ortopeda w Łukowie

Ortopedia dziecięca – co warto wiedzieć?

Specjaliści z naszej placówki oferują naprawdę szeroki zakres usług. Wśród kadry znajdziesz także ekspertów w zakresie ortopedii dziecięcej. Wizyty w gabinecie obejmują diagnostykę, profilaktykę oraz leczenie – zarówno zachowawcze, jak i operacyjne. Szeroka wiedza i doświadczenie w podejmowaniu pacjentów z urazami oraz chorobami narządów ruchu w wieku do lat 18 pomagają nam stosować sprawdzone rozwiązania, które przynoszą rezultaty.

W jakim zakresie ortopedia może być pomocna?

W naszej placówce jesteśmy w stanie pomóc w wielu przypadkach. W zakres naszych kompetencji wchodzi radzenie sobie z takimi schorzeniami i problemami, jak na przykład:

– dysplazja stawów biodrowych;

– wrodzone ubytki kończyn, dysplazje kostne;

– wrodzone i rozwojowe wady stóp (takie jak stopa końsko-szpotawa, stopa płasko-koślawa, wrodzona stopa płaska);

– nierówności i zaburzenia osi kończyn;

– wady postawy i skrzywienia kręgosłupa;

– zniekształcenia kończyn w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, rozszczepu kręgosłupa czy artrogrypozy;

– urazy narządów ruchu (złamania lub zwichnięcia).

Dobry ortopeda udzieli profesjonalnych porad oraz konsultacji w zakresie ortopedii dziecięcej. Dodatkowo wykonujemy także USG stawów biodrowych.

Ortopedia zajmuje się leczeniem urazów oraz złamań kości, a także wszelkich problemów związanych z funkcjonowaniem kręgosłupa i całego układu ruchu. Zadaniem specjalisty jest zarówno postawienie właściwej diagnozy, jak i wskazanie najlepszego możliwego leczenia. Zakres zainteresowań ortopedii to przede wszystkim układ kostny, ale także bezpośrednio z nim powiązane mięśnie, stawy oraz więzadła. Prawidłowe funkcjonowanie całego układu wpływa na naszą zdolność ruchu. Gabinet ortopedyczny to miejsce, w którym specjaliści zajmują się również wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, a także uszkodzeniami nerwów, nowotworami czy chorobami genetycznymi. Zakres działania ortopedii jest też ściśle powiązany z traumatologią oraz chirurgią urazową.

Kiedy warto skorzystać z pomocy ortopedy?

Dobry specjalista powinien mieć doświadczenie, ale też wiedzę związaną z budową ludzkiego ciała oraz jego fizjologią. Co ciekawe, dawniej ortopedzi zajmowali się niemal wyłącznie problemami dzieci i młodzieży – głównie wadami postawy. Dopiero rozwój medycyny sprawił, że z ich usług zaczęły korzystać również osoby dorosłe. Z pewnością warto udać się do specjalisty, gdy odczuwamy jakiekolwiek problemy z ruchomością w stawach, ból lub pojawią się obrzęki. Powodem do niepokoju mogą być także trzaski w stawach pojawiające się podczas poruszania.

W przypadku ortopedy dziecięcego pierwsza wizyta powinna się odbyć jak najszybciej po urodzeniu dziecka. Po to, aby doświadczony ortopeda mógł zbadać budowę szkieletu, stawów oraz mięśni naszej pociechy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wrodzone wady, najlepiej wiedzieć o nich jak najwcześniej, by móc zacząć działać. Większość z nich można na szczęście szybko i bez problemu skorygować.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Jeśli udamy się do specjalisty po raz pierwszy, z pewnością przeprowadzi z nami wywiad, żeby poznać szczegółowe tło medyczne. Pytania będą dotyczyć przebytych urazów oraz chorób. Właściwe rozeznanie w naszej sytuacji lub sytuacji naszego dziecka pomoże postawić lepszą diagnozę i dobrać najlepsze rozwiązanie. Jeśli posiadamy zdjęcie RTG, warto wziąć je ze sobą. Pomoże to specjaliście postawić wstępną diagnozę i zlecić dalsze badania. Jakiego rodzaju? Mogą to być różne badania, mające na celu przede wszystkim sprawdzić układ kostny oraz kręgosłup. Pomocne mogą być zdjęcia RTG, tomografia komputerowa, badanie USG czy rezonans magnetyczny. Może to być także artroskopia lub artrografia.

Oczywiście dobranie odpowiedniego leczenia to kwestia indywidualna. Zależy od postawionej diagnozy, a także stosowanych w gabinecie metod. Jakie rozwiązania są najpopularniejsze? Należą do nich unieruchomienia kończyn, leczenie farmakologiczne oraz operacje. Równie ważnymi aspektami są fizjoterapia oraz rehabilitacja pozabiegowa.