ortopeda

Ortopedia dziecięca – co to takiego?

Ortopedia dziecięca jest to leczenie chorób narządu ruchu u dzieci. Do najczęściej powtarzających się schorzeń można zaliczyć: wrodzone wady kończyny dolnej i górnej, dysplazję stawów biodrowych, a także nabyte wady postawy, jak koślawe kolano czy skrzywienie kręgosłupa. Dlaczego takie wady postawy dotykają właśnie dzieci?

Ortopedia dziecięca w Łukowie 

Ortopedia dziecięca polega także na dbaniu o stan zdrowia dziecka, przeprowadzaniu zalecanych badań profilaktycznych. Bardzo istotne jest to, że wczesne wykrycie wady, choroby, przyspiesza proces leczenia i zwiększa szanse dziecka na pełną sprawność. Specjaliści z kliniki ORTODENTIKA w Łukowie zajmują się diagnostyką, profilaktyką chorób narządów ruchu u dzieci i młodzieży do 18 lat. Leczenie obejmuje zarówno leczenie zachowawcze jak i operacyjne. Jest to klinika bardzo mocno wyspecjalizowana między innymi w tego typu zabiegach.

W skład zakresu wykonywanych zabiegów ortopedii wchodzą:

 • dysplazji stawów biodrowych
 • wrodzonych i rozwojowych wad stóp (stopa końsko – szpotawa, wrodzona stopa płaska, stopa płasko – koślawa)
 • wrodzonych ubytków kończyn, dysplazji kostnych
 • zniekształceń kończyn w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, rozszczepu kręgosłupa, artrogrypozy
 • nierówności i zaburzeń osi kończyn
 • wad postawy i skrzywienia kręgosłupa
 • urazów narządu ruchu (np. złamań czy zwichnięć)

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy? 

Ortopeda dziecięcy przeprowadza zabiegi operacyjne we współpracy z innymi specjalistami, przeprowadza badania profilaktyczne z oceny postawy, planuje rehabilitację pacjenta, przeprowadza badania profilaktyczne z oceny postawy, itp.

Kiedy należy udać się do ortopedy dziecięcego? 

 • gdy istnieje podejrzenie skrzywienia kręgosłupa u dziecka,
 • gdy doszło do wszelkiego rodzaju urazu narządu ruchu takiego jak: skręcenie, zwichnięcie, złamanie,
 • gdy istnieje podejrzenie płaskostopia u dziecka,
 • gdy wykryto wady rozwojowe u pacjenta.

Specjalistyczna diagnoza jako niezbędny element każdego leczenia 

Dlaczego w życiu każdego dziecka oraz dobraniu odpowiedniego leczenia, tak dużą rolę odgrywa specjalistyczna diagnoza? Ortopedia dziecięca w życiu każdego dziecka odgrywa ogromną rolę. Odpowiednie postawienie diagnozy oraz przystąpienie do leczenia ma wpływ na to, czy pacjent wróci do pełni zdrowia, sprawności, będzie w pełni sił i nie będzie uskarżał się na kolejne dolegliwości. Każdy ortopeda dziecięcy posiada odpowiednie kwalifikacje przygotowujące do wykonywania tego zawodu. Ortopeda dziecięcy charakteryzuje się przyjaznym podejściem do najmłodszych, dlatego też tego typu wizyta jest komfortowa i przebiega w przyjemnej atmosferze. To bardzo ważny element na każdym etapie leczonego schorzenia.

Odpowiednie przygotowanie psychologiczne przed wizytą każdego, małego pacjenta 

Przed badaniem każdego dziecka, powinno mu się wytłumaczyć w jakim celu idzie do konkretnego specjalisty. Zadbać także o wygodne ubranie malucha. Takie, które nie będzie krępowało w żaden sposób jego ruchów, podczas wykonywanego przez specjalistę ortopedii dziecięcej badania. Tak przygotowany mały pacjent nie powinien obawiać się przeprowadzanego badania oraz utrudniać diagnozy. Jest to bardzo ważny element przez udaniem się do danego specjalisty, który musi posiadać także komfort podczas swojej pracy. Takie działanie rodzica lub opiekuna dziecka przyczyni się w dużym stopniu na prawidłowy przebieg każdego badania. To bardzo istotny element odpowiednio przeprowadzonej diagnozy.

Więcej o ortopedii dziecięcej w przychodni specjalistycznej ORTODENTIKA w Łukowie.