rtg

Czym jest tomografia 3D zębów?

Naprawa zębów to czasami kosztowna sprawa. Zawsze jednak chcemy dla siebie jak najlepiej. Często brak zaufania do lekarza, budzi w nas wątpliwości, czy aby na pewno wszystko jest w porządku. Chcąc zyskać pewność, że nasze pieniądze zostały wydane prawidłowo, warto zdecydować się na diagnostykę rtg i cbct zębów. Są one doskonałą formą dokumentacji medycznej. Doceniają ją zarówno pacjenci, jak i lekarze, dlatego diagnostyka rtg i cbct jest tak popularna w gabinetach stomatologicznych. Zobacz, na czym polega tomografia 3D zębów i kiedy warto ją przeprowadzić.

Tomografia 3D zębów- co to jest?

Tomografia zębów pozwala w szczegółowy sposób pokazać badane części szczęki i żuchwy. Bardzo często jest przeprowadzana w celu ustalenia dokładnego planu leczenia stomatologicznego. Jest metodą całkowicie bezpieczną, która powszechnie stosowana jest w gabinetach lekarskich. Diagnostyka rtg i cbct pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów  szczęki i żuchwy. Tomografia stomatologiczna powinna być zawsze przeprowadzona przed leczeniem implantologicznym. Pozwala na ocenę liczby, jakości i objętości niezbędnej do wszczepienia implantu. Ułatwia przeprowadzenie leczenia kanałowego i ocenę stopnia degradacji zębów. Jest niezbędna przy cięższych przypadkach jak np. leczenie kanałowe endodontyczne lub lokalizacja zniszczonego zęba. Tomografia żuchwy często wykonywana jest celem diagnostyki chorób stawu skroniowo-żuchwowego, zatok szczękowych, czy poszukiwania zmian patologicznych w obrębie tkanki kostnej.

Kiedy potrzebna jest tomografia zębów?

Diagnostyka rtg i CBCT jest potrzebna szczególnie przy skomplikowanych przypadkach. Należy ją wykonać, planując wszczepienie implantu zębowego, wówczas odpowiednio da się oszacować wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego przy planowaniu umieszczenia implantu. Tomografia 3D równie istotna jest w endodoncji, badania umożliwia odnalezienie pękniętych zębów, czy nowych kanałów. Na zdjęciu dodatkowo lekarz może zobaczyć nagromadzoną próchnicę, choroby przyzębia, zmiany i torbiele położone w okolicach zatok szczękowych. Mogą to być również zmiany nowotworowe, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne, ubytki kostne, pęknięte zęby, a także zęby, które nie wyrosły lub występują w nadliczbowej ilości. Przy planowaniu leczenia ortodontycznego, diagnostyka rtg i cbct jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza u młodszych dzieci. Pozwala określić ilość zawiązków zębów w okresie rozwojowym dziecka, a na kanwie wyników zaplanować leczenie.

Nowoczesna diagnostyka rtg i cbct

Dzisiaj tomografia komputerowa wykonywana jest przy pomocy nowoczesnego sprzętu. Urządzenia wykorzystują zaawansowane algorytmy, które zdolne są nawet korygować zniekształcenia powstałe w jamie ustnej przez różnorodne zabiegi, jak np. założenie amalgamatowych plomb. Przede wszystkim nowoczesna diagnostyka rtg i cbct to skrócenia czasu trwania badania, większa szczegółowość, a co za tym idzie- szybsza i dokładniejsza diagnostyka nieprawidłowości. Wyniki badań zazwyczaj dostępne są już kilka minut po wykonaniu zabiegu. Podczas diagnostyki 3D dawka promieniowania ograniczona jest do minimum. Jest to badanie całkowicie bezpieczne dla pacjenta, jednak kobiety w ciąży powinny być poddawane badaniem tomografem. Nowoczesna tomografia stomatologiczna pozwala na dokładne zmierzenie struktury zębów, zatok szczękowych, a nawet naczyń krwionośnych. Tomograf wykonuje zdjęcia 1:1, czyli mają one rzeczywiste wymiary. Co więcej, badanie znacznie ogranicza środki przeznaczone na ten cel. Nie trzeba żadnego przygotowania pacjenta, a oprócz aparatury, nic więcej nie jest potrzebne, aby przeprowadzić skuteczne badanie CBCT.

Ile kosztuje tomografia komputerowa zęba?

Tomografia 3D zębów ma różnorodne ceny. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji, ocen danej jednostki, wykorzystanego sprzętu i wymagań pacjenta. Szacuje się, że całkowita diagnostyka rtg i CBCT obejmująca szczękę i żuchwę kosztuje średnio 350 złotych. Tomografia stomatologiczna częściowa to koszt ok. 100zł, całej szczęki zaś to ok. 200 zł.