Pantomogram – na czym polega badanie

pl

Pantomogram jest badaniem radiologicznym, które przeprowadza się przy pomocy pantomografu, czyli specjalistycznego urządzenia, pozwalającego na wykonanie panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego. A po co nam takie zdjęcie? Otóż jest ono niezbędne do zdiagnozowania stanu wszystkich naszych zębów, a także przyległych struktur anatomicznych. Pantomogram jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w ramach stomatologii i stanowi dla lekarza istotną część dokumentacji medycznej pacjenta. Na czym polega badanie pantomografem? Czy jest bezpieczne dla naszego zdrowia? I w jakim przypadku należy je wykonać?

Co widać na zdjęciu panoramicznym?

Zdjęcie panoramiczne ukazuje przede wszystkim aktualny stan wszystkich naszych zębów – widać na nim wszystko to, czego lekarz nie jest w stanie zobaczyć “gołym okiem” podczas konsultacji stomatologicznej. Poza układem naszego uzębienia, na zdjęciu widoczna jest także kondycja kości, przyzębia, zatok szczękowych i stawów skroniowych. Dzięki temu badaniu, stomatolog lub chirurg może zaplanować bezpieczny przebieg dalszego leczenia, a także wykryć różnorodne zagrożenia dla pacjenta np. próchnicę, zatrzymane zęby czy niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe.

Kiedy warto wykonać pantomogram?

Badanie pantomografem możemy wykonywać rutynowo w celu dokładnej kontroli swojego uzębienia. Jest jednak kilka konkretnych przypadków, w których badanie to może nam zalecić nasz stomatolog. Należy do nich m.in.:

  • konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego,
  • obecność próchnicy i zmian okołowierzchołkowych, a także wadliwa jakość wypełnień,
  • planowanie leczenia ortodontycznego,
  • planowanie leczenia protetycznego (wykonanie protezy, mostu lub korony),
  • planowanie leczenia implantologicznego
  • planowana ekstrakcja zęba zatrzymanego,
  • podejrzenie paradontozy oraz innych chorób przyzębia.

Czy pantomogram jest bezpieczny dla pacjenta?

Współcześnie, w większości gabinetów stomatologicznych, możemy spotkać się z pantomografem cyfrowym, który emituje bezpieczną dla pacjenta dawkę promieniowania. Aczkolwiek należy pamiętać, że zdjęcie panoramiczne nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży – promieniowanie ma bowiem bardzo niekorzystny wpływ na rozwój płodu, dlatego wykonuje je się dopiero po rozwiązaniu. Zatem panie, które podejrzewają u siebie ciążę powinny bezwzględnie poinformować o tym operatora.

zdjecie cyfrowe:

KUBICKA_KAMILA

Wiąże się to z lepszą jakością zdjęcia (skala szarości, rozdzielczość itp.), dzięki której lekarz dentysta jest w stanie dokładniej rozpoznać ewentualne nieprawidłowości w uzębieniu. Najważniejszą jednak różnicą przemawiającą na korzyść technologii cyfrowej jest kilkunastokrotnie mniejsza dawka promieniowania jonizującego, jaką przyjmuje Pacjent. Aparaty cyfrowe są zatem bezpieczniejsze dla zdrowia, ale także umożliwiają szybsze wykonanie zdjęcia, bez konieczności oczekiwania na wywołanie.

Na czym polega badanie pantomografem?

Wbrew pozorom, pantomogram nie jest skomplikowanym badaniem. „Jest ono nie tylko krótkie i bezbolesne, ale też nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Ponadto na każdym jego etapie możemy liczyć na pomoc wykwalifikowanego operatora” – zapewniają specjaliści stomatologii z Przychodni Ortodentika w Łukowie.

● Przed wykonaniem badania należy zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty, które znajdują się w okolicy naszej twarzy lub szyi, tj. kolczyki, łańcuszek czy okulary.
● Operator ustawia pacjenta w odpowiedniej pozycji przy urządzeniu, by w następnej kolejności móc rozpocząć właściwe badanie.
● W kulminacyjnym etapie badania, głowica aparatu pantomograficznego obraca się wokół głowy pacjenta , dzięki czemu możliwe jest wykonanie zdjęcia panoramicznego.
● Zdjęcie panoramiczne pacjent dostaje bezpośrednio po wykonaniu badania, co pozwala na natychmiastowe ustalenie dalszego planu leczenia.