Stopa końsko-szpotawa – co powinien wiedzieć rodzic?

Stopa końsko-szpotawa brzmi zabawnie, ale jest to poważne schorzenie występujące u dzieci. Sprawdź jak wygląda kończyna w tym schorzeniu, poznaj diagnostykę oraz leczenie w klinice Ortodentika.

Czym jest stopa końsko-szpotawa?

Termin ten zaawansowany jest do specyficznej deformacji stopy w 3 płaszczyznach.

Nazwa pochodzi od wyglądu stopy, której ułożenie przypomina kończynę konia. Wada powstaje w życiu płodowym, gdzie różne czynniki powodują niewydolność mięśni, utrzymujących stopę w odpowiednim położeniu.

Końskość, szpotawość

Końskość to ustawienie stopy w zgięciu podeszwowym tj. w pozycji na palcach. Szpotawość z kolei określa obrót stopy ku środkowi kompleksu podskokowego (obrót do środka). Obie cechy wraz z nadmiernym wydrążeniem tworzą charakterystyczny wygląd stopy końsko-szpotawej.

Kto choruje?

Stopa końsko-szpotawa rozpoznawana jest u 1% urodzonych dzieci. Wada jest częściej rozpoznawana u chłopców, choć chorują również dziewczynki. Bardzo często występuje obustronnie. Wada uniemożliwia prawidłowe chodzenie.

Kiedy udać się do lekarza

Schorzenie to rozpoznawane jest najczęściej zaraz po porodzie, jednak jeśli zostanie pominięte nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty z dziedziny ortopedii. Rodzice mogą zauważyć stopę lub stopy zwrócone ku zewnątrz i zgięte, a jeśli zmiany są subtelne zaniepokoić powinny trudności w nauce chodzenia przez dziecko.

Rozpoznanie

Wada diagnozowana jest najczęściej zaraz przy urodzeniu z powodu jej dużej widoczności, a nawet można ją rozpoznać już w życiu płodowym przy pomocy badania ultrasonograficznego (USG). Oprócz charakterystycznego wyglądu stopy, również goleń jest zmieniona- szczuplejsza, a dziecko ma problemy z chodzeniem.

Stopa końsko-szpotawa- leczenie

Celem leczenia jest takie obciążenie kończyny jak przy chodzeniu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju redresje. Leczenie zachowawcze stosowane jest przez określony czas. Gdy jest nieskuteczne stosuje się operacyjną repozycję zwichniętego stawu skokowego. W klinice Ortodentika stawiamy na jakość- dbamy o to aby dziecko mogło osiągać jak największe możliwości w sprawności kończyn dolnych.

Ważny jest czas

Im szybciej zaczyna się leczenie, tym większa szansa na poprawę sprawności dziecka, dlatego tak ważne jest niezwlekanie z udaniem się do lekarza. Deformacja stopy nie ma tendencji do samoistnego ustępowania, konieczna jest interwencja medyczna. W Klinice Ortodentika nasi specjaliści z dziedziny ortopedii zajmują się wadami wrodzonymi dzieci. W ośrodku kładziemy nacisk na doświadczenie lekarzy i skuteczność leczenia. Ortopedia dziecięca – tutaj przeczytasz więcej o leczeniu ortopedycznym.

Zadzwoń i umów się na wizytę już dzisiaj!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl