sprzęt ortopedyczny

Sprzęt ortopedyczny, który stosujemy w rehabilitacji

Sprzęt ortopedyczny jest często niezbędny aby uzyskać skuteczną rehabilitację pacjenta. Ważne aby nie ograniczały one ruchomości w stawach i były dobrze dopasowane do każdego pacjenta. Przedstawiamy krótki opis sprzętu ortopedycznego i jego rodzajów.

Aparaty ortopedyczne

Dzielimy je na kilka rodzajów. Jeśli w leczeniu wskazane jest unieruchomienie danej części ciała, stosowane są aparaty unieruchamiające, które spełniają bardzo podobną rolę do opatrunku gipsowego.

Ich plusem w stosunku do tradycyjnego gipsu jest możliwość dostępu do ciała i zachowania czystości, a także ich lekkość. Materiał gipsowy charakteryzuje się dużą masą – tłumaczą nasi specjaliści z dziedziny rehabilitacji. W przypadku porażeń kończyn stosuje się aparaty stabilizujące (popularne ortezy czy szyny spiralne z sandałem). Istnieją również aparaty odciążające i korekcyjne.

Gorsety ortopedyczne

To nie tylko znane nam gorsety zupełnie usztywniające tułów, ale rownież korekcyjne, używane m.in. w leczeniu skolioz i innych skrzywień kręgosłupa. Ten rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego stosowany jest również po operacji mikrodystectomii ( usunięcie przepukliny kręgosłupa w sposób mało inwazyjny) aby ograniczyć nadmierne ruchy w odcinku na poziomie którego była wykonana operacja. Kołnierze szyjne pozwalają na unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Protezy ortopedyczne

Ich celem jest zapewnienie estetyki, a także możliwe jak największe przywrócenie funkcji utraconej kończyny. Dzielimy je na te spełniające tylko rolę estetyczną tzw. kosmetyczne, a także mechaniczne, które przytwierdzone są specjalnymi przewodami do mięśni powyżej utraconej kończyny. Ich skurcz powoduje ruch protezy. Najnowszym rozwiązaniem są protezy mioelektryczne, zasilane zewnętrznie. Ich przewaga nad poprzednią związana jest z częściowym odciążeniem pracy mięśni przez specjalne silniki. W typie tylko mechanicznym do ruchu protezy należy użyć dużej siły mięśni, przez co szybko się one męczą.

Najczęstszymi efektami ubocznymi noszenia protez są wypryski, odleżyny czy bolesność. Bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie protezy. 

Wkładki ortopedyczne

Stosowane w przypadku zaburzeń stóp wkładki umieszczane są w obuwiu. Mogą one nie tylko poprzez odpowiednie dopasowanie korygować kształt stopy, ale również zwiększać długość całej kończyny. Wykorzystuje się je również aby odciążyć stopę. Stosuje się je w przypadku koślawości kolan, czy wiotkich stóp płasko koślawych u dzieci. Obecnie odstępuje się od korekcji wkładkami ortopedycznymi w przypadku płaskostopia.

Kule ortopedyczne – jak je ustawić?

W klinice Ortodentika stosujemy często nowoczesne kule ortopedyczne. Wyróżnia się kule pachowe oraz łokciowe, choć te pierwsze powoli odchodzą w niepamięć. Mają za zadanie odciążyć pacjenta i stworzyć dla niego podporę. Niezwykle istotne jest dopasowanie wysokości kuli do wysokości pacjenta – w przypadku kul łokciowych musi być ona dopasowana w taki sposób, że gdy pacjent chwyta za rączkę łokieć musi znajdować się w lekkim zgięciu. Kule ortopedyczne posiadają specjalne otwory, dzięki którym można dopasować ich długość indywidualnie od pacjenta.