ortopedia regeneracyjna

Twoja krew Cię uleczy

Leczenie ortopedyczne kojarzy się przede wszystkim z licznymi prześwietleniami i gipsem, bądź innymi rodzajami stosowanymi do unieruchomienia kości. Ponadto wydawać by się mogło, że leczenie ortopedyczne trwać musi kilka długich miesięcy, zanim rany się zagoją, a kości zrosną. Jednak ortopedia regeneracyjna to nie tylko złamane kości, ale również schorzenia stawów, w tym zmiany zwyrodnieniowe. Terapia zaś wcale nie musi być długotrwała i bolesna, a to dzięki… własnej krwi.

Osocze bogatopłytkowe w regeneracji ciała

Osocze bogatopłytkowe to preparat wytworzony z krwi własnej pacjenta, który zawiera zwiększoną ilość płytek krwi. Otrzymuje się go z krwi obwodowej, dzięki czemu zawiera liczne czynniki wzrostu, stymulujące procesy regeneracyjne. Zabiegi osoczem bogatopłytkowym przeprowadza się w przypadku uszkodzeń narządu ruchu zarówno wynikających ze zmian zwyrodnieniowych, jak i z urazów sportowych. Podanie osocza aktywuje szereg zmian intensyfikujących proces odbudowujący uszkodzenia powstałe w miejscach jak mięśnie, stawy, więzadła, ścięgna chrząstki, czy kości. W wyniku wzmożonego podziału komórkowego następuje stymulacja procesów naprawczych, co powoduje z kolei zwiększenie ilości nowych, zdrowych komórek. Osocze bogatopłytkowe ma także wpływ na macierze międzykomórkowe, stanowiące składnik przestrzeni międzykomórkowych, które z kolei stanowią spójnik głównie w tkance łącznej.  

Jak działa osocze w ortopedii

W naszej wielospecjalistycznej przychodni Ortodentika osocze bogatopłytkowe wykorzystujemy na przykład przy tak zwanym leczeniu Orthokine. Zanim jednak opowiemy o tej metodzie, przedstawmy metodę działania osocza bogatopłytkowego. Podczas wizyty w przychodni lekarz (lub pielęgniarka) pobiera niewielką ilość krwi z żyły obwodowej (około 10-15 ml). Próbka jest następnie poddawana wirowaniu w specjalistycznym separatorze, dzięki czemu – w wyniku różnicy ciężkości poszczególnych składników – dochodzi do odseparowania płytek krwi. W ten sposób uzyskane zostaje osocze bogatopłytkowe o wielokrotnie silniejszej aktywności regeneracyjnej przy jednocześnie mniejszej objętości materiału. Osocze pozyskane w sterylnych warunkach jest całkowicie bezpieczne, ponieważ pochodzi z krwi pacjenta poddawanego zabiegowi – nie dochodzi do reakcji niepożądanych, jak uczulenia, czy odrzucenie materiału przez organizm. Na koniec lekarz wstrzykuje osocze w miejsce wymagające leczenia – za pomocą cienkiej igły podawane jest bezpośrednio w chorą tkankę. Przez kilka dni po wstrzyknięciu osocza miejsce zabiegowe może być lekko obolałe, ale dolegliwości te szybko mijają.

Czym jest metoda Orthokine

Terapia Orthokine ma za zadanie eliminowanie bólu oraz jego źródła, poprzez działanie ukierunkowane wprost w przyczynę degeneracji chrząstki stawowej. Istotne znaczenia dla stanu zapalnego towarzyszącego urazom ma cytokina o nazwie interleukina 1, która w tkankach wiąże się z receptorami IL-1 inicjując stan zapalny. Zastosowanie terapii Orthokine hamuje proces niszczenia stawów przez prodestrukcyjne cytokiny, które przy chorobach narządu ruchu są wytwarzane w niekontrolowanej ilości doprowadzając do niszczenia chrząstki stawowej. W trakcie leczenia Orthokine pozyskuje się osocze wykazujące właściwości intensyfikujące procesy naprawcze oraz niwelujące stan zapalny, często towarzyszący zmianom zwyrodnieniowym oraz kontuzjom. W momencie podania preparatu pozyskanego z krwi obwodowej dochodzi do wyeliminowania stanu zapalnego, a tym samym do zatrzymania toczących się zmian, które niszczą stawy i wywołują dolegliwości bólowe.  

Zapytaj lekarza o ortopedię regeneracyjną

Medycyna rozwija się bardzo szybko, co prowadzi do wprowadzania nowych metod leczenia. Ortopedia regeneracyjna bez wątpienia jest jedną z najbezpieczniejszych metod przyspieszających powrót pacjenta do zdrowia, o czym wiedzą doskonale nasi lekarze, wykorzystujący ten rodzaj terapii na co dzień. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.