rehabilitacja ortopedyczna

Możliwości terapii Orthokine

Terapia Orthokine to innowacyjna metoda lecznicza, która pozwala na eliminowanie stanów zapalnych i bólu w stawach, mięśniach i ścięgnach. Działanie terapii Orthokine bazuje przede wszystkim na działaniu wprost ukierunkowanym na zaleczenie źródła problemu, czyli powstrzymaniu degradacji chrząstki stawowej. Zabieg tą metodą to innowacyjne, niechirurgiczne i małoinwazyjnej podejście do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, także degradacji chrząstki po urazach. Na czym polega zabieg Orthokine i jakie ma zastosowanie w leczeniu schorzeń narządu ruchu? Kto może skorzystać z tego typu terapii?

Spis treści 

  1. Terapia Orthokine – właściwości i charakterystyka
  2. Kto może skorzystać z zabiegu wykonywanego metodą Orthokine?
  3. Jak przebiega zabieg w terapii Orthokine?
  4. Jakie efekty daje zabieg wykonywany metodą Orthokine?

Terapia Orthokine – właściwości i charakterystyka 

Terapia Orthokine to stosunkowo nowa metoda leczenia zmian zwyrodnieniowych, bólu i kontuzji w obrębie stawów i kręgosłupa. Opiera się na podaniu Pacjentowi autologicznej surowicy (czyli pozyskanej z krwi własnej Pacjenta) o skoncentrowanej zawartości białek przeciwzapalnych. Osocze charakteryzuje się właściwościami, które intensyfikują procesy naprawcze wewnątrz tkanek oraz niwelują stany zapalne pojawiające się w czasie kontuzji lub zmian zwyrodnieniowych.

W jaki sposób pozyskiwany jest materiał do zabiegu? Preparat przeznaczony do wstrzyknięcia wydobywa się z żyły obwodowej, najczęściej ramiennej. Wykorzystywana do tego metoda Orthokine prowadzi do zmodyfikowania i zwiększenia stężenia krwi, co pozwala na uzyskanie skoncentrowanej ilości składników wpływających naprawczo na tkanki. Mówimy mianowicie o koncentracie białek przeciwzapalnych, które skutecznie blokują i niwelują działanie cytokin zapalnych, zwłaszcza interleukiny-1, odpowiadającej za powstawanie procesów zapalnych.

Po wstrzyknięciu preparatu uzyskanego za pomocą metody Orthokine, osocze krwi dodatkowo wspiera procesy przebudowy tkankowej, skutecznie spowalniając lub zupełnie niwelując dalszą degradację chrząstki stawowej. Dzięki skorzystaniu z terapii metodą Orthokine nie tylko pozbywamy się doraźnych dolegliwości, ale również zapobiegają pogłębianiu się przyczyn wywołujących stany zapalne i problemy zdrowotne.

Kto może skorzystać z zabiegu wykonywanego metodą Orthokine? 

Terapia Orthokine jest zabiegiem wybieranym coraz częściej w przypadku pacjentów cierpiących na dolegliwości reumatologiczne lub czysto ortopedyczne. Niezależnie od wieku Pacjenta, zabieg jest metodą niezwykle bezpieczną i nieinwazyjną. Najczęściej biologiczny preparat pozyskiwany metodą Orthokine wykorzystywany jest do leczenia stanów zapalnych, bólu i zmian zwyrodnieniowych. Dlatego jest to zabieg świetnie nadający się do leczenia kontuzji sportowych , takich jak między innymi skręcenia i złamania. Terapię Orthokine zaleca się również Pacjentom zmagającym się ze stanami zapalnymi mięśni, stawów i ścięgien oraz tym, którzy cierpią z powodu bólów reumatycznych kończyn i kręgosłupa. Metodę Orthokine wykorzystuje się również do leczenia zespołów korzeniowych.

Jak przebiega zabieg w terapii Orthokine? 

Zabieg rozpoczyna się od pobrania krwi Pacjenta, najczęściej z żyły ramiennej. Do pozyskania krwi wykorzystywane są specjalistyczne strzykawki EOT®II przeznaczone do tego konkretnego zabiegu, które dzięki swojej budowie pozwalają na pozyskanie osocza z wysoką zawartością białek przeciwzapalnych. Krew pozyskana od Pacjenta zostaje następnie umieszczona w specjalnym inkubatorze, gdzie przez kolejne 6-9 godzin w temperaturze 37 stopni dochodzi do produkcji czynników przeciwzapalnych. Krew znajduje się w specjalnych probówkach, które dzięki specjalnej konstrukcji nie pozwalają na przedostanie się do osocza żadnych drobnoustrojów. Głównym składnikiem wyprodukowanym w czasie pobytu krwi w inkubatorze jest białko IL-1Ra, będące antagonistą receptora interleukiny 1.

Po upływie określonego czasu probówki z krwią poddawane są wirowaniu, co pozwala na oddzielenie skoncentrowanej surowicy od pozostałych składników krwi. W ten sposób pozyskiwana jest właśnie kondycjonowana surowica, podzielona na kilka części, z których każda została wykorzystana do kolejnej serii zabiegowej. Pierwszy zastrzyk jest najczęściej wykonywany tuż po przygotowaniu preparatu. Pozostałe części surowicy przechowuje się w temperaturze -20 stopni. Zabieg powtarzany jest co 2-3 dni i wymaga podania Pacjentowi od 4 do 6 zastrzyków. Dzięki temu cała terapia trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie.

Jakie efekty daje zabieg wykonywany metodą Orthokine?

Zabiegi wykonywane metodą Orthokine mają na celu redukcję stanu zapalnego i zahamowanie postępu zmian zwyrodnieniowych. Seria zastrzyków wykonywana przy użyciu osocza bogatopłytkowego pozwala na zmniejszenie lub całkowite pozbycie się dolegliwości bólowych. Dodatkowym atutem jest to, że Pacjent doświadcza znacznego polepszenia w zakresie ruchomości leczonego stawu co znacząco wpływa na poprawę jakości życia. Natomiast gdy terapia Orthokine wykorzystywana jest do leczenia kontuzji i urazów sportowych, Pacjent doświadcza nie tylko redukcji bólu ale również przyspieszony zostaje cały proces regeneracji. Ilość zastrzyków dobiera się w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Terapia Orthokine to niezwykle skuteczna i innowacyjna metoda, z której możecie Państwo skorzystać w naszej przychodni Ortodentika w Łukowie.