sprzęt ortopedyczny

Rehabilitacja po urazach sportowych – jak szybko wrócić do formy po kontuzji?

Chociaż uprawianie sportu ma zbawienny wpływ na nasz cały organizm, aktywność fizyczna może też przyczynić się do powstania urazu. Taka kontuzja sportowa jest nie tylko bolesna, lecz także potrafi w różnym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wpływ ten najczęściej można złagodzić, możliwie jak najszybciej rozpoczynając leczenie i rehabilitację. Dowiedz się, jak szybko wrócić do formy po kontuzji.

Czy rehabilitacja po kontuzji zawsze jest konieczna?

Powrót do pełnej sprawności, a nawet jej częściowe odzyskanie po urazie sportowym zawsze wymaga rehabilitacji. Różnić się natomiast pełny proces leczenia. W przypadku poważnej kontuzji sportowej nierzadko potrzebny jest zabieg chirurgiczny, a same działania fizjoterapeutyczne wykonywane będą przed operacją lub po niej. Z kolei przy lżejszych urazach, które stanowią zdecydowaną większość uszkodzeń tkanek powstałych wskutek uprawiania sportu, już sama fizjoterapia jest jedynym skutecznym działaniem.

Rodzaje urazów sportowych

Urazy sportowe możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są tzw. przeciążenia, czyli uszkodzenia powstałe na skutek zbyt częstego czy intensywnego przeciążania konkretnej partii układu mięśniowo-szkieletowego. Są one szczególnie częste wśród młodych sportowców, ponieważ zwykle wynikają z intensywnej aktywności fizycznej bez właściwego przygotowania oraz z pominięciem czasu na odpoczynek i regenerację. Kolejny rodzaj to niewielkie urazy ostre, np. stłuczenia czy zranienia. Nie wymagają one interwencji chirurgicznej, a proces regeneracji nie zajmuje dużo czasu. Po tego typu zdarzeniach można liczyć na pełny i szybki powrót do zdrowia. Ostatnim z typów kontuzji są poważne urazy ostre, takie jak złamania, skręcenia czy zwichnięcia, a także zerwanie więzadeł. W ich przypadku możliwa jest operacja, w tym nawet wszczepienie implantów. Nie zawsze możliwe jest też przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności. Sama rehabilitacja jest dość długa, jednak odpowiednio dobrane i przeprowadzone zabiegi mogą znacznie przyspieszyć proces zdrowienia.

Proces rehabilitacji po kontuzji – etapy leczenia urazów sportowych

Powodzenie rehabilitacji po urazach sportowych zależy od wielu czynników, w tym stanu zdrowia czy wieku pacjenta, a także właściwego postępowania po wystąpieniu kontuzji. Zaraz po uszkodzeniu tkanek konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie urażonego miejsca. Ma to na celu nie tylko zapobieganie pogłębiania się problemu czy redukcję bólu i obrzęku, lecz także zminimalizowanie ryzyka zwiększenia uszkodzeń. Często zaleca się również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Kolejnym etapem jest już faza regeneracji tkanek. Zazwyczaj trwa ona od kilku dni do kilku tygodni, wyjątkiem są jedynie bardzo poważne urazy. W tej fazie istotne jest skorzystanie z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty. Powinien on stosować indywidualne podejście, dopasowane do potrzeb pacjenta. Profesjonalista opracuje właściwy program, a także pozwoli odpowiednio go wdrożyć, ucząc właściwych ćwiczeń i obserwując postępy, aby w razie potrzeby skorygować terapię. Aby możliwe było odzyskanie pełnej sprawności niezbędna jest systematyczność, a także właściwe tempo prowadzenia procesu rehabilitacyjnego. Jedynie specjalista potrafi zaplanować go w odpowiedni sposób, a tym samym sprawić, by był on skuteczny.

Rodzaje fizjoterapii

W zależności między innymi od typu urazów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w tym jego mobilności, fizjoterapeuta może zalecić inne techniki fizjoterapeutyczne. Podzielić je można na 3 podstawowe typy:

  • fizykoterapia  – polega na oddziaływaniu na tkanki poprzez zastosowanie zjawisk fizycznych, do najpopularniejszych terapii należą: elektroterapia, ultradźwięki, krioterapia, rehabilitacja polem magnetycznym, ciepłem i tzw. fala uderzeniowa,
  • kinezyterapia  – nazywana też leczeniem ruchem, zależnie od typu ćwiczenia może ono być wykonywane przez samego pacjenta (ćwiczenia czynne), z pomocą terapeuty (czynno-bierne) lub jedynie przez fizjoterapeutę poruszającego ciałem pacjenta (bierne). Jej specyficzną odmianą jest tzw. kinesiotaping,
  • masaż leczniczy  – czyli terapia manualna tkanek miękkich.

Implanty, protezy czy mosty – co wybrać przy brakach w uzębieniu?

Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki uśmiechu – to poważny problem zdrowotny, który może wywołać u pacjenta wady zgryzu i wymowy, rozchwianie lub przesuwanie się sąsiednich zębów, a nawet zapadanie się policzków i ust. Wystarczy utrata pojedynczego zęba, by zaburzeniom uległy funkcje narządu żucia, co nadmiernie obciąża pozostałe zęby i zwiększa ryzyko ich starcia lub utraty. Dlatego leczenie braków zębowych stanowi nie tyle możliwość, co konieczność, która jest w stanie uchronić nas przed dalszymi powikłaniami. Implanty, protezy czy mosty protetyczne? Poznaj rozwiązania, które ma do zaoferowania współczesna stomatologia!

Czytaj dalej

badanie gestosci kosci

Ból pleców: najczęstsze przyczyny i metody leczenia ortopedycznego

Kręgosłup człowieka każdego dnia wytrzymuje spore obciążenie, przez co staje się szczególnie narażony na rozwój zmian patologicznych. Bóle pleców niestety należą więc do dolegliwości powszechnych, dotykających coraz młodszą grupę wiekową. Jakie schorzenia uznawane są za najczęstszą przyczynę ostrego i przewlekłego bólu? Przybliżamy ten temat oraz możliwości współczesnego leczenia ortopedycznego.

Czytaj dalej

Jakie zabiegi wykonuje ortopeda – zakres usług specjalisty

Układ ruchu człowieka jest skomplikowany pod względem budowy i pełnionych funkcji. Jest też narażony na urazy i rozwój wielu schorzeń. Problemy z jego elementami mogą mieć osoby w każdym wieku. Wówczas wskazana jest pomoc specjalisty z dziedziny ortopedii. Jakie zabiegi wykonuje ortopeda i w jakim zakresie może pomóc Pacjentowi? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czytaj dalej

stomatologia ortopedia

Co zrobić, jak boli staw skroniowo-żuchwowy?

Ból stawu skroniowo-żuchwowego jest objawem, który często towarzyszy różnym dysfunkcjom i schorzeniom w obrębie tego stawu, np. zapaleniu stawu skroniowo-żuchwowego. Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły, prowadząc do znacznego pogorszenia się jakości życia chorego. Staw skroniowo-żuchwowy pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego z nas, umożliwiając m.in. żucie pokarmów, mówienie czy ziewanie. Dlatego w przypadku utrzymywania się bólu i dyskomfortu w stawie, warto poszukać pomocy u odpowiedniego specjalisty. Dowiedz się, jak wygląda leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Czytaj dalej

ortopedyczne wady wrodzone u dzieci - leczenie

Ile kosztuje wizyta u ortopedy dziecięcego?

Regularne wizyty z dzieckiem u ortopedy są obowiązkiem każdego odpowiedzialnego rodzica. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pewność, że układ ruchu naszej pociechy rozwija się prawidłowo. Długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ skłania wielu rodziców do umówienia wizyty w prywatnej placówce medycznej. Powstaje jednak pytanie, ile kosztuje wizyta u ortopedy dziecięcego. Oto, jakich kosztów możemy się spodziewać za konsultację w gabinecie ortopedycznym.

Czytaj dalej

Ile kosztuje zastrzyk z osocza?

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego mają szerokie zastosowanie w medycynie. Ze względu na swoje unikalne właściwości, pozwalające na pobudzenie tkanek do regeneracji i rewitalizacji, osocze bogatopłytkowe jest dziś wykorzystywane w różnych dziedzinach: medycynie estetycznej (wampirzy lifting i mezoterapia skóry twarzy), chirurgii twarzowo-szczękowej, ginekologii estetycznej i oczywiście ortopedii. Ile kosztuje zastrzyk z osocza? Przedstawiamy przykładowy cennik terapii osoczem bogatopłytkowym.

Czytaj dalej

fizjoterapeuta Lukow

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Czy kinezyterapia to rehabilitacja?

Kinezyterapia, określana również jako leczenie ruchem, jest jednym z trzech podstawowych typów fizjoterapii. Polega ona na wykonywaniu różnych ćwiczeń mających na celu przywrócenie pacjentowi, w miarę możliwości, pełnej sprawności. Stosowana jest między innymi po wypadkach, a także przy niektórych schorzeniach, np. chorobach neurologicznych. Dowiedz się, czy kinezyterapia to rehabilitacja i poznaj więcej szczegółów na jej temat.

Czytaj dalej

fizykoterapia

Co leczy fizjoterapia? Czym się zajmuje fizjoterapeuta?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny polegająca na działaniach dążących do przywrócenia pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej. Stosowana jest w rozmaitych sytuacjach, w tym w przypadku osób po urazach i wypadkach, a także cierpiących na rozmaite choroby, w tym reumatoidalne czy neurologiczne. Dowiedz się, kto powinien zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty i czym dokładnie zajmuje się ten specjalista.

Czytaj dalej

stomatologia estetyczna

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Wybielanie zębów cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, w końcu śnieżnobiały uśmiech to jeden z największych atutów urody. Coraz częściej decydujemy się również na nowoczesne metody proponowane przez dentystów. Chcesz profesjonalnie wybielić zęby? Dowiedz się więcej na temat zabiegu.

Czytaj dalej