Komputerowe badanie stóp

Komputerowe badanie stóp, przeprowadzane w gabinetach naszej przychodni Ortodentika, to jedna z najnowocześniejszych metod uzyskania dokładnych informacji na temat stanu stóp pacjenta, w tym poznania przyczyn dolegliwości bólowych, tego ważnego elementu narządu ruchu człowieka. Z badania mogą skorzystać nie tylko dorośli, ale też młodzież oraz dzieci. To wnikliwe badanie umożliwia optymalny dobór programu fizjoterapii – im szybciej wykryta zostanie wada, tym łatwiej można ją skorygować.

Na czym polega komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp wykonywane jest za pomocą profesjonalnego sprzętu – tzw. podobaroskopu, który pozwala specjaliście ocenić, jak rozmieszczone są naciski na podeszwowej stronie stopy. Pacjent staje boso na macie z czujnikami. Obraz jest transmitowany na monitorze w czasie rzeczywistym, dzięki czemu lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta, może zobaczyć stopę pacjenta od spodu, gdy ten jest w pozycji stojącej. Ta zaawansowana platforma diagnostyczna daje możliwość zarówno badania statycznego (podczas stania w miejscu), jak i dynamicznego (podczas chodu). Podoskaner 2D pozwala na jeszcze dokładniejszą, cyfrową analizę stóp (wysklepienia łuków, ustawienia pięt). To bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które trwa około 20-40 minut.

Co diagnozuje komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp wykrywa szereg nieprawidłowości, a są to m.in.:

  • zaburzenia chodu,
  • wady postawy,
  • wady i schorzenia stóp (np. halluksy, ostroga piętowa, palce młotkowate, płaskostopie poprzeczne i podłużne).

To nieinwazyjna i bezbolesna procedura, daje precyzyjne wyniki, pozwalające wykryć szereg dysfunkcji w budowie stóp, dzięki którym lekarz może dobrać optymalną terapię leczniczą i poprawić kondycję zdrowotną pacjenta.

Wskazania do komputerowego badania stóp

Kto powinien wykonać komputerowe badanie stóp?

  • Dzieci i młodzież

Dzieci około 3-4. roku życia powinny skorzystać z pierwszej wizyty kontrolnej. Sygnałem ostrzegawczym jest wykrzywianie stóp w bucie, potykanie się oraz koślawe kolana. Badanie stóp jest zalecane także dzieciom i młodzieży uczęszczającym regularnie na zajęcia sportowe.

  • Sportowcy i amatorzy

Pacjenci, którzy zajmują się sportem zawodowo lub po prostu prowadzą bardzo aktywny tryb życia, często borykają się z kontuzjami stawu skokowego, uczuciem napięcia łydek, bólem kolan i kręgosłupa, czy stanami zapalnymi ścięgien. Badanie stóp pozwala dobrać indywidualne wkładki ortopedyczne, dzięki którym zniwelowane zostaną dolegliwości bólowe i zmniejszy się ryzyko pojawiania niektórych kontuzji.

  • Osoby wykonujące pracę na stojąco

Praca w pozycji stojącej może przyczyniać się do poważnych problemów z kręgosłupem, powodować jego ciągły ból i żylaki kończyn dolnych. To właśnie na stopach opiera się cały ciężar ciała, poddanie się badaniu komputerowemu, dobranie wkładek ortopedycznych i terapia, mogą zapobiec tego typu problemom zdrowotnym.

  • Seniorzy

Ta grupa pacjentów jest najbardziej narażona na stopę cukrzycową, reumatoidalne zapalenie stawów, deformacje w obrębie palców, bóle kolan, pachwin i stawu biodrowego. Starsze osoby często też cierpią na zaburzenia równowagi, co jest kolejnym wskazaniem do skorzystania ze specjalistycznego badania stóp.

Kontrolnemu badaniu stóp z wykorzystaniem podobaroskopu, mogą poddać się osoby, które myślą o profilaktyce i chcą uniknąć w przyszłości chorób stóp i dolegliwości bólowych.

Podsumowując, komputerowe badanie stóp pozwala szybko i skutecznie zdiagnozować deformacje i schorzenia w obrębie stóp, rozwiązując wiele problemów zdrowotnych dzieci, młodzieży oraz dorosłych pacjentów. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej kompleksowej oferty i odwiedzin gabinetów Kliniki Ortodentika mieszkańców Łukowa oraz pobliskich miast (Stoczek Łukowski, Radzyń Podlaski, Siedlce, Żelechów), którzy szukają specjalistów doświadczonych w diagnostyce stóp. Dysponujemy kadrą wykwalifikowanych fachowców, którzy traktują każdego pacjenta w indywidualny sposób. Zapewniamy miłą atmosferę i przystępne ceny świadczonych usług.