Badanie preluksacyjne, czyli niemowlę u ortopedy

badania preluksacyjne

Pojawienie się na świecie dziecka to wyjątkowe wydarzenie dla każdej rodziny. Maluszek od razu po porodzie jest poddawany różnym, podstawowym badaniom, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości i wady. Jednak nie wszystko da się wykryć bezpośrednio po narodzinach. Nie każdy rodzic wie, że można i należy wykonać również profilaktyczne badanie preluksacyjne, które jest bardzo proste, ale też bardzo ważne dla dziecka.

Co to jest badanie preluksacyjne i jak wygląda?

Badanie preluksacyjne ma na celu jak najwcześniejsze wykrycie dysplazji stawu biodrowego, wad wrodzonych i rozwojowych u dziecka. Pierwsze badanie należy przeprowadzić w 4., 5. lub 6. tygodniu życia dziecka, a kolejne, które ma charakter kontrolny w 4., 5. lub 6. miesiącu.

Wizyta składa się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności lekarz wykonuje ogólne badanie ortopedyczne, które ma na celu sprawdzenie zakresu ruchomości stawów biodrowych i ich stabilności. Drugi etap wizyty to przeprowadzenie badania USG bioder niemowlaka. Warto podkreślić, że wszystkie czynności, które składają się na badanie preluksacyjne są całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla maluszka.

Wyniki badania preluksacyjnego, rodzice otrzymują w czasie wizyty, nie ma więc żadnego czasu oczekiwania czy powodów do niepokoju i zdenerwowania. Jeśli lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości od razu przygotuje plan leczenia, który jest uzależniony od stopnia wady. Może to być, np. układanie dziecka w specjalny sposób lub czasowe unieruchomienie za pomocą specjalnych ortez (w cięższych przypadkach).

Warto podkreślić, że regularne wizyty u lekarza ortopedy, przestrzeganie zaleceń i ścisła współpraca ze specjalistą przyniesie naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. W takich sytuacjach leczenie przebiega sprawnie i jest dużo bardziej skuteczne niż to przeprowadzane w późniejszych latach życia dziecka.
Należy pamiętać, że zdrowe stawy biodrowe gwarantują ruchową sprawność malucha.

Dlaczego wykonanie badania preluksacyjnego jest tak ważne?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nawet 10 punktów w skali Apgar nie gwarantuje, że nasz maluszek jest zupełnie zdrowy i pozbawiony wad wrodzonych. Problemy ortopedyczne często zostają rozpoznane bardzo późno, co skutkuje tym, że leczenie jest dużo dłuższe, trudniejsze do przeprowadzenia i niestety nie zawsze skuteczne. Niekiedy jedyną możliwością są zabiegi operacyjne i długa rehabilitacja, a w skrajnych przypadkach późno wykryte nieprawidłowości mogą skutkować problemami z chodzeniem, a nawet trwałym kalectwem.

Specjaliści z kliniki Ortodentika w Łukowie podkreślają, że badanie preluksacyje powinno poddawać się wszystkie dzieci bez żadnych wyjątków, ponieważ umożliwia ono wykluczenie nieprawidłowości, ale również wykrycie ewentualnych wad na tak wczesnym etapie, że specjalista ma szansę wybrać odpowiednią terapię i w krótkim czasie wyleczyć dziecko.
Zdrowe dziecko to szczęśliwe dziecko i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań, które są krótkie, proste do przeprowadzenia i całkowicie bezpieczne dla naszego maluszka. Każda wcześnie wykryta dysfunkcja daje większe możliwości wyleczenia niż ta, którą rozpoznaje się w późniejszym okresie życia.

Specjalistyczne i profesjonalne badanie preluksacyjne można wykonać w klinice Ortodentika w Łukowie, a szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.