Wady rozwojowe kończyn u dzieci

ortopedyczne wady wrodzone u dzieci - leczenie

Ortopedia kojarzy się z dziedziną medycyny zarezerwowaną dla dorosłych – zwyrodnienia stawów, endoprotezy, czy leczenie ciężkich kontuzji sportowych. Jednak problemy ortopedyczne mogą dotknąć osoby w każdym wieku, nawet od urodzenia. Te ostatnie są szczególnie istotne, ponieważ nierozpoznane lub źle leczone rzutują na funkcjonowanie pacjenta w dorosłym życiu.

Najczęstsze wady wrodzone kończyny dolnej

U najmniejszych dzieci możemy zobaczyć takie schorzenia jak dysplazja stawów biodrowych, stopa końsko-szpotawa, nierówności i zaburzenia osi kończyn. Wady te można rozpoznać już przy urodzeniu, dzięki czemu możliwe jest szybkie leczenie.

Dysplazja stawu biodrowego

Jest to stosunkowo częsta wada, dotyczy nawet do 7% noworodków, szczególnie dziewczynek. Polega na spłyceniu panewki stawu- miejsca w którym znajduje się nasada (głowa) kości udowej. Prowadzi to do “wypadania” jej ze stawu. Wada powstaje często podczas akcji porodowej, kiedy dziecko narażone jest na duży ucisk, ale może również powstać już w życiu płodowym.

Rozpoznanie polega na badaniu klinicznym i USG bioder w poradni preluksacyjnej. Najbardziej charakterystyczne objawy w diagnostyce to Ortolaniego i Barlowa. Badanie obrazowe jest niezbędne do rozpoznania dysplazji biodrowej. Leczenie polega na zastosowaniu różnego rodzaju ortez przez ok. 3 miesiące. Wybór konkretnej metody zależy od wielu czynników. Nieleczona dysplazja stawu biodrowego prowadzi do koksartrozy dysplastycznej.

Stopa końsko-szpotawa

Wada ta objawia się deformacją stopy. Jest ona zgięta i przywiedziona (wykręcona do środka osi ciała). Stopa jest nadmiernie wydrążona, co uniemożliwia prawidłowe chodzenie. Leczenie polega na redresjach stopy chwytem Boscha, ich utrwalaniu w opatrunku gipsowym a także na leczeniu operacyjnym. To ostatnie stosuje się po pewnym czasie nieskutecznego leczenia zachowawczego. Jego celem jest uzyskanie funkcji stopy i  możliwości chodzenia. Szczególnie ważna jest rehabilitacja dzieci i niemowląt.

Wada wrodzona równa się jak najszybsze leczenie

Niezwykle istotnym jest jak najszybsze wdrożenie leczenia oraz rehabilitacja maluszka z wadami kończyn dolnych. Nie pozwala to na utrwalenie wady, im szybsze leczenie tym większa szansa na przywróceniu funkcji kończyn dolnych i możliwość chodzenia dziecka.

Przeczytaj więcej o leczeniu ortopedycznym dzieci w klinice Ortodentika.

Zadzwoń i umów się na wizytę już dzisiaj!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl