Diagnostyka RTG i CBCT w przychodni Ortodentika, Łuków

rtg

Szczegółowy wywiad lekarski w połączeniu z badaniami diagnostycznymi, pozwala szybko i właściwie ocenić stan zdrowia pacjenta i wykryć szereg nieprawidłowości. Szczególne zastosowanie w stomatologii, znajduje tomografia komputerowa wiązki stożkowej (określana jako tomografia 3D lub też badanie CBCT), która daje najdokładniejszy obraz radiologiczny oraz zdjęcia panoramiczne zębów RTG.

Zastosowanie tomografii 3D w stomatologii – zalety badania

Na sukces leczenia stomatologicznego składa się doświadczenie i wiedza specjalisty oraz szybka i trafna diagnoza. Tomografia komputerowa 3D to nowoczesne, bezbolesne, bardzo precyzyjne i bezpieczne dla pacjenta badanie, które jest elementem diagnostyki obrazowej, powszechnie wykorzystywanym we współczesnej stomatologii. Jest nieoceniona w endodoncji, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej i twarzowo-szczękowej, a także implantologii.

Podczas badania wzdłuż osi ciała pacjenta obraca się lampa rentgenowska, która emituje promienie kolejno pochłanianie przed detektory. Uzyskane w ten sposób dane są przetwarzane, co daje trójwymiarowy obraz tkanek miękkich i kości pacjenta. W przeciwieństwie do zwykłej tomografii komputerowej, znanej w diagnostyce różnych chorób i urazów, tomografia zębów 3D wykorzystuje  stożkową, a nie szczelinową wiązkę promieniowania rentgenowskiego (w badaniu CBCT czas jego trwania jest krótszy – to zaledwie kilka sekund, obraz bardziej precyzyjny, a dawka promieniowania mniejsza). Tomografia 3D pozwala lekarzowi zauważyć najdrobniejsze nieprawidłowości w strukturach anatomicznych pacjenta, co umożliwia podjęcie skutecznej metody leczenia. Tomografia komputerowa wiązki stożkowej, to idealne uzupełnienie zdjęć RTG wewnątrzustnych, a także pantomograficznych. Ze względu na niezwykle niskie dawki promieniowania, może być wykonywana nawet u małych dzieci.

Wskazania do tomografii zębów 3D

Tomografia 3D jest wykonywana u pacjentów, którzy planują:

  • leczenie ortodontyczne,
  • leczenie endodontyczne,
  • leczenie implantologiczne,
  • leczenie periodontologiczne,
  • leczenie schorzeń zatok przynosowych.

Wysokiej jakości badanie tomograficzne jest też wykorzystywane w diagnostyce chorób jamy ustnej oraz chorób stawu skroniowo-żuchwowego, pozwala także ocenić jakość leczenia kanałowego, któremu pacjent był w przeszłości poddany. Tak więc, tomografia komputerowa 3D jest bezinwazyjnym, bezbolesnym i niezwykle precyzyjnym badaniem, które emituje minimalną dawkę promieniowania.

Zdjęcia RTG zębów

Skuteczna diagnostyka w leczeniu stomatologicznym to podstawa. Oprócz tomografii 3D, w naszej przychodni wykonujemy najwyższej jakości zdjęcia panoramiczne zębów:

  • RTG panoramiczne (pozwala ocenić stan wszystkich zębów i przyzębia),
  • RTG cefalometryczne (wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym),
  • RTG punktowe (wykorzystywane w leczeniu zachowawczym i endodontycznym).

Zapraszamy serdecznie do naszej Kliniki Ortodentika mieszkańców Łukowa oraz okolicznych miast  (Stoczek Łukowski, Radzyń, Siedlce, Żelechów, Podlaski). Dysponujemy kadrą wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Nasze gabinety stomatologiczne są wyposażone w wysokiej klasy sprzęt do tomografii i RTG zębów, który umożliwia szybką i precyzyjną diagnostykę przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pacjenta.