Rehabilitacja kolana po artroskopii

kolano_zabieg

Staw kolanowy jest największym, a także najbardziej obciążonym stawem w ciele człowieka. Z tego powodu łatwo ulega różnym urazom i kontuzjom. Bardzo często wymaga leczenia operacyjnego, po którym zaleca się przeprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji. Popularnym zabiegiem, jaki wykonuje się w celu leczenia różnych schorzeń stawów, jest artroskopia. To mało inwazyjna metoda leczenia, ale również wymagająca późniejszego wykonywania specjalnych ćwiczeń, które mają na celu optymalizację wyników osiągniętych podczas operacji. Sprawdźmy, jak powinna wyglądać rehabilitacja kolana po artroskopii.

Artroskopia kolana – napraw swoje kolano

Artroskopia to metoda operacyjnego leczenia schorzeń stawów. Podczas tego zabiegu wykonuje się kilka małych, punktowych nacięć, przez które można wprowadzić mikrokamerę – artroskop oraz dodatkowe narzędzia chirurgiczne. Dzięki kamerze wnętrze stawu jest widoczne na monitorze, co umożliwia lekarzowi bardzo precyzyjne przeprowadzenie zabiegu. Dzięki tej metodzie pacjent dużo szybciej powraca do normalnej sprawności niż po klasycznej operacji. Artroskopia wykorzystywana jest także w diagnostyce wielu schorzeń stawowych. Specjaliści z przychodni Ortodentika dodają, że artroskopia nie wymaga hospitalizacji, jednak po jej przeprowadzeniu wskazane jest poddanie się rehabilitacji.

Rehabilitacja po artroskopii kolana pozwoli wrócić do codziennej sprawności

Postępowanie pozabiegowe uzależnione jest od rodzaju schorzenia, wieku i stanu fizycznego pacjenta. Czas trwania rehabilitacji oraz rodzaj ćwiczeń dobiera się indywidualnie przy pomocy lekarza i fizjoterapeuty. Przez pierwsze dni po artroskopii zaleca się odciążanie stawu. Wskazane jest wtedy chodzenie przy użyciu kul łokciowych, stosowanie zimnych okładów, leków przeciwbólowych, a także pozostawanie w spoczynku z uniesioną kończyną. Pacjent może w tym czasie delikatnie napinać mięśnie. Zakazane jest natomiast podkładanie pod kolano poduszki. Nie powinniśmy również długo stać czy siedzieć ze spuszczoną nogą. Taki okres ochronny trwa zazwyczaj 3 tygodnie.

Rehabilitacja po artroskopii opiera się na wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie mięśni ud i łydek.

Cele rehabilitacji po artroskopii kolana:

  • powrót do sprawności fizycznej, który umożliwi normalne funkcjonowanie w życiu codziennym,
  • poprawa ruchomości stawu,
  • poprawa siły mięśni,
  • zmniejszenie obrzęku kolana,
  • wygojenie uszkodzonych tkanek.

Po około 3-6 tygodniach od operacji zaleca się wprowadzenie nowych ćwiczeń. Można zacząć obciążać staw poprzez zrezygnowanie z kul. Podstawowe ćwiczenia polegają na powolnym prostowaniu i zginaniu kolana w pozycji leżącej, później dochodzą m.in. przysiady czy rowerek. Fizjoterapeuta dobierze indywidualnie odpowiednie masaże i ćwiczenia ruchowe. Z każdym dniem można zwiększać ich dynamikę.

Rehabilitacja jest zawsze dobierana indywidualnie do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Jej przebieg musi być zgodny z zaleceniami lekarza i odbywać się pod opieką fizjoterapeuty. Stopniowe wprowadzanie ćwiczeń pomoże wrócić do normalnej sprawności i poprawić kondycję fizyczną.