stomatolog Łuków

Implanty zębowe – nowoczesne leczenie dopasowane do potrzeb pacjenta

Implanty stomatologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Związane jest to z efektem leczenia a także tym, że jest to rozwiązanie nawet dla najbardziej zniszczonych zębów.

Czym tak właściwie są implanty?

Implanty to tak naprawdę “sztuczne zęby”, ale w przeciwieństwie do protez zębowych są pojedyncze. Oznacza to, że każdy zakładany jest oddzielnie, tworząc pojedyncze naturalnie wyglądające zęby. Składa się ona z trzech części: korony, czyli części widocznej z zewnątrz jako ząb, implantu właściwego – “gwoździa” umocowanego w kości (imitującego korzeń zęba) i części łączącej.

Trwałość i bezpieczeństwo

Tytan, jeden z najtrwalszych materiałów na świecie tworzy implanty stosowane również w klinice Ortodentika. Dzięki temu nie zużywają się i raz założone nie muszą być wymieniane. Dodatkowo implant jest kompatybilny z otaczającymi tkankami (kością, błonami śluzowymi). Wiąże się to z przyswojeniem go tak jak normalnego zęba, bez odrzucenia.

Wskazania do stosowania implantów

Dzięki implantom można rozwiązać problem nawet największych ubytków. Wystarczy usunąć resztkę zęba i na jego miejsce wstawić implant dopasowany do reszty. Wskazania są bardzo szerokie:

  • brak pojedynczego zęba,
  • braki międzyzębowe o różnej rozpiętości w żuchwie i szczęce,
  • bezzębie całkowite,
  • brak zawiązka lub zawiązków zębów stałych,
  • nietolerowanie protez konwencjonalnych.

Przed zabiegiem

Zanim rozpocznie się samo zakładanie pacjent musi wykonać badania obrazowe (pantomogram, tomografia komputerowa) aby określić okolice anatomiczne wszczepu stomatologicznego. Stomatolog, oglądając obraz anatomiczny i zbierając wywiad lekarski z pacjentem wie gdzie i jak wszczepić implant.

Proces zakładania implantu

Trwa zaledwie 30-40 minut i przebiega w kilku etapach. Najpierw lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Potem zakładane są poszczególne części implantu. Dzięki opracowanemu systemowi ich zakładania, przebiega to szybko i sprawnie.

Jak szybko można w pełni korzystać z implantu?

Zasady są podobne jak po standardowej wizycie u dentysty. Nie należy jeść przez 2 godziny po zabiegu. Pacjent bardzo szybko może w pełni korzystać z nowego uzębienia, jednak rzeczywisty czas gojenia wynosi 2-6 miesięcy.

Zalety implantów

Główną zaletą wg użytkowników są walory estetyczne. Nowy ząb lub zęby wyglądają pięknie, ale również naturalnie. Nie odznaczają się od reszty zębów, dzięki czemu uzyskany jest efekt zdrowych zębów. Wyjątkowy efekt uzyskują w miejscu straconych zębów przednich- siekaczy, kłów, czy trzonowców. Implant z powodzeniem zastępuje naturalne uzębienie. Pacjent nie musi martwić się wypadaniem protezy, nowy ząb nie przeszkadza w codziennych czynnościach takich jak żucie, czy gryzienie. Po prostu- traktowany jest przez pacjenta jak naturalny ząb.

Przeciwwskazania do zakładania implantów

Wywiad i badanie lekarskie przed przystąpieniem do zabiegu pozwala na wykazanie ewentualnych przeciwwskazań. Są to zarówno przeciwwskazania stricte stomatologiczne jak i ogólne. Niedostatecznie wydatny wyrostek zębodołowy nie pozwala na prawidłowe umocowanie implantu.  Badanie tomograficzne może również wykazać nowotwór w obrębie jamy ustnej co również jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Sytuacja ta wymaga szybkiego leczenia onkologicznego. Również wczesniejsze napromienianie miejsca wszczepu dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu.

Warto wiedzieć, że nie tylko schorzenia stomatologiczne są przeciwwskazaniem do założenia implantu. Również ciężkie choroby ogólne, wyniszczenie czy nawet demencja i choroby psychiczne są niewskazane. Te ostatnie mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla chorego kiedy nie jest w stanie zaakceptować ciała obcego w swoim ciele, lub gdy demencja będzie utrudniać przestrzeganie zaleceń lekarza.

Implantologia w Ortodentika – sprawdź naszą ofertę, zadzwoń i umów się na wizytę jeszcze dziś!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl