Chemoutwardzalne i światłoutwardzalne wypełnienia zębów – porównanie

plomby

Leczenie stomatologiczne wiąże się często z wypełnieniem ubytku w zębie, czyli założeniem plomby. Chodzi wówczas o odtworzenie uszkodzonej tkanki zęba. Ważne, aby takie wypełnienie było trwałe, odporne na uszkodzenia i estetyczne – nie odróżniające się kolorem od naszego naturalnego uzębienia. Gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom różne rodzaje wypełnień, najpopularniejsze są chemo – i światłoutwardzalne. Sprawdźmy, na czym polega różnica między nimi.

Wypełnienia chemoutwardzalne

Wypełnienia chemoutwardzalne to wypełnienia kompozytowe, które są refundowane podczas leczenia w gabinetach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak kontrakt zezwala dentystom stosowanie ich tylko w przypadku leczenia zębów przednich – do trójek. Przy leczeniu pozostałych zębów stosuje się  wypełnienia, jakimi są srebrne amalgamatowe plomby. Te wypełnienia wyglądają  nieestetycznie .

Wypełnienia chemoutwardzalne dostępne są w podstawowych kolorach, przez co nie pozwalają dobrać odpowiedniego odcienia dla zębów każdego pacjenta. W efekcie plomba może niestety wyglądać mało estetycznie. Jak dodają stomatolodzy z przychodni Ortodentika w Łukowie wypełnienia chemoutwardzalne gorzej się trzymają, są także mniej wytrzymałe (trwałość zależy też od rodzaju i wielkości ubytku) i służą pacjentom krócej niż nowocześniejsze wypełnienia światłoutwardzalne. W takich plombach dużo łatwiej również powstają mikroszczeliny, z których trudno usunąć bakterie, co sprzyja rozwojowi próchnicy.  

Wypełnienia światłoutwardzalne

Wypełnienia światłoutwardzalne bardzo często nazywa się “białymi plombami”. Są bardziej nowoczesne, ponieważ już po 20 sekundach naświetlania lampą polimeryzacyjną łączą się z zębem (zarówno ze szkliwem, jak i zębiną). Specjaliści z Ortodentika Łuków podkreślają, że ich jakość jest bardzo dobra, poza tym występują w odcieniach pozwalających dobrać odpowiedni kolor dla każdego pacjenta. Wypełnienie światłoutwardzalne powinno utrzymać się w zębie przez około 8 lat. Takie wypełnienia nie są jednak refundowane przez NFZ.

Jak wygląda zakładanie plomby?

Proces zakładania wypełnienia kompozytowego dzieli się na kilka etapów. Na początku, jeśli ubytek jest bardzo duży, stomatolog podaje pacjentowi znieczulenie. Następnie ma miejsce oczyszczenie ubytku próchnicowego za pomocą specjalnego wiertła. Kolejno zakładany zostaje podkład, który ma za zadanie oddzielić miazgę zęba od plomby. Następnym etapem jest założenie wybranego wypełnienia (przebieg uzależniony jest od rodzaju wypełnienia). W przypadku kompozytu na ząb aplikowany jest specjalny żel (kwas ortofosforowy), który po chwili zostaje wypłukany. Ubytek jest osuszany, a wypełnienie utwardzane. Na końcu ma jeszcze miejsce dopasowanie plomby do zgryzu. Dentysta sprawdza wtedy przy pomocy specjalnej kalki, czy wypełnienie nie jest zbyt wysokie, po czym koryguje jego kształt.

Warto, aby pacjenci mieli świadomość, że mogą dokonać wyboru jeśli chodzi o rodzaj wypełnienia. Oczywiście w przypadku wypełnień światłoutwardzalnych trzeba liczyć się z kosztami leczenia. Dentyści podkreślają jednak, że takie plomby są lepszym wyborem ze względów estetycznych i funkcjonalnych.