ortodonta Łuków

Wady zgryzu i ich konsekwencje

Czym jest wada zgryzu? Czy to coś więcej niż krzywe zęby? czym właściwie zajmują się ortodonci również w naszej klinice? Czym różni się aparat zdejmowany od stałego? Postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Państwa pytania.

Trochę historii

Ortodoncja kojarzy się nam ze stosunkowo nową dziedziną. Ciekawostką jest, że pierwsze wzmianki o wadach zgryzu pojawiły się już w księgach Hipokratesa (375 r.p.n.e). Dopiero w XIX wieku dziedzinę tę wyodrębniono jako osobną dziedzinę ze stomatologii. Dzisiaj ortodoncja jest bardzo rozwiniętą gałęzią stomatologii. Leczenie wad zgryzu nie tylko poprawia estetykę ale również przywraca funkcje narządu żucia. Nowoczesne leczenie daje pacjentowi wiele rozwiązań proponowanych przez dentystów.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Jej celem jest przywrócenie prawidłowego zgryzu, ale również czynności narządu żucia oraz poprawę estetyki uzębienia, a co za tym idzie również rysów twarzy. Warto jednak pamiętać, że wraz z wiekiem zmieniają się również przestrzenne warunki przestrzenne uzębienia. Wargi stają się węższe, przez co uśmiech ukazuje więcej zębów dolnych

Podział wad zgryzu

Jest on długi i skomplikowany i bynajmniej nie polega tylko na wysunięciu zębów szczęki w stosunku do zębów żuchwy. W skrócie można wyróżnić:

  1. Wady poprzeczne (zgryz krzyżowy, boczne przemieszczenie żuchwy)
  2. Wady dotylne i doprzednie (tyłozgryz, tyłożuchwie, przodozgryz, przodożuchwie)
  3. Wady pionowe (zgryz otwarty, zgryz głęboki)
  4. Protruzja dwuszczękowa czyli wysunięcie obu warg z wygładzeniem fałdów nosowo-wargowych.
  5. Stłoczenia zębów
  6. Nieprawidłowości zębowe np. zaburzenia liczby, budowy czy położenia pojedynczych zębów

Kto i kiedy powinien udać się do ortodonty?

Ważna informacja to taka, że aktualnie nie ma ograniczenia wiekowego w ortodoncji. W przypadku widocznych wad zgryzu pacjent lub jego rodzic mogą sami udać się do ortodonty. Jednak bardziej subtelne lub pozornie nieistotne zmiany często wykrywane są na wizycie stomatologicznej. To właśnie w czasie kontroli dentysta może zdiagnozować wady zgryzu i skierować pacjenta do ortodonty.

Problemy krzywego zgryzu to nie tylko estetyka

Stłoczenie zębów zaburza dostęp do przestrzeni międzyzębowych. Zalegające w tym miejscu resztki pokarmowe prowadzą do próchnicy. Złe ustawienie zębów może zaburzać funkcje jamy ustnej: oddychanie, odcinanie kęsów pokarmowych, żucie, połykanie, może prowadzić również do wad wymowy. Przez nieprawidłowe ustawienie zęby ścierają się w trakcie żucia, co mocno pogarsza ich stan i funkcję gryzienia.  

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Główny podział to aparaty stałe i zdejmowane. Te pierwsze stosuje się u dzieci. Ze względu na ciągłe kształtowanie się rysów twarzy w tej grupie wiekowej zakłada się je aby osiągnąć naturalne i symetryczne rysy twarzy. Nosi się je głównie nocą.

Aparaty stałe z kolei stosuje się zarówno u dzieci jak i dorosłych. Często połączony on jest z zabiegami protetycznymi- zakładany jest przed wykonaniem uzupełnień protetycznych. Jednak głównym powodem jest konieczność “wyprostowania” uzębienia oraz kiedy są wskazania do poprawy warunków zgryzowych po zakończeniu wzrostu.

Ortodoncja w Ortodentika – dowiedz się więcej na temat dostępnych w naszej ofercie metod korekcji wad zgryzu – zadzwoń i umów się na wizytę już dzisiaj!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl