białe zęby sposoby

Jak długo utrzymuje się wybielanie zębów?

Wielu pacjentów, chcąc uzyskać atrakcyjny, biały uśmiech, decyduje się na zabieg wybielania zębów. Częstą motywacją do skorzystania z pomocy specjalistów w tym zakresie jest możliwość uzyskania bardziej spektakularnego, szybszego, a jednocześnie trwalszego efektu. Ty również zastanawiasz się nad takim zabiegiem? Dowiedz się, jak długo można cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem po profesjonalnym wybielaniu zębów.

Jakie są metody wybielania zębów?

Trwałość efektów zabiegu wybielania zębów zależeć może między innymi od wybranej przez pacjenta metody. Obecnie popularne są szczególnie trzy profesjonalne techniki rozjaśniania szkliwa:

  • wybielanie nakładkowe – taka procedura przebiega dwuetapowo. Najpierw specjalista wykonuje odlewy łuków zębowych pacjenta, aby na ich podstawie przygotować odpowiednie nakładki. Drugi etap polega na wypełnianiu nakładek przez pacjenta w domu otrzymanym od stomatologa żelem wybielającym oraz ich noszeniu przez określony czas, zwykle ok. kilku godzin, np. przez całą noc. Procedurę tę należy powtarzać codziennie przez okres ok. 2-4 tygodni. Taka metoda pozwala na wybielenie zębów o maksymalnie 6 tonów, a jej efekty mogą utrzymywać się od 2 do 3 lat;
  • wybielanie laserowe – metoda ta swoją popularność zawdzięcza natychmiastowo widocznemu efektowi, rezultat uzyskuje się bowiem już po jednej wizycie. Trwający ok. 1 godziny zabieg polega na nakładaniu na szkliwo specjalnego żelu rozjaśniającego, zwykle z nadtlenkiem wodoru, a następnie utwardzaniu go za pomocą lasera. Dzięki temu można uzyskać odcień jaśniejszy od 5 do nawet 12 tonów. Choć efekty pojawiają się błyskawicznie, są one często mniej trwałe niż te uzyskane z pomocą innych technik – hollywoodzkim uśmiechem zwykle można cieszyć się od około 18 miesięcy do 2 lat;
  • wybielanie regeneracyjne – niezwykle chętnie wybierany zabieg oferowany przez klinikę Ortodentika. W jego przebiegu szkliwo wybielane jest za pomocą preparatu zawierającego medyczny nano-hydroksyapatyt oraz specjalnej lampy. W pierwszym etapie procedury usuwane są głębiej położone przebarwienia z wykorzystanie środka Stain Removal. Następnie za pomocą piany uzyskanej z nano-hydroksyapatytu oraz aktywnego tlenu przeprowadzane jest rozjaśnianie szkliwa. Zastosowane zostaje również naprawcze serum PrevDent, które zapewnia efekt regeneracji. Cały proces trwa ok. 2 godzin i pozwala na rozjaśnienie zębów o ok. 7-8 odcieni. Rezultaty mogą utrzymywać się od 2 do 3 lat.

Jak wydłużyć efekty wybielania zębów?

W przypadku każdej metody wybielania zębów przewidywana trwałość efektów nie jest precyzyjna, a różnice między pacjentami mogą wynosić nawet rok. Dzieje się tak z wielu powodów, w tym indywidualnych uwarunkowań. Jednym z najważniejszych czynników jest jednak styl życia i wybory dokonywane przez daną osobę. Aby cieszyć się białym uśmiechem jak najdłużej, przede wszystkim należy trzymać się zaleceń stomatologa. Zazwyczaj przez pewien czas po zabiegu, najczęściej 2 tygodnie, należy zachować tzw. „białą dietę”. Polega ona na wyeliminowaniu z diety produktów, który mogłyby wywołac przebarwienia szkliwa. Dotyczy to zarówno jedzenia, jak i napojów. Do szczególnie szkodliwych zalicza się przede wszystkim: czerwone wino, kawę, herbatę, jagody, buraki oraz niektóre przyprawy, np. kurkumę. Należy też mieć świadomość, że na produkty te należy też uważać przez cały czas – po okresie 2 tygodni pacjent nie musi całkowicie z nich rezygnować, warto jednak ograniczyć je w swojej diecie. Niewskazane jest również palenie papierosów. W przypadku wybielania nakładkowego niezwykle ważna jest też systematyczność – w tej metodzie efekty są zależne przede wszystkim od postępowania pacjenta. Oczywiście nie bez znaczenia jest również zachowywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, nie tylko regularne szczotkowanie, lecz także nitkowanie oraz stosowanie specjalnego płynu do płukania. Ważnym zaleceniem jest też regularne kontrolowanie stanu zębów u specjalisty.

Czy każdy może skorzystać z profesjonalnego wybielania zębów?

Profesjonalne metody wybielania zębów są bezpieczne dla pacjenta, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do ich wykonania. Należą do nich:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • nowotwory,
  • stan zapalny dziąseł,
  • ubytki próchnicowe,
  • alergia na składniki preparatu,
  • wiek poniżej 18. roku życia.