Poradnia preluksacyjna. Czyli wizyta niemowlęcia u ortopedy

dziecko1

Badanie preluksacyjne to badanie profilaktyczne dysplazji stawu biodrowego u dzieci. Jego celem jest jak najwcześniejsze wykrycie wad wrodzonych i rozwojowych w stawach biodrowych dziecka. Podpowiadamy, na czym polega badanie preluksacyjne, a także jak odpowiednio zadbać o prawidłowy rozwój stawów biodrowych u dziecka.

Kiedy należy zgłosić się do poradni preluksacyjnej?

Pierwsze badanie preluksacyjne powinno odbyć się w 4.- 6. tygodniu życia dziecka, a następnie kontrolne badanie miedzy 4.- 6. miesiącem życia. Podczas wizyty lekarz wykonuje badanie kliniczne ortopedyczne, a także badanie USG stawów biodrowych. „Jedynie badanie wykonane przez doświadczonego ortopedę daje dobre rezultaty” – zaznaczają specjaliści z poradni preluksacyjnej w Przychodni Ortodentika w Łukowie.

Dlaczego tak ważne jest badanie preluksacyjne?

Badaniu preluksacyjnemu powinno poddawać się bezwzględnie wszystkie dzieci – pozwala to nie tylko wykluczyć u nich poważne wady, ale też ,w przypadku ich wykrycia, zastosować odpowiednią terapię, która zapewni powrót do zdrowia. Późne rozpoznanie wady może spowodować długie i nie zawsze skuteczne leczenie wady. W przypadkach późno rozpoznanych może być niezbędne leczenie szpitalne i operacyjne. Bardzo ważne jest, abyśmy uświadomili sobie to, że badanie jest całkowicie bezbolesne i nieszkodliwe dla naszego malucha, a może uchronić je przed problemami z chodzeniem lub trwałym kalectwem. Niestety, wykrycie wad w późniejszym etapie rozwoju, znacznie wydłuża leczenie.

Jak wygląda badanie preluksacyjne?

Wizyta w poradni preluksacyjnej składa się z dwóch etapów. Na początku lekarz wykonuje podstawowe badanie ortopedyczne, oceniając zakres ruchomości i stabilność stawów biodrowych malucha. W następnej kolejności wykonuje USG bioderek, które pozwala na dokładną ocene budowy stawu biodrowego oraz wykrycie ewentualnych wad.

Pierwsze USG bioderek – przebieg badania

●Badanie USG bioderek jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia naszego dziecka i nie wymaga specjalnych przygotowań.
● Przed badaniem zdejmuje się dziecku pieluchę i układa się je na specjalnym stole (w pozycji na boku).
● Lekarz rozprowadza specjalny żel do USG w okolicy biodra malucha, którego zadaniem jest ułatwianie przechodzenia fal dźwiękowych i przystępuje do właściwego badania.

Wynik badania preluksacyjnego

Wynik przeprowadzonego badania preluksacyjnego dostajemy jeszcze na tej samej wizycie. Jeśli lekarz zauważył coś niepokojącego, wdraża leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania wady, od najlżejszych, gdzie wprowadzane są zalecenia pielęgnacji i układania dziecka, do bardziej nasilonych, kiedy wprowadza się unieruchomienie w specjalnych ortezach. Istotną rzeczą jest regularność wizyt kontrolnych i stosowanie się do zaleceń lekarskich, gdyż ścisła współpraca w procesie leczenia skraca okres leczenia i daje możliwość stworzenia prawidłowych warunków do właściwego rozwoju stawów biodrowych. Ilość wizyt kontrolnych w toku leczenia uzależniona jest od jego postępu i określana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Niektóre wady, np. zwichnięcia, wymagają specjalistycznego leczenia szpitalnego, tzw. wyciągowego, przez wiele tygodni. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych i wdrożenie leczenia daje możliwość niemal pełnego wyleczenia wady, która mogłaby spowodować trwałe zmiany patologiczne stawów.