5 najczęstszych problemów stomatologicznych pacjentów i ich rozwiązanie

stomatologia

Najczęstsze problemy stomatologiczne

Do najczęstszych problemów stomatologicznych, z którymi boryka się każdy z nas należą:

  • nieświeży oddech
  • bolesne wykwity
  • nadwrażliwość zębów
  • zęby mądrości
  • krwawiące dziąsła

Nie każdy wie jak sobie z nimi radzić, z pomocą przychodzą specjaliści z Przychodni Lekarskiej Ortodentika.

Czym jest nieświeży oddech i jak się go pozbyć?

Nieświeży oddech ma kilka przyczyn: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, schorzenia laryngologiczne, czy też problemy  żołądkowe. Każda z nich może wywoływać nieprzyjemny zapach z naszej jamy ustnej, a co za tym idzie utrudniać nam życie.  Najlepszym sposobem według naszych ekspertów jest profesjonalna higienizacja, specjalna pasta oraz płyn do higieny jamy ustnej.

Bolesne wykwity jak sobie z nimi radzić?

Najczęściej problematycznymi wykwitami są opryszczki i afty. W obu przypadkach towarzyszy im ból, pieczenie i swędzenie. Afty są małymi ranami pojawiającymi się na wewnętrznej stronie policzków, wargach jak również brzegach języka i dziąsłach. Przyczyny nie są do końca jasne, niektórzy twierdzą, że może je wywoływać stres lub spadek odporności organizmu oraz alergie pokarmowe lub niedobór żelaza. W tym przypadku ulgę przyniesie odpowiedni żel lub spray, który powinien złagodzić nieprzyjemne objawy.

Jeśli chodzi o opryszczkę wywołuje ją wirus HSV-1, który pozostaje uśpiony w naszym organizmie, a budzi się i atakuje, gdy tylko nasz organizm jest osłabiony, przeziębiony lub zmagamy się z grypą. Pojawia się zazwyczaj w kącikach ust, podniebieniu czy też wargach. Jest wirusem przenoszonym drogą kropelkową, dlatego tak łatwo się nim zarazić np. pijąc z tej samej szklanki czy też butelki z inną osobą, jedzenie tymi samymi sztućcami, używanie wspólnego ręcznika. Skutecznie zwalczyć ją można używając odpowiedniego kremu na opryszczkę, a efekty można zauważyć już po kilku dniach stosowania.

Nadwrażliwość zębów – częsty problem

Nadwrażliwości zębów jest to odsłonięcie zębiny porowatej tkanki zęba. Wskutek  czego pacjenci nie są w stanie pić ciepłych i zimnych napojów, jeść słodkich produktów. Aby tego uniknąć wystarczy używać past do zębów o  niskiej  ścieralności, jeśli nasze zęby są wrażliwe specjaliści proponują stosowanie szczoteczek z miękkim włosiem.

Zęby mądrości

Jak ich nazwa mogłaby wskazywać, nie mają nic wspólnego z rozumem. Trzecie zęby trzonowe, czyli potocznie nazywane ósemkami  pojawiają się najpóźniej, bo zazwyczaj między 17 a 25 rokiem życia ,a sprawiają za to najwięcej problemu. Jak pozostałe zęby trzonowe mają za zadanie rozdrabnianie spożywanego przez nas pokarmu. Niestety na przestrzeni ewolucji nasza szczęka znacznie się zmniejszyła i nie ma na nie tyle miejsca co wcześniej, dlatego czasem wyrzynają się niewłaściwie i właśnie to sprawia nam tyle bólu. Poradnia Lekarska Ortodentika zapewnia panoramiczne zdjęcie rtg, profesjonalną ocenę lekarza i konsultację.

Czemu dziąsła krwawią? Porady

Krwawienie dziąseł jest zaburzeniem krzepnięcia krwi. Jednymi z przyczyn jest :

  • stan zapalny
  • parodontoza
  • niedokrwistość (anemia)
  • niedobór witamin
  • choroby wątroby
  • stosowanie niektórych leków

Aby pozbyć się krwawiących dziąseł potrzebna jest profesjonalna higienizacja, konieczna może być zmiana szczoteczki. Więcej potrzebnych informacji uzyskasz tutaj.