Osocze bogatopłytkowe – jako skuteczny sposób na regenerację

Współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości jeżeli chodzi o usprawnianie procesów leczenia i regeneracji. Dzięki niej możemy szybciej wracać do pełni sił, wspierając naturalnie zachodzące w naszym ciele procesy. Jednym ze sposobów najszybsza regenerację jest korzystanie z osocza bogatopłytkowego, które pozwala na szybszą regenerację tkanek i aktywizację komórek do pracy w miejscu podania. Dzięki temu szybciej wracamy do zdrowia, a nasz organizm regeneruje się w sposób naturalny. Jak wygląda leczenie przy pomocy osocza bogatopłytkowego? Którzy pacjenci mogą skorzystać z tej metody? W jakich przypadkach wykorzystuje się działanie osocza bogatopłytkowego?

Spis treści 

  1. Osocze bogatopłytkowe – właściwości i działanie
  2. Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?
  3. W jakich przypadkach podaje się osocze bogatopłytkowe?
  4. Jakie są korzyści z podania osocza bogatopłytkowego?

Osocze bogatopłytkowe – właściwości i działanie 

Czym jest osocze bogatopłytkowe i na czym polega fenomen działania tej substancji? Osocze bogatopłytkowe, inaczej PRP, czyli Platelet Rich Plasma, to substancja, która pozyskuje się z krwi pacjenta lub pacjentki poddawanych zabiegowi. O osoczu bogatopłytkowym można powiedzieć, że jest ono produktem inżynierii tkankowej – w czasie mechanicznego procesu uzyskany zostaje autologiczny preparat krwiopochodny, o skoncentrowanej ilości płytek krwi.

Nasza krew zawiera wiele substancji wspomagających wzrost oraz regenerację, należą do nich na przykład płytki krwi, będące istotnym składnikiem procesów wpływających na wzrost tkanek. Gdy krew pacjentki lub pacjenta zostanie poddana specjalistycznej procedurze wydobywania osocza bogatopłytkowego, uzyskany zostaje koncentrat płytek krwi, które posiadają kilkukrotnie większą zawartość czynników wzrostu niż ta sama ilość krwi bezpośrednio po pobraniu od pacjenta lub pacjentki.

Osocze bogatopłytkowe może zawierać od 2 do 9 razy więcej płytek w jednostce objętości niż krew fizjologiczna. Tak wysoka koncentracja płytek krwi, posiada udowodnione klinicznie właściwości przyspieszające regenerację w miejscu podania, najczęściej w mięśniach, stawach, więzadłach, ścięgnach chrząstki czy kościach. W jaki sposób osocze bogatopłytkowe wspiera procesy naprawcze w wymienionych wyżej tkankach? Po podaniu osocza bogatopłytkowego dochodzi do wzmożonego podziału komórek – w ten sposób powstają nowe, młode komórki, które dzięki zwiększonej aktywności, przyspieszają procesy odbudowy nowy tkanek niezbędnych do całkowitej regeneracji w wybranych miejscach. Bardzo ważne jest również to, że osocze bogatopłytkowe ma wpływ również na macierze międzykomórkowe, czyli składnik przestrzeni międzykomórkowej, który ma główny wpływ na działanie tkanki łącznej. Tkanka łączna ma z kolei największy wpływ na zmiany i stany zapalne na przykład w stawach.

Jak pozyskuje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe przykuje się z krwi pacjenta lub pacjentki przed wykonaniem zabiegu z użyciem tej substancji. Z żyły obwodowej pobiera się niewielką ilość krwi, bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu. Najczęściej zalecana ilość krwi to od 10 do 15 ml. Tak uzyskaną próbkę krwi pacjenta lub pacjentki umieszcza się w specjalistycznym urządzeniu nazywanym separatorem, który pozwala poddać próbkę krwi wirowaniu. W czasie tej procedury, pod wpływem działania siły ciężkości i różnicy w ciężkości poszczególnych składników krwi, dochodzi do odseparowania płytek krwi od pozostałych substancji. W ten sposób pozyskane zostaje skoncentrowane osocze, o wysokiej aktywności regeneracyjnej.

Ponieważ osocze bogatopłytkowe zostaje pozyskane z krwi pacjenta, cała procedura leczenia jest niezwykle bezpieczna i nie posiada ryzyka uczulenia. Materiał nie zostaje również odrzucony przez organizm pacjenta czy pacjentki.

Kolejnym krokiem na etapie zabiegu osoczem bogatopłytkowym jest wstrzykiwanie osocza w wybrane miejsce w ciele pacjenta lub pacjentki. Osocze zostaje wstrzyknięte metodą iniekcji bezpośrednio w chorą lub uszkodzoną tkankę. Aby mieć pewność, że skoncentrowana substancja z płytek krwi zostanie podana we właściwym miejscu, najczęściej w czasie zabiegu wykorzystuje się również aparat USG, który pozwala kontrolować bezpieczeństwo całej procedury. Sam zabieg nie nie jest długi, trwa około 60 minut. Ważny jest okres rekonwalescencji – po zabiegu miejsce podania osocza bogatopłytkowego może być nieco obolałe czy opuchnięte. Warto pozwolić sobie na odpoczynek i regenerację organizmu, tak aby osocze mogło zadziałać szybciej. Kilka dni po zabiegu należy udać się do osoby przeprowadzającej całą procedurę na wizytę kontrolną, w trakcie której ocenione zostanie działanie osocza bogatopłytkowego oraz rozważone zostaną dalsze kroki, takie jak na przykład rehabilitacja.

W jakich przypadkach podaje się osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe posiada dosyć szerokie zastosowanie, w wielu obszarach medycznych. Bardzo często można wykorzystać działanie tej skoncentrowanej substancji w przypadku ran, urazów i kontuzji, które wymagają szybkiego leczenia. Osocze bogatopłytkowe sprawdza się więc w leczeniu przewlekłych ran, w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej czy chirurgii ginekologicznej, jako środek przyspieszający gojenie i regenerację po dużych i skomplikowanych zabiegach ginekologicznych. Osocze sprawdza się również w przypadku leczenia owrzodzeń i ran, szczególnie u starszych pacjentów, których zdolności regeneracyjne zmniejszają się wraz z wiekiem – pamiętajmy, że osocze inicjuje gojenie się ran oraz pobudza tworzenie się nowej macierzy. Bardzo często, osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane po rozległych zabiegach chirurgicznych, tak aby mniejszych ryzyko występowania zakażenia.

Osocze bogatopłytkowe może być również wykorzystywane z powodzeniem w ortopedii i medycynie sportowej. Osoby zajmujące się uprawianiem sportu zawodowo często muszą szybciej przechodzić czas rekonwalescencji, szczególnie w sezonie. Dlatego osocze bogatopłytkowe doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku urazów czy kontuzji, ale również w leczeniu sportowców chorych na tendinopatie – przewlekłe zespoły bólowe związane z przeciążeniem ścięgien, na przykład w przypadku leczeniu zmian stawu kolanowego.

Osocze bogatopłytkowe znajduje również zastosowanie w przypadku bólów pleców, szczególnie dolnego odcinka kręgosłupa, czy też bólów mięśniowo-stawowych. Osocze bogatopłytkowe pozwala nam również radzić sobie z uszkodzeniem chrząstki stawowej czy urazami ścięgien, na przykład ścięgna Achillesa. Skoncentrowany preparat krwinek wspomaga bardzo konkretne dolegliwości pourazowe, takie, które wymagają regeneracji konkretnego obszaru w ciele pacjenta lub pacjentki.

Osocze bogatopłytkowe jest również wykorzystywane z powodzeniem w zabiegach medycyny estetycznej. Sięga się po nie w celu odnowienia i odświeżenia skóry twarzy czy też w celu leczenia problemów związanych z wypadaniem włosów czy łysieniem plackowatym. Osocze bogatopłytkowe działa jak lifting, który przywraca skórze jędrność i prawidłowy koloryt, bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Jakie są korzyści z podania osocza bogatopłytkowego?

Osocze bogatopłytkowe jest więc niezwykle skuteczną substancją, która pomaga nam w wielu zakresach działań medycznych. Jej największą korzyścią jest bezpośredni zakres działania na miejsce wymagające wsparcia. Jest to również metoda mało inwazyjna, a przeprowadzenie zabiegu jest krótkotrwałe i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Ponieważ materiał wykorzystywany w czasie zabiegu jest substancją krwiopochodną pacjenta lub pacjentki, nie pojawia się ryzyko skutków ubocznych, takich jak alergia, czy też całkowitego odrzucenia materiału przez organizm. Osocze bogatopłytkowe pozwala na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej – efekt działania jest natomiast długoterminowy, ponieważ utrzymuje się nawet przez dwa lata.

Aby skorzystać z zabiegów wykorzystujących osocze bogatopłytkowe, warto zwrócić się do specjalistów, którzy nie tylko przeprowadzą leczenie w odpowiedzialny i profesjonalny sposób, ale będą nam również towarzyszyć na etapie rekonwalescencji. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszą Kliniką Ortodentika, gdzie otoczymy Państwa opieką na najwyższym poziomie.