Jak utrwalić efekty leczenia ortodontycznego, czyli rzecz o retainerach

ortodonta LukowTwoja radość nie zna granic, zbliża się bowiem ten dzień, kiedy zdejmiesz aparat ortodontyczny i w końcu będziesz chwalić się pięknymi, równymi zębami! Przez dwa lata dzielnie nosiłeś swój aparat, dbając o niego, przykładając szczególną uwagę do codziennej higieny i regularnych odwiedzin gabinetu stomatologicznego. Właściwie to przyzwyczaiłeś się do aparatu i wcale Ci nie przeszkadza, ale perspektywa ukazania równych zębów w szerokim uśmiechu jest niezwykle kusząca. Szykujesz się więc na ostatnią wizytę w gabinecie- zdjęcie aparatu. Czy jednak jesteś przekonany, że to już koniec Twojej przygody? Czy masz świadomość, że uzyskane efekty trzeba utrwalić? Czy wiesz, czym są aparaty retencyjne i po co się je zakłada? Jeśli nie, pora, abyś dowiedział się, dla kogo i w jakim celu stworzono tzw. retainery.

Co to jest aparat retencyjny?

Zakończony proces leczenia aparatem ortodontycznym przyniósł oczekiwane efekty. Zęby są naprawdę proste, a po wadzie zgryzu nie pozostał żaden ślad. Doskonale! Jednak zdjęcie aparatu nie oznacza końca terapii. Tkanki miękkie wokół zębów wciąż się przebudowują, a siły działające na zęby mogą powodować ich dalsze przesuwanie, co z kolei skutkuje częściowym cofnięciem uzyskanych podczas terapii efektów. Musisz pamiętać, że Twoja szczęka wciąż pracuje podczas mówienia, jedzenia, na zęby oddziałują mięśnie policzków, warg, języka. To powoduje nieustanne zmiany w położeniu zębów. Aby uniknąć takiej sytuacji, stosuje się leczenie wspomagające, utrwalające, czyli noszenie aparatów retencyjnych. Retainery mogą być zakładane na stałe lub tylko na noc. Pomogą one “zapamiętać” nowe ustawienie zębów i zapobiegną nawrotowi wady zgryzu.

Co trzeba wiedzieć o noszeniu retainera?

Taki aparat dobieramy zawsze indywidualnie dla każdego pacjenta. W naszej Przychodni Ortodentika przeprowadzamy dokładną analizę problemu i sugerujemy najlepsze rozwiązanie. Decydujemy, przez jaki czas musisz nosić aparat retencyjny, aby Twoja wyleczona wada już nigdy nie wróciła. Znając Twój problem wiemy też, czy potrzebujesz aparatu stałego, czy wystarczy taki, który będziesz zakładać jedynie na noc. Musisz pamiętać, że stosując retainer, nadal szczególną wagę przykładasz do kwestii higieny i dokładnego mycia aparatu. Postępujesz z nim tak, jak z poprzednim. Różni się on jednak znacznie od aparatu stałego, ponieważ jest on prawie niewidoczny. Ma postać przezroczystej, cienkiej szyny lub łuku, który zakładany jest na zewnętrzną stronę zębów. Można też pokusić się o wersję aparatu wewnętrznego, czyli umieszczanego (przyklejanego) od strony języka. Ten rodzaj retainera jest zupełnie niedostrzegalny przez otoczenie.

Ile trwa okres retencji?

Istnieje wiele czynników, które wpłyną na czas noszenia aparatu retencyjnego. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj i stopień leczonej wady, a także predyspozycje genetyczne. Nie musisz się jednak martwić, nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie najlepszą kurację i dokładnie określą czas trwania leczenia retencyjnego. Ważny jest tutaj również wiek pacjenta, ponieważ im wyższy, tym dłuższy czas leczenia i utrwalania efektów. Co ciekawe, istotne jest, czy posiadasz już zęby mądrości. Jeśli nie, ich pojawienie się może w przyszłości zaburzyć efekty leczenia, stąd konieczność ich uwzględnienia w planowaniu terapii. Po zakończeniu tego etapu leczenia staniesz się posiadaczem naprawdę pięknego uśmiechu. Nie możesz jednak zapomnieć o regularnych wizytach u swojego ortodonty!

Chcesz popracować nad swoim zgryzem i wyglądem zębów? A może kończysz leczenie ortodontyczne i chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądać etap retencyjny w Twoim przypadku? Przyjdź do nas!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl