Urazy zębów u dzieci

zeby_dzieci

Urazy zębów mogą zdarzyć się w każdym wieku, dotyczą zarówno zębów stałych i mlecznych. Najbardziej narażone są jedynki, dwójki i trójki. W przypadku dzieci najczęstszą przyczyną uszkodzeń uzębienia są wypadki podczas zabaw, czy gier. Jest to bardzo przykra i stresująca sytuacja zarówno dla dziecka i jego rodziców, którzy powinni wiedzieć, jak właściwie zareagować w takiej chwili.

Urazy zębów mlecznych i stałych u dzieci

Przy każdym urazie zęba u dziecka rodzice powinni natychmiast zareagować oraz niezwłocznie zgłosić się z nim do stomatologa. Kiedy ząb został wybity, pęknięty lub złamany dziecko najczęściej płacze, ponieważ pojawia się ból i krwawienie. Stomatolodzy z przychodni Ortodentika w Łukowie podkreślają, że ważne jest, aby rodzice umieli wówczas spokojnie i racjonalnie zapanować nad sytuacją. Starajmy się uspokoić naszą pociechę, tłumaczmy jej, że wszystko będzie dobrze, a wizyta u dentysty pomoże. Jeśli znajdziemy ząb lub jego ułamany fragment, zabezpieczmy go i zabierzmy do gabinetu stomatologicznego.

Najczęstsze urazy zębów u dzieci

  • Wybicie zęba

To całkowite przemieszczenie zęba poza zębodół. Jego przyczyną są najczęściej urazy mechaniczne. Jeśli znajdziemy wybity ząb dziecka, to starajmy się trzymać go za koronę, a nie za korzeń. Gdy jest zabrudzony można płukać go przez kilka sekund pod bieżącą wodą. Następnie najlepiej włożyć ząb do woreczka z solą fizjologiczną lub mlekiem i przetransportować do stomatologa. Szybka reakcja może pomóc w uratowaniu zęba, a także ponownym umieszczeniu go w zębodole (najlepiej zrobić to w ciągu 2 godzin).

  • Rozchwianie zęba

Kiedy uraz spowoduje rozchwianie zęba, konieczne jest szybkie udanie się do stomatologa oraz wykonanie zdjęcia RTG, które pomoże określić jego stan. Rozchwiany mleczny ząb można usunąć, stałe zęby natomiast zaszynować.

  • Złamanie lub pęknięcie zęba

W przypadku, gdy złamany został tylko niewielki fragment korony zęba, najczęściej wystarcza wygładzenie jego powierzchni i zastosowanie preparatu fluorowego. Kiedy złamanie jest większe, można zastosować odbudowanie materiałem kompozytowym. Jeśli posiadamy złamaną końcówkę zęba, to warto zabrać ją do stomatologa, bo być może będzie przydatna przy odbudowie. Postępowanie lecznicze w przypadku złamań  to kwestia indywidualna, uzależniona od stopnia złamania zęba małego pacjenta. Niekiedy konieczne jest też leczenie kanałowe a nawet ekstrakcja.

  • Szary ząb u dziecka

Jeśli po urazie ząb naszego dziecka zacznie zmieniać kolor na szary, to trzeba natychmiast udać się do stomatologa, który dzięki badaniu RTG oceni jego żywotność. Martwica będzie wymagała leczenia kanałowego i usunięcia miazgi.

Urazy zębów mlecznych i stałych zdarzają się bardzo często. Najważniejsze, aby umieć zapanować wtedy nad sytuacją. W tym przypadku liczy się odpowiednia reakcja i uspokojenie dziecka. Ważne też, aby jak najszybciej zgłosić się do stomatologa, ponieważ mamy wówczas większe prawdopodobieństwo, że uda się uratować ząb. Specjaliści z przychodni Ortodentika w Łukowie podkreślają, że leczenie zębów mlecznych po urazie jest bardzo istotne i nie powinno być bagatelizowane. Niewłaściwe postępowanie może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój stałego uzębienia.