higiena jamy ustnej

Jak ważne jest regularne czyszczenie zębów

Każdy z nas wie jak ważny w naszym wyglądzie jest zdrowo wyglądający uśmiech, czyli białe, zadbane zęby. Czy robimy wszystko, żeby jak najdłużej cieszyć się właśnie taką wizytówką, czy może żyjemy w przekonaniu że samo szczotkowanie wystarczy? Najważniejsze jest to, że w każdej chwili możemy to zmienić, bo na dbanie o zęby nigdy nie jest za późno.

Kiedy odpowiednio dbamy o swoje zęby?

Otóż czyszczenie zębów to nie tylko mycie ich szczoteczką. Każdy z nas powinien codziennie przed umyciem zębów powinien je nitkować, by oczyścić przestrzenie międzyzębowe,a także stosować płyn do płukania jamy ustnej, którego zadaniem jest oczyszczenie miejsc, których nie jest w stanie oczyścić szczoteczka. Dodatkowo nasze uzębienie powinno być regularnie sprawdzane przez dentystę, który w razie potrzeby podejmie leczenie lub zleci inne zabiegi

Jak szczotkować zęby?

Oczywiście szczotkowanie jest najważniejsze. Jego celem jest usunięcie z powierzchni zębów resztek pokarmu oraz bakterii. Dlatego, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniej szczoteczki, która nam to ułatwi. Na rynku dostępne są szczoteczki elektryczne, soniczne i manualne, mającej twarde lub miękkie włókna. Kolejnym wyborem jest pasta, właściwa dla naszych zębów, nie każdą pastą możemy myć zęby wrażliwe. Kluczową kwestią jest natomiast technika mycia. Zęby należy czyścić po kolei, z podziałem na mycie dolnej i górnej szczęki. W przypadku szczoteczki manualnej, można stosować technikę wymiatającą lub okrężną. Cała procedura szczotkowania nie może trwać krócej niż 2 minuty.

W Ortodentice ,oferujemy instruktaż higieny, dzięki któremu, Pacjent dowiaduje się jak prawidłowo dbać o zęby na co dzień, jakie błędy popełnia w higienie jamy ustnej, jakie produkty są dla jego zębów najlepsze.

Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od tej tradycyjnej?

Oczywiście większe znaczenie od tego czym myjemy zęby ma to, w jaki sposób to robimy. Z pewnością szczoteczka elektryczna wykonuje więcej ruchów, niż jesteśmy w stanie wykonać zwykłą szczoteczką i ma większy zasięg. Jednak możliwe odpowiednie dbanie o zęby za pomocą szczoteczki manualnej.

Nie tak dawno na rynku pojawił się kolejny rodzaj szczoteczek – szczoteczki soniczne, tworzące za pomocą dźwięku bąbelki, które docierają w miejsca niedostępne dla szczoteczek manualnych.

Ważna jest także regularna wymiana szczoteczki. Nie powinna ona nam służyć dłużej, niż przez 3 miesiące.

Co jeszcze warto robić?

Nasza przychodnia oferuje zabiegi stomatologiczne poprawiające wygląd zębów.

Częstym problemem jest znaczna ilość kamienia nazębnego. Nie zawsze jest on dla nas widoczny i przeważnie nie jesteśmy w stanie usunąć go za pomocą szczoteczki. Jest w stanie zrobić to dla nas skaling – zabieg usuwania kamienia nazębnego. Wykorzystując działanie ultradźwięków, sprawia że kamień odrywa się od zębów. Zaletą skalingu jest bezbolesność i komfort dla Pacjenta. Regularne usuwanie kamienia nazębnego jest bardzo ważne, gdyż jego nagromadzenie może prowadzić do poważnych chorób. Minimum dwa zabiegi na rok, zapewniają utrzymanie kontroli nad zbierającym się kamieniem.

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie. Zabieg usuwa z zębów osady i przebarwienia.

Następnie warto poddać się zabiegowi polerowania, czyli wygładzania powierzchni czyszczonych zębów, które zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej.

Coraz więcej osób, w celu osiągnięcia efektu estetycznego, decyduje się na zabieg wybielania zębów. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych żeli, nasze wybielanie zmienia kolor zęba o kilka odcieni i może utrzymywać się nawet przez 3 lata.

Skutki nieprawidłowego czyszczenia zębów lub braku systematyczności

Najbardziej powszechnym problemem, wynikającym głównie z niewłaściwej higieny zębów jest próchnica. Kolejną groźną przypadłością, spowodowaną nieodpowiednim czyszczeniem jest paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, wywołane przez zalegający przy dziąsłach kamień nazębny. Jej rozwój i niepodjęcie leczenia może doprowadzić do utraty zębów. Regularne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia nazębnego pomaga uchronić się przed tymi chorobami.