jednak nie tylko w zmianie odcienia naszych zębów – maskują również wszelkie niedoskonałości i krzywiznę zębów. Licówka to cieniutki płatek przyklejany  do powierzchni zęba, pozwalając na pokrycie wypełnień, przebarwień oraz zmianę kształtu naszych zębów.

Jaką metodę wybrać? 

Wybór metody wybielania zębów zależy od bardzo indywidualnych kwestii, takich jak stan naszej jamy ustnej czy zasoby finansowe jakie możemy przeznaczyć na zabieg wybielania. W przypadku problemów z dziąsłami czy słabym szkliwem zębów niektóre metody wybielania zębów mogą okazać się szkodliwe. Dlatego każdy wybór powinniśmy skonsultować z naszym stomatologiem, który pomoże nam podjąć ostateczną decyzje. Polecamy wybielanie zębów w naszej przychodni – oferujemy specjalną metodę regeneracyjną.