ortopedia lukow

Zespół cieśni nadgarstka – nowa choroba cywilizacyjna?

W dobie uprzemysłowienia i komputeryzacji,duża część społeczeństwa wykonuje powtarzające się ruchy – czy to przy taśmie produkcyjnej czy podczas pisania na klawiaturze. Prowadzić może to do schorzenia, które powoduje dolegliwości bólowe, a może prowadzić nawet do niezdolności do pracy. O czym mowa? O zespole cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka – co to takiego?

Pierwsze objawy zespołu cieśni nadgarstka pojawiają się zwykle w nocy. To drętwienie i mrowienie palców: kciuka, wskazującego, środkowego oraz części palca serdecznego. W dalszej części rozwoju schorzenia, dolegliwości te nasilają się i mogą pojawiać się nawet kilka razy w ciągu jednej nocy. Niekiedy ból rozszerza się na przedramię i promieniuje do okolicy barku. Pacjenci naszej kliniki Ortodentika podczas wywiadów lekarskich podkreślają również pogorszenie sprawności manualnej. Wykonywanie prostych czynności, takich jak pisanie, robienie makijażu, posługiwanie się sztućcami czy prowadzenie samochodu, sprawia im trudność. Wszystko za sprawą obniżenia precyzji ruchów i osłabienia chwytu. Dalsze etapy choroby to postępująca degeneracja nerwu pośrodkowego.

Przyczyny choroby nerwu nadgarstka

Zespół cieśni powodowany jest przewlekłym uciskiem tkanek miękkich na włókna nerwu pośrodkowego, przebiegającego przez nadgarstek, nawracających stanów zapalnych nadgarstka lub po złamaniach dalszego odcinka kości promieniowej. W wyniku zmian uciskowych dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych i często nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Można wyróżnić pewne grupy zawodowe, które najbardziej narażone są na powstanie zespołu cieśni nadgarstka: 

  • osoby pracujące przy komputerze,
  • muzycy,
  • kolarze,
  • zawodowi kierowcy,
  • pracownicy fabryk, zakładów mięsnych
  • inne osoby wykonujące prace manualne.

Czasem zespół cieśni nadgarstka towarzyszy kobietom w ciąży, cukrzykom, alkoholikom, a także osobom otyłym, chodzącym o kulach, cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. 

Gdy ćwiczenia na nadgarstek nie pomagają

W pierwszym odruchu dolegliwości związanych z bólem, wiele osób szuka “domowych” metod ich rozwiązania. Jednak w przypadku zespołu cieśni nawet najlepsze ćwiczenia na nadgarstek mogą nie pomóc. Lekarze z naszej przychodni Ortodentika wyjaśniają, że istnieje kilka metod leczenia zespołu cieśni nadgarstka. W początkowym stadium choroby skuteczne okazać się może odciążenie. Nieużywanie ręki dotkniętej zespołem cieśni nadgarstka w połączeniu z farmakoterapią pozwala na opóźnienie powstawania zmian uciskowych nerwu pośrodkowego. Alternatywą są zabiegi fizykoterapii. Jeżeli jednak objawy zespołu cieśni nie ustępują, a wyniki badań dodatkowych potwierdzają uszkodzenie nerwu, najlepszym wyjściem okazuje się operacja z przecięciem tkanek na wysokości nadgarstka.

Postęp medycyny sprawił, że operacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka wykonywane jest w ramach tzw. Chirurgii Jednego Dnia. Oznacza to zminimalizowanie czasu trwania zabiegu i skrócenie pobytu pacjenta w placówce. W takim wypadku często stosuje się metodę endoskopową, która jest mniej inwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Podczas zabiegu endoskopowego, lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia na dłoniowej powierzchni nadgarstka, dlatego uszkodzenie tkanek jest zminimalizowane, a blizna goi się szybciej. 

Dochodzenie do zdrowia pacjenta

Aby operacja przyniosła spodziewane i trwałe rezultaty, pacjent powinien ściśle przestrzegać wytycznych lekarza dotyczących wymaganego okresu przerwy od wykonywania różnych aktywności fizycznych, jak pisania na komputerze czy prowadzenia samochodu. Okres leczenia pooperacyjnego i rehabilitacji to 6-8 tygodni. W przypadkach zmian uciskowych po przebytych złamaniach i zapaleniach w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, leczenie operacyjne jest bardziej skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia operacyjnego. W celu skonsultowania swojego przypadku ze specjalistą, polecamy kontakt z naszymi chirurgami