Prostowanie zębów dzięki ortodoncji nakładkowej

Piękny uśmiech to jeden z tych elementów aparycji, który odgrywa dużą rolę w budowaniu poczucia własnej wartości, pewności siebie w najróżniejszych sytuacjach prywatnych, biznesowych i towarzyskich. Wady zgryzu mogą powodować nie tylko wizualny, ale i fizyczny dyskomfort, dlatego w razie ich wystąpienia, można skorzystać z konsultacji z ortodontą celem zdiagnozowania problemu i wyboru optymalnej metody jego korygowania. Obecnie prostowanie zębów odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jedną z nich jest prostowanie zębów nakładkami.

Prostowanie zębów dzięki ortodoncji nakładkowej — wskazania

W leczeniu ortodontycznym liczy się skuteczność oraz korzystanie z metod, które wprowadzają pacjenta w jak najmniejszy dyskomfort i przynoszą oczekiwane rezultaty.

Na prostowanie zębów decydują się najczęściej osoby, u których pojawia się tak zwany przodozgryz. Przy takiej wadzie zęby dolne wyraźnie zarysowują się przed zębami górnymi. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest przerost żuchwy lub nie w pełni rozwinięta szczęka. Jednym z objawów, który pojawia się przy wspomnianej wadzie zgryzu, są problemy z prawidłową wymową, spożywaniem pokarmów, a nawet oddychaniem.

Korzystanie z nakładkowej metody prostowania zębów jest także możliwe przy wystąpieniu zgryzu krzyżowego. Jego charakterystycznym objawem jest zachodzenie zębów dolnych na górne. Przy tej nieprawidłowości widocznie zarysowuje się asymetria warg, w której warga górna ulega zapadnięciu.

Technologię nakładek stosuje się również przy występowaniu tak zwanego zgryzu głębokiego, kiedy to zęby górne, w szczególności siekacze, nachodzą na zęby dolne. W konsekwencji dochodzi do wysunięcia górnej szczęki i nagryzu pionowego.

Wskazaniem do ortodoncji nakładkowej jest także pojawienie się szpar między zębami i stłoczenie zębów, w którym zęby są nieproporcjonalnie większe i nie mieszczą się w obrębie szczęki lub żuchwy.

Na czym polega ortodoncja nakładkowa?

Dotychczasowe sposoby na prostowanie zębów opierały się w szczególności na zakładaniu stałego aparatu ortodontycznego. Obecnie stosowanym rozwiązaniem są metody, które stanowią stosunkowo lepszą i wygodniejszą alternatywę. Na wizycie ortodonta wraz z pacjentem dobierają odpowiednie nakładki, które osoba z wadą zgryzu musi następnie systematycznie zakładać i nosić przed około dwa tygodnie. Po tym czasie konieczna jest ponowna wizyta i wymiana nakładek na nowe.

Jak długo trwa prostowanie zębów taką metodą? Długość leczenia ortodontycznego zależy od zaawansowania samej wady zgryzu i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dlatego szacowany czas noszenia nakładek może być zróżnicowany i zależny od postępów osiąganych podczas leczenia.

Standardowo leczenie rozpoczyna się od konsultacji ortodontycznej, dokładnego badania i obejrzenia jamy ustnej, wywiadu z pacjentem oraz oceny powstałej asymetrii zgryzu. Sprawdzany jest także sam stan uzębienia oraz ewentualne szkody, jakie mogły wystąpić z powodu wady zgryzu. Może również zaistnieć konieczność wykonania zdjęcia panoramicznego i odcisków zębów. Dopiero wtedy można wstępnie określić, ile trwa prostowanie zębów w konkretnym przypadku.

Zalety metody nakładkowej

Zaletą metody nakładkowej jest możliwość wykorzystania jej w wielu wadach zgryzu. Zazwyczaj stosowane w niej nakładki przyjmują transparentną formę, dzięki czemu są mało widoczne. Nie sprawiają dyskomfortu podczas ich zakładania i zdejmowania. Nie posiadają także żadnych elementów metalowych, które mogłyby prowadzić do podrażnienia dziąseł, wnętrza jamy ustnej, porysowania szkliwa.

Czy prostowanie zębów boli? Odczucia pacjentów są zróżnicowane. W tej metodzie trzeba przyzwyczaić się do tego, iż w jamie ustnej przebywa ciało obce, które oczywiście można wyjąć w razie potrzeby, jednak dla zwiększenia efektywności leczenia warto zakładać nakładkę jak najczęściej.

Zaletą jest to, iż metoda umożliwia zdejmowanie nakładek na czas posiłku, spotkań biznesowych, pobytu w szkole, a cały proces prostowania zębów odbywa się stopniowo, nieradykalnie. W razie zainteresowania leczeniem ortodontycznym można skontaktować się z przychodnią Ortodentika w Łukowie oferującej specjalistyczne usługi w tym zakresie.