fizykoterapia

Rehabilitacja kończyn – zasady leczenia kontuzji

Rehabilitacja jest obszerną dziedziną medycyny. Mimo swojej dużej różnorodności posiada podstawowe zasady, którymi kierują się specjaliści w leczeniu kontuzji. Oto kilka zasad na których warto się skupić, przywracając do formy kontuzjowane części kończyn górnych i dolnych.

Obręcz barkowa

Do uszkodzenia stawu barkowego może dojść na kilka sposobów. Może to być bezpośredni uraz prowadzący do zwichnięcia stawu lub złamania jego poszczególnych kończyn, ale także zwłóknienie części stawu czy zmiany zwyrodnieniowe – tłumaczą nasi specjaliści. Podstawowe cele w terapii to sięganie za potylicę lub dotykanie przeciwległej łopatki przez pacjenta.

Łokieć tenisisty, golfisty

Są to jedne z najczęstszych dysfunkcji stawu łokciowego – tzw. entezopatie. Upośledzony i bolesny jest ruch w trakcie nawracania, odwracania, a także zginania i prostowania łokcia. Często bolesność jest na tyle wysoka, iż należy je wykonywać w odciążeniu np. w wodzie

Nadgarstek i szydełkowanie

Jednym z najczęstszych złamań w całej ortopedii jest złamanie Colesa czyli dolnej części kości promieniowej. Powstaje ono w wyniku przewrócenia się i oparcia ciężaru całego ciała o zgiętą rękę. Po zdjęciu opatrunku gipsowego, warto prowadzić rehabilitację w postaci zaciskania ręki w pięść, a w późniejszym czasie  również szydełkowania czy innych prac manualnych.

Biodro – protezoplastyka i kinezyterapia

Ten duży i mocny staw ulega złamaniu najczęściej w wyniku osteoporozy (szyjka kości udowej). Dlatego też spotykane są częściej w starszym wieku. Obecnie stosuje się protezoplastykę, ponieważ zachowawcze formy leczenia są długotrwałe i powodują działania niepożądane długotrwałego leczenia. Po operacji warto zastosować rehabilitację ruchem. Kinezyterapia stosowana jest po operacjach i kontuzjach stawów.

Uszkodzenie mięśni uda

Wynaczynienia i uszkodzenia włókien mięśniowych są wskazaniem do doraźnego leczenia zimnem – rodzajem fizykoterapii. Zmniejsza to nie tylko ból i obrzęk ale zapobiega rozprzestrzenianiu się krwiaka. Mięśnie zszywa się operacyjnie.

Kolano, czyli wczesna rehabilitacja

Na urazy w obrębie kolana najbardziej narażeni są piłkarze, narciarze oraz górnicy. W uszkodzeniu stawu kolanowego zaleca się jak najszybszą kinezyterapię. Na początku nie jest ona nasilona- zaczyna się od badań izometrycznych. Pacjent może być spionizowany w momencie w którym potrafi podnieść kończynę nad wysokość łóżka na którym siedzi. Wtedy porusza się  z zabezpieczeniem ortopedycznym. Wraz z poprawą można dołączyć ćwiczenia na rowerze stacjonarnym i w wodzie.

Goleń i stopa

W uszkodzeniach tych struktur podstawą jest leczenie operacyjne, jednak już w ok. 3 dobie należy wdrożyć rehabilitację tak, aby odzyskać sprawność ruchów w zakresie stawów. Pionizacja przewidziana jest na ok 2. tydzień po operacji.

Rehabilitacja jest bardzo istotną częścią powrotu do zdrowia po urazach i złamaniach kończyn. Mimo zabiegów operacyjnych, nieodłączną częścią leczenia są ćwiczenia, które pozwalają pacjentowi wrócić do normy. Wykorzystywane kinezy – oraz fizykoterapia dają dobre efekty w odzyskaniu sprawności.