masaz

Drenaż limfatyczny na cellulit i miejscową otyłość

Drenaż limfatyczny jest jednym z najpopularniejszych zabiegów na jaki decydują się pacjenci zmagający się z problemami krążenia kończyn dolnych, otyłością czy cellulitem. Jest to zabieg, który w szybki i bezbolesny sposób pozwala na doraźną pomoc. Przynosi nie tylko ukojenie, ale również usprawnia przepływ krwi oraz limfy, redukując obrzęki i niwelując uczucie dyskomfortu. Kto powinien skorzystać z zabiegu drenażu limfatycznego? Na czym polega i jak się go wykonuje?

Spis treści 

  1. Drenaż limfatyczny – na czym polega i jak się go wykonuje
  2. Kto powinien skorzystać z zabiegu drenażu limfatycznego?
  3. Efekty drenażu limfatycznego
  4. Kto nie powinien korzystać z drenażu limfatycznego?

Drenaż limfatyczny – na czym polega i jak się go wykonuje

Drenaż limfatyczny możemy inaczej nazwać uciskowym masażem sekwencyjnym, pola on bowiem na uciskaniu w specjalny sposób konkretnych partii ciała w celu usprawnienia przepływu krwi i limfy. Wykonywany jest przez specjalistę w przeznaczonym do tego gabinecie zabiegowym. Drenaż limfatyczny wymaga bowiem wykorzystania specjalnego sprzętu. W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg drenażu limfatycznego? Pacjent zostaje umieszczony w specjalnym kombinezonie, do którego rękawów wtłaczane jest i wypuszczane powietrze, oczywiście pod specjalnym ciśnieniem. W ten sposób udaje się osiągnąć efekt rytmicznych fal uciskowych, które stymulują odpowiednie obszary ciała i sprawiają, że układ krążenia i układ limfatyczny zostają pobudzone do pracy. W ten sposób niwelowane zostają zastoje limfy, które prowadzą do problemów dolnych kończyn. Cały zabieg trwa od około 30 do 60 minut i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Osoby, które zostały poddane masażowi limfatycznemu mówią o tym, że przypomina on jeden z zabiegów relaksacyjnych. Jest na pewno bardzo przyjemny i relaksujący, pozwala na odprężenie. To ile sesji drenażu limfatycznego powinno zostać wykonanych jest bardzo indywidualną kwestią i zależy od pojedynczego przypadku każdego pacjenta.

Kto powinien skorzystać z zabiegu drenażu limfatycznego? 

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości drenaż limfatyczny jest przeznaczony dla pacjentów zmagających się z takimi problemami zdrowotnymi jak na przykład otyłość czy cellulit. Ze względu na charakterystykę fal uderzeniowych wykorzystywanych w czasie zabiegu pozwala również na rozwiązanie takich problemów jak obrzęk tłuszczowy czy zespół ciężkich nóg. Masaż limfatyczny pozwala również poradzić sobie z niewydolnością żył – usprawnia bowiem pracę układu krążenia. Z tego zabiegu mogą korzystać również pacjenci i pacjentki zmagający się z pooperacyjną opuchlizną i obrzękiem nóg – masaż pomaga w rekonwalescencji. Warto również korzystać z masażu limfatycznego w przypadku chorób niedokrwienia kończyn dolnych. Ponad to na tego typu zabiegi często zgłaszają się sportowcy – drenaż limfatyczny pomaga w złagodzeniu bólów mięśniowych i urazów.

Efekty drenażu limfatycznego 

Zabieg drenażu limfatycznego może nam przynieść wiele pozytywnych efektów. W zależności od tego, czy decydujemy się na pojedynczy zabieg czy serię masaży, możemy liczyć na widoczną poprawę stanu naszych nóg. Sera zabiegów masażu limfatycznego, wykonana przez specjalistę, przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego i krwionośnego. Dzięki temu dochodzi do redukcji wszelkich obrzęków, co sprawia, że nasza skóra staje się jędrna i gładka, odżywiona i pełna zdrowego blasku. Dochodzi do redukcji bólu i uczucia ciężkości nóg. Masaż limfatyczny pozwala również na zredukowanie uczucia bólu i wszelkiego odczuwanego dyskomfortu. Jednocześnie jest to zabieg bezbolesny, nie wymagający dodatkowej rekonwalescencji. Masaż limfatyczny zostaje często wykorzystywany przez osoby, które zmagają się z problemem otyłości – po zabiegu sylwetka zostaje wyraźnie wysmuklona, a rezultaty procesu odchudzania są bardziej satysfakcjonujące.

Kto nie powinien korzystać z drenażu limfatycznego?

W czasie wizyty poprzedzającej zabieg drenażu limfatycznego pacjent powinien zostać poinformowany o przeciwwskazaniach do wykonania masażu limfatycznego. Istnieje szereg czynników wykluczających możliwość poddania się terapii. Są to między innymi takie zaburzenia zdrowotne jak miażdżyca czy zakrzepica żył głębokich – czyli wszelkie przypadłości związane z zaburzoną pracą układu krążenia i układu limfatycznego. Zdarza się również, że przeciwwskazaniem do zabiegu może być również niewydolność serca czy ostra neuropatia i pleksopatia.