wstawianie implantów zębowych

Ile kosztuje jeden implant zęba?

Implant zęba uznawany jest za najlepsze trwałe rozwiązanie w przypadku braków w uzębieniu. Pozwala on odzyskać nie tylko piękny uśmiech, lecz także komfort codziennych czynności, w tym przede wszystkim spożywania posiłków. Zastanawiasz się nad wszczepieniem implantu? Dowiedz się, ile kosztuje taki zabieg i kiedy można go wykonać.

Koszt implantu zęba – od czego zależy?

Cena jednego implantu zęba nie jest jednakowa dla każdego. Składa się na nią wiele czynników, w tym: wybranej kliniki, materiału wykonania implantu, jego producent, metoda wszczepienia, a także wszelkie dodatkowe badania oraz zabiegi. Wycena zawsze wykonywana jest indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich tych czynników. Należy pamiętać, że samo zakładanie implantu zęba składa się z co najmniej 4 podstawowych etapów:

  • konsultacji ze specjalistą – na tym etapie zlecane są badania oraz wykonywany jest przegląd stomatologiczny oraz wywiad z pacjentem,
  • założenia implantu – czyli wykonanie otworu w kości i założenia pierwszego komponentu,
  • założenia śruby gojącej – pomaga ona między innymi nadać dziąsłu własciwy kształ,
  • założenie korony – czyli ostatnia część procesu. Koszt zależy między innymi od wybranej korony.

Najbardziej kosztownymi etapami zazwyczaj są założenie implantu i korony – ceny zaczynają się od ok. 3000 zł. W klinice Ortodentika wstępny koszt ustalamy dopiero po wykonaniu badania RTG.

Na czym polega proces wstawiania implantu zęba?

Sam proces wstawiania implantów zębowych rozpoczyna się od konsultacji. W jej przebiegu przeprowadzany jest wywiad z pacjentem oraz badanie stomatologiczne. Następnie wykonywane są niezbędne badanie, w tym z wykorzystanie promieni rentgenowskich. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena stanu jamy ustnej, w tym przede wszystkim kości. Jest to niezwykle ważne, gdyż niektórzy pacjenci wymagają dodatkowych procedur, np. podniesienia zatoki, co nie tylko wydłuża cały proces, lecz także podnosi jego koszt. Jeśli pacjent nie wymaga dodatkowych procedur lub zostały one uprzednio wykonane, można rozpocząć pierwszy z właściwych etapów, czyli założenie implantu. Może być ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co ustalane jest ze specjalistą – zwykle jednak nie ma potrzeby stosowania narkozy. Po umieszczeniu implantu w kości, rana jest zszywana, a pacjent po ok. 2 godzinach może opuścić klinikę i powrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabieg zakładania implantu trwa ok. 30 minut, jednak sam proces osteointegracji (wrastania komponentu w kość) zajmuje ok. 2-6 miesięcy. Po tym czasie chirurg odsłania implant i zakłada śrubę gojącą, która ma za zadanie odpowiednio wymodelować dziąsło i przygotować je do założenia korony, co jest ostatnim etapem całego procesu.

Jak dbać o implant zęba

Warunkiem sukcesu zabiegu wprowadzania implantów zębowych jest nie tylko wybór odpowiedniej kliniki oraz praca samego specjalisty. Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Dotyczy to zarówno samego okresu gojenia, jak i czasu już po nałożeniu koron. Należy mieć na uwadze fakt, że chociaż implanty nie są naturalnymi zębami, tego samego nie można powiedzieć o otaczających je tkankach. Nie dotknie ich próchnica, może jednak wystąpić np. zapalenie dziąseł i inne choroby przyzębia. Odpowiednie do pielęgnacji implantów będą szczoteczki z długiego włókna, miękkiego po stronie zewnętrznej, twardego po wewnętrznej, stosowanie nici dentystycznej dla usunięcia resztek pokarmu oraz używanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie można zapomnieć o systematyczności – wszystkie te zabiegi powinny być wykonywane minimum 2 razy dziennie, a szczotkowanie nie może być krótsze niż 3 minuty.

Przeciwwskazania do implantu zęba

Zakładanie implantu zęba jest bezpiecznym zabiegiem, jednak w niektórych sytuacjach odradza się przeprowadzanie takiego zabiegu. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku:

  • okresu ciąży i karmienia piersią,
  • aktywnych chorób nowotworowych,
  • obniżenie odporności (AIDS, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, przyjmowanie leków immunosupresyjnych),
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca,
  • nieleczone, zaawansowane choroby zębów i dziąseł,
  • epilepsja.

Lekarz może też odmówić założenia implantu u osoby małoletniej, a także w sytuacji, gdy występują utrudnienia w budowie jamy ustnej, w tym brak miejsca w łuku zębowym.