Chirurgia stomatologiczna metodą na piękny uśmiech

Piękne, zadbane zęby to wizytówka każdego człowieka. Jednak nie każdy został obdarzony zdrowym uśmiechem. Niektórzy muszą się wspierać w dbaniu o jamę ustną metodami przeznaczonymi do tego celu. Jedną z takich metod jest chirurgia stomatologiczna, w skład której wchodzi między innymi zabieg wszczepiania implantu, tak zwanego implantu stomatologicznego.

Chirurgia stomatologiczna, co to właściwie jest? 

W skład chirurgii stomatologicznej wchodzą zabiegi, które w znacznym stopniu poprawiają wygląd jamy ustnej. Do takiego zabiegu zalicza się nowoczesną implantologię stomatologiczną. Implant stomatologiczny, inaczej nazywany wszczepem, jest to  wykonana z tytanu śruba, która zastępuje korzeń brakującego zęba. Bardzo istotne jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnej protetyki nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich. Na tego typu śrubie specjalista wykonuje odbudowę na implantach, czyli koronę protetyczną. Taki zabieg należy wykonać u osób, u których występują takie problemy jak:

  • brak pojedynczego zęba,
  • braki międzyzębowe
  • o różnej rozpiętości w żuchwie i  w szczęce,
  • bezzębie całkowite,
  • brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych,
  • nietolerowanie protez konwencjonalnych.

Jak wygląda przebieg wszczepienia implantów? 

Taki zabieg przebiega bardzo szybko. Trwa około 30 – 40 minut i jest całkowicie bezbolesny. Składa się z następujących etapów:

– przed zabiegiem: jest to czas, kiedy specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad oraz badania kliniczne. Na tej podstawie stomatolog ocenia grubość kości, która stanowi podstawę oraz odpowiednie podłoże do wszczepu implantologicznego,

– w trakcie zabiegu: wszczepienie implantów wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym, więc sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Podczas takiego zabiegu nie ma potrzeby zastosowania narkozy ogólnej. Zabieg jest bardziej łagodny niż usunięcie zęba jednokorzeniowego. Trwa szybko i jest w pełni bezpieczny dla zdrowia każdego pacjenta,

– po zabiegu: po wykonaniu zabiegu zaleca się przyjmowanie antybiotyku osłonowego. Po upływie dwóch godzin od przeprowadzonego zabiegu można spożywać pokarmy o lekkiej konsystencji. Tego samego dnia można także beż żadnych przeciwwskazań wrócić do pracy. Czasami zdarza się tak, że kolejnego dnia występuje opuchlizna w miejscu wykonywania zabiegu. Często trzeba zastosować antybiotyk lub innego rodzaju lek przeciwbólowy. Czas integracji implantu z kością wynosi około 2-6 miesięcy.

Chirurgia stomatologiczna a komfort pacjenta 

Często pacjenci traktują chirurgię stomatologiczną jako “zło konieczne”. Nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to bardzo często zabieg bezbolesny i bezinwazyjny. Leczenie tego typu wywołuje u pacjenta strach przed operacją, powikłaniami. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby każdego pacjenta odpowiednio przygotować przed zabiegiem. Lekarz przed wykonaniem zabiegu chirurgii stomatologicznej powinien wytłumaczyć dokładnie pacjentowi jak powinien się przygotować fizycznie oraz psychicznie. Każdy specjalista wykonujący tego typu zabieg powinien krok po kroku wytłumaczyć pacjentowi plan leczenia, poszczególne etapy i możliwe następstwa, także te, których nie można przewidzieć ale zdarzają się bardzo rzadko. W ten sposób przygotowany pacjent będzie miał świadomośc tego, że zabieg przebiegnie w przyjaznej atmosferze, będzie przeprowadzony na najwyższym poziomie oraz zostaną zastosowane znieczulenie miejscowe oraz ogólne.

Więcej na temat zabiegu na: https://www.ortodentika.pl/