sposob na opuchniete nogi

Na czym polega baropodometria?

Od jakiegoś czasu odczuwasz drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia w okolicy stawu skokowego lub palców stóp? A może dokuczają ci przewlekłe przeciążeniowe stawów kończyn dolnych lub kręgosłupa? W takim przypadku warto wybrać się na komputerowe badanie stóp, które w terminologii medycznej określa się jako baropodometrię.

Na czym polega baropodometria?

Baropodomeria jest jednym z najczęściej przeprowadzanych komputerowych badań stóp. Często nazywana jest też padobarografią lub pedobarogafią. Do badania wykorzystywana jest specjalna mata wyposażona w czujniki mierzące nacisk stóp na podłoże. Dzięki temu mata może bardzo precyzyjnie wskazać, która część stopy wywiera silniejszy nacisk na płaszczyznę. Pozyskane dane pomogą zdiagnozować ewentualne wady postawy oraz umożliwią właściwe postępowanie w przypadku deformacji stóp. Komputerowe badania stóp mogą okazać się skuteczne również w przypadku podejrzenia niektórych schorzeń neurologicznych. A same maty czasami wykorzystywane są do wykonywania ćwiczeń wymagających feedbacku.

Komputerowe badanie stóp – dla kogo jest przeznaczone?

Na komputerowe badanie stóp powinny zgłosić się osoby, które cierpią z powodu przewlekłego bólu stawów kończyn dolnych i kręgosłup oraz przewlekłego bólu mięśniowo-powięziowego nasilającego się w trakcie chodzenia i w pozycji stojącej. Baropodometria zalecana jest osobom cierpiącym na płaskostopie, koślawość tyłostopia, zniekształcenie palców. Z badania mogą skorzystać osoby skarżące się na drętwienie, mrowienie, zaburzenie czucia w okolicy stawu skokowego lub palców stóp, a także osoby, u których rozpoznano nieprawidłową postawę ciała i nieprawidłowe wzorce chodu. Komputerowe badanie stóp może być pomocne w przypadku urazów sportowych oraz schorzeń i urazów neurologicznych.

Jak przebiega komputerowe badanie stóp?

Baropodometria to badanie dwuetapowe, najpierw przeprowadzana jest część statyczna, a następnie część dynamiczna badań. Jeśli chodzi o część statyczną, pacjent ma za zadanie przyjąć całkowicie swobodną postawę ciała przez około 10-30 sekund. Natomiast część dynamiczna polega na wahadłowym chodzeniu pacjenta po macie, której wielkość powinna osiągać ok.2×2 metry. Jeśli mata miałaby mniejsze wymiary, pacjent mógłby czuć się na niej niekomfortowo, a tym samym, badania byłyby niemiarodajne. Komputerowe badanie stóp pomoże określić, która z kończyn jest bardziej obciążona, a także czy pacjent naciska na pięty, czy na palce. Część dynamiczna badań pomoże określić długość kroku dla każdej nogi, czas podporu dla obu nóg, przeciążenie kończyn dolnych oraz kąt otwarcia chodu. Baropodometria to niezwykle przydatne badanie, szczególnie w planowaniu fizykoterapii. Może być również pomocne w doborze odpowiedniego obuwia treningowego i indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Baropodomeria – jakie badania wykonać wcześniej?

Na prawidłową diagnostykę stóp składa się wiele badań. Na badania stóp pacjent może otrzymać skierowanie od podologa, ortopedy, fizjoterapeuty lub neurologa. Komputerowe badanie stóp powinno poprzedzić badanie fizjoterapeutyczne, które obejmuje ogólną ocenę postawy ciała, badanie podoskopowe, badanie metodą manualną oraz opinię na temat stóp w kontekście całego ciała.

Więcej o baropodometrii można przeczytać na stronie Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej Ortodentika.