badanie gestosci kosci

Osteoporoza – choroba cywilizacyjna. Jak pokonać przeciwnika?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz więcej osób obojga płci. Szacuje się, że co pół minuty dochodzi do złamania spowodowanego chorobą (dane te dotyczą jedynie krajów UE). Niektóre złamania, do których dochodzi na skutek osteoporozy, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym wieku, kończą się unieruchomieniem do końca życia. Niepokojące dane powinny jednak motywować nas wszystkich do walki z chorobą, ponieważ istnieją sposoby na skuteczne powstrzymanie zachodzących w kościach zmian. Nie bez znaczenia jest odpowiednia profilaktyka i działania podjęte jak najwcześniej. Również postawienie trafnej diagnozy, gdy już pojawią się problemy, pomaga w zapobieganiu poważnym komplikacjom. W naszej przychodni zatrudniamy specjalistów, którzy zmagają się z problemami osób z osteoporozą. Poprzez wykonanie stosownych badań, mogą postawić trafną i szybką diagnozę, co umożliwia natychmiastowe włączenie leczenia. Uczymy również, jak zadbać o kości jeszcze przed pojawieniem się schorzenia i jak postępować, by zminimalizować ryzyko komplikacji, gdy zmiany już zaistniały. Leczenie osteoporozy to duże wyzwanie, ale również sposób na poprawę komfortu życia naszych pacjentów.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to inaczej zrzeszotnienie kości, czyli zanik tkanki kostnej. Zmiany te sprawiają, że kości stają się bardziej kruche, podatne na złamania i uszkodzenia. Choć osteoporoza uważana jest za typową dolegliwość kobiet, cierpią na nią także mężczyźni. Co ciekawe, już po 30. roku życia w kościach kobiet zaczynają zachodzić zmiany, które polegają na tym, iż procesy destrukcyjne w kościach przeważają nad procesami twórczymi. Osteoporoza może pojawić się w okresie pomenopauzalnym (I typ choroby), kiedy zaczyna występować niedobór estrogenów, w wieku starczym (typ II), a także na skutek przyjmowania pewnych leków czy z powodu występowania innych chorób (mówimy wtedy o osteoporozie wtórnej). Choć zmiany w kościach są procesem naturalnym, zachodzą wraz z wiekiem, to u niektórych osób mogą pojawić się czynniki przyspieszające rozwój osteoporozy. Do głównych przyczyn należy niedobór wapnia w organizmie. Istnieje również kilka innych czynników, na które mamy bezpośredni wpływ, a które mogą ułatwiać powstawanie choroby: nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, mała aktywność fizyczna czy nieodpowiednia dieta, uboga w wapń. Co ciekawe, osteoporoza to choroba podstępna, działająca w ukryciu przez lata. Często pierwszym jej objawem jest złamanie, jednak zazwyczaj jest ona już wtedy chorobą zaawansowaną. Tym bardziej staramy się przekonać naszych pacjentów, jak ważna jest kontrola, badania i wszystko, co możemy określić mianem profilaktyki.

Leczenie osteoporozy

Badaniem, które pozwala nam ocenić stan kości i zaawansowanie choroby jest badanie gęstości mineralnej kości, czyli densytometria. Zazwyczaj podczas badania sprawdzane jest biodro lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Otrzymany wynik pokazuje nam, czy pacjent jest zagrożony rozwojem osteoporozy (I stadium choroby nazywane jest osteopenią), czy może choroba już się rozwinęła. Otrzymanie wyniku wskazującego na pierwsze zmiany, wiąże się zwykle z koniecznością wykonania dodatkowych badań, jak analiza krwi, poziom wapnia i fosforu, OB, dobowa zbiórka moczu. Dopiero na podstawie uzyskanych pełnych wyników, nasi specjaliści wdrażają odpowiednie leczenie. Oczywiście, leczenie osteoporozy to nie tylko farmakologia, choć często podanie leków jest konieczne. Pacjent zostaje poinstruowany, jak powinna wyglądać jego dieta oraz aktywność fizyczna, czego powinien unikać, a jakie działania podjąć. Modyfikacja diety czy suplementacja witaminy D to podstawy, które są też elementem profilaktyki. Warto o nich pamiętać na długo przed pojawieniem się myśli o osteoporozie.

Chcesz sprawdzić, czy grozi Ci osteoporoza? Jesteś w tzw. grupie ryzyka? Przyjdź do Ortodentika i spotkają się z naszym ortopedą. Powiemy Ci, jak zapobiegać i leczyć osteoporozę https://www.ortodentika.pl/przychodnia/.