Dysplazja stawu biodrowego – czynniki ryzyka

 zdiagnozowanie dysplazji stawu biodrowego- ortodentika.pl

Diagnostyka wrodzonych wad stawów biodrowych jest możliwa na bardzo wczesnym etapie życia dziecka, bo już w wieku niemowlęcym. Takie badanie powinno być przeprowadzone nie później niż w 6. miesiąca życia dziecka, ponieważ tak wczesna diagnostyka pozwala na całkowite wyleczenie wady metodami zachowawczymi, bez konieczności późniejszej ingerencji chirurgicznej. Dzięki specjalistycznemu badaniu ultrasonograficznemu diagnostyka dysplazji biodrowej jest nie tylko skuteczna, ale również nieinwazyjna, co jest szczególnie ważne w przypadku noworodków.

Dysplazja stawu biodrowego – czynniki ryzyka

  • czynniki genetyczne powodujące powstanie wady:
    • 6% w przypadku zdrowych rodziców i jednego dziecka z tą samą wadą,
    • 12% w przypadku, gdy wada została stwierdzona u jednego rodzica,
    • 36 procent, gdy wada wystąpiła u jednego rodzica i jednego dziecka,
  • nieprawidłowe ułożenie kończyn płodu,
  • zmiany ułożenia płodu,
  • wiotkość torebki stawowej, która powstała w momencie narodzin i nie została skorygowana w ciągu pierwszego dnia życia dziecka,
  • wyprostowanie kończyn dziecka w czasie porodu.

Dysplazja stawu biodrowego – leczenie

  • leczenie we wczesnym etapie życia

Leczenie zachowawcze rozpoczęte we wczesnym etapie życia dziecka gwarantuje wyleczenie od 90% do 99% przypadków. Początkowy etap leczenia polega na szerokim ustawieniu ud dziecka za pomocą pieluszki lub kocyka. Po 6. tygodniu życia dziecka należy układać je na brzuchu w celu zmniejszenia patologicznej antetorsji szyjki udowej.

  • zgłoszenie się z dzieckiem po 3. miesiącu jego życia

W przypadku, gdy matka zgłasza się z dzieckiem z cechami dysplazji po 3. miesiącu jego życia należy wdrożyć leczenie z wykorzystaniem aparatu utrzymującego nóżki dziecka w prawidłowej pozycji.

  • leczenie po 6. miesiącu życia dziecka

Jeżeli cechy dysplazji utrzymują się po 6. miesiącu życia dziecka, konieczne jest zastosowanie szyny Denisa-Browna utrzymującej nóżki dziecka w odpowiedniej pozycji.

Badania preluksacyjne – dlaczego tak ważne?

Badania stawu biodrowego u dzieci pozwalają już we wczesnym etapie życia dobrać odpowiednią metodę leczenia i w przyszłości uniknąć leczenia chirurgicznego. Im bardziej wada się rozwinie, tym dłuższy i cięższy będzie proces leczenia. Odpowiednio wczesne leczenie uchroni dziecko nie tylko przed konsekwencjami w postaci zabiegów operacyjnych – nieleczona dysplazja może doprowadzić nawet do kalectwa. Badania USG są całkowicie nieinwazyjne dla maluchów, a regularnie wykonywane gwarantują bezpieczny i zdrowy rozwój naszych pociech. Kompleksowe badania w kierunku dysplazji stawu biodrowego u dzieci wykonywane są w klinice Ortodentika w Łukowie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda zabieg lub zapoznać się z jego cennikiem, wejdź na stronę http://www.ortodentika.pl/ i umów się na wizytę. Wykwalifikowani specjaliści udzielą Ci porad i opracują indywidualny plan leczenie Twojego dziecka, a wyniki badania preluksacyjnego będziesz mogła odebrać nawet tego samego dnia!