Nowości w ortodoncji, skuteczniejsze leczenie!

ortodonta lukowOrtodoncja stale się rozwija. Wyróżniamy aparaty zdejmowane i stałe. Każdy z nich posiada wiele różniących się od siebie rodzajów. Poznaj najskuteczniejsze metody leczenia ortodontycznego.

Aparat zdejmowany

Standardowym typem aparatu jest aparat mechaniczny, którego elementy wywierają siłę naciskową na zęby, a pacjent może regulować nacisk tylko poprzez zdejmowanie go. Nowe aparaty czynnościowe charakteryzują się tym, iż to mięśnie twarzy pacjenta, a nie śruby regulują siłę nacisku. Po założeniu aparatu następuje podrażnienie tkanek otaczających i ich dostosowywanie się do nowych warunków. Siłę, z jaką działa aparat, reguluje sam pacjent na drodze odruchu bólowego. W przypadku aparatów zdejmowanych polecane są nowe zdejmowane techniką CAD.

Aparaty stałe – estetyczne

Dużą popularnością cieszą się estetyczne aparaty nakładkowe. Polegają na założeniu aparatu praktycznie niewidocznego: z przezroczystymi nakładkami, bez drutów i innych widocznych elementów. Popularne aparaty typu Invisalign czy Clear Aligner są wybierane przez coraz większą liczbę pacjentów. Pierwszy z nich wymieniany jest średnio co dwa tygodnie, tak aby uzyskać jak najlepszy efekt. Invisalign leczy przodozgryz (wystające zęby dolnego łuku), zgryz krzyżakowy (popularna wada, polegająca na zachodzenie górnych pojedynczych zębów na wewnętrzną powierzchnie dolnych), szpary między zębami, stłoczenie zębów czy zgryz głęboki (zęby górne nachodzące na dolne).

W przypadku aparatu typu Clear Aligner, pacjent zostaje wyposażony w 3 rodzaje przezroczystych nakładek o różnej grubości. Każda z nich powinna być noszona przez około tydzień. Kolejny komplet nakładek tworzony jest po pobraniu wycisku. Proces powtarza się aż do uzyskania odpowiedniego efektu końcowego.

Aparaty widoczne

Innowacją w tej grupie są aparaty samoligaturujące, które nie wymagają wizyt u specjalisty w celu wymiany ligatur. Ligatury nie są w nich stosowane. Pozwala to na zlikwidowanie dodatkowego tarcia. W tym wypadku leczenie trwa krócej, ponieważ nie wymaga dodatkowej wymiany gumek. Dzięki silniejszemu zgięciu łuku metalowego, możliwa jest korekcja mocno zakrzywionych zębów – wyjaśniają nasi specjaliści z Kliniki Ortodentika.

Aparaty retencyjne

Stosowane są po osiągnięciu oczekiwanego efektu leczniczego i podtrzymują efekty terapii. Zakładane są aby zapobiec powrotowi nieprawidłowego zgryzu. Czas noszenia aparatu jest indywidualny u każdego pacjenta i zależy od budowy i rozłożenia uzębienia. Wyróżnia się stałe i zdejmowane aparaty retencyjne – te drugie zakłada się głównie na noc. Należy je regularnie czyścić.

Czy warto nosić aparat?

Oprócz oczywistych względów kosmetycznych, aparat rozwiązuje również problemy natury medycznej. Wady zgryzu mogą zaburzać czynności jamy ustnej, jakimi są odcinanie kęsów pokarmowych, żucie, połykanie, co może prowadzić do problemów gastrycznych. Nieprawidłowe uzębienie może generować wady wymowy. Przez niefizjologiczne ustawienie zęby ścierają się, prowadząc do utraty swoich funkcji. Zachodzące na siebie zęby uniemożliwiają odpowiednie mycie, co prowadzi do próchnicy. Dlatego warto jak najszybciej skorzystać z pomocy ortodonty.

Umów się na wizytę w Ortodentice i spełnij marzenie o równych zębach!