dermatologia

Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry u małego dziecka?

Do lekarzy dermatologów bardzo często przychodzą rodzice z małymi dziećmi, którzy są zaniepokojeni objawami skórnymi, jakie zauważyli u swoich dzieci. Na szczęście w wielu przypadkach już podczas zaledwie jednej wizyty można postawić dobrą diagnozę lekarską i zastosować odpowiednie postępowanie, które szybko przyniesie oczekiwane efekty w postaci poprawy samopoczucia maluszka.

Do naszej kliniki Ortodentika w Łukowie coraz częściej przychodzą rodzice kilkumiesięcznych dzieci, którzy są zaniepokojeni dziwnymi wysypkami skórnymi pojawiającymi się na ciele ich dziecka. W wielu przypadków diagnozą jest atopowe zapalenie skóry. Jak dokładnie objawia się ta choroba i jak można sobie z nią poradzić?

Zbiór przydatnych informacji o atopowym zapaleniu skóry

Nawet jeśli jesteś rodzicem dziecka bez problemów dermatologicznych lub przygotowujesz się na przyjście na świat swojego pierwszego maleństwa, to dobrze będzie, jeśli będzie posiadać pewne rozeznanie w najpopularniejszych chorobach i przypadłościach dotykających małe dzieci. To znacząco ograniczy stres, gdy zauważysz u swojego malucha pierwsze niepokojące objawy, ponieważ będzie już wiedzieć czego mogą one być przyczyną. Większość zmian dermatologicznych pojawiających się na ciele maluszka jest zupełnie niegroźna, choć zawsze wymaga konsultacji z dermatologiem. Jednak warto podkreślić, że dla każdego rodzica zmiany te są ogromne.

Atopowe zapalenie skóry, omawiane w naszym dzisiejszym artykule najczęściej, uznawane jest za chorobę cywilizacyjną, dlatego można określić, że będzie dotyczyć wielu dzieci. Uważane jest za chorobę w pewnym stopniu dziedziczną, choć jej konkretne pochodzenie jeszcze nie zostało do końca poznane. Objawia się tym, że układ odpornośiowy maluszka nadmiernie reaguje na różnego rodzaju alergeny, które dla innych osób są całkowicie nieszkodliwe, Reakcja może następować z dróg oddechowych, skóry lub z przewodu pokarmowego.

Podstawowym objawem jest zaczerwienienie naskórka z widocznymi krostkami. Atopia pojawia się zazwyczaj u bardzo małych dzieci, czyli pierwsze objawy można zauważyć jeszcze przed ukończeniem szóstego miesiąca życia dziecka. Częściej atakuje dziewczynki niż chłopców.

Do pierwszych symptomów atopowego zapalenia skóry można zaliczyć przesuszenie, zaczerwienienie i świąd naskórka. Dziecko może być niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe, a nawet w pewnym stopniu stracić apetyt. Dość charakterystyczna jest też wysypka rumieniowo-wysiękowa, która zlokalizowana jest na owłosionej skórze głowy, na czole, policzkach i u nasady płatków usznych.

Przydatne rady dla rodziców dzieci z atopowym zapaleniem skóry

Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry poza leczeniem zaproponowanym przez dermatologa powinni pamiętać także o tym, że ważne jest zmienienie codziennie stosowanych leków i proszków do prania ubranek dziecięcych na bezpieczniejsze, łagodniejsze i przeznaczone dla alergicznej skóry. W przypadku kosmetyków na rynku można dostać wiele produktów właśnie do skóry atopowej, które najczęściej mają postać delikatnych emolientów, a do prania ubranek doskonale spiszą się płatki mydlane lub płyny do prania dla dzieci z wrażliwą skórą.

W przypadku najmniejszych dzieci bardzo ważne jest także unikanie stresów, ponieważ spokojny maluszek lepiej radzi sobie z atopią i zmiany dermatologiczne ulegają szybszemu wygojeniu. Warto w tym celu zachować stały, przewidywalny na dziecka schemat dnia, ponieważ u takiego maleństwa każda zmiana może powodować stres.

Warto pamiętać, że AZS nie jest chorobą trudną do wyleczenia. Wręcz przeciwnie. Przy odpowiednim postępowaniu można bardzo szybko złagodzić wypryski skórne i przywrócić dziecku dobre samopoczucie, dzięki któremu będzie mogło się szybciej rozwijać.