leczenie zmian skornych

Na pomoc skórze

Skóra to organ, który na co dzień pokazujemy innym. I choć liczy się wnętrze człowieka, to pierwsze wrażenie przy kontaktach z innymi ma ogromne znaczenie, dlatego warto zadbać, by skóra była czysta, zadbana, a nade wszystko zdrowa. Wiek młodzieńczy ma to do siebie, że skóra nie jest tak idealna jak byśmy chcieli, coraz częściej na problemy z trądzikiem narzekają też dorośli. Jest wiele metod walki z trądzikiem, brodawkami czy grzybicą – czyli najczęstszymi chorobami bariery ochronnej naszego organizmu.

Trądzik, grzybica, brodawka – ale o co chodzi?

W naszej wielospecjalistycznej przychodni lekarskiej Ortodentika na co dzień spotykamy się z osobami borykającymi się z problemami skórnymi, najczęściej są to kurzajki, trądzik pospolity oraz grzybice skóry. Trądzik jest najpowszechniejszą dolegliwością skórną, która wbrew powszechnie panującej opinii, nie dotyczy on wyłącznie ludzi młodych. Trądzikiem nazywamy choroby związana ze wzmożonym wytwarzaniem łoju, czego efektem jest powstawanie zaskórników i grudek. Dodatkowo rozwijające się bakterie są przyczyną powstawania zmian zapalno-ropnych. Grzybice skóry i paznokci wywoływane są przez grzyby tlenowe, które powszechnie można spotkać w przyrodzie. Dlatego do zarażenia może dojść na przykład w sklepie obuwniczym podczas przymierzania obuwia, korzystania z publicznych pryszniców lub basenów czy też dotykania bezdomnych zwierząt. Często rozwojowi grzybicy sprzyjają także warunki atmosferyczne – klimat gorący i wilgotny, oraz niektóre choroby, takie jak cukrzyca.  Ponadto do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należy zaliczyć:

  • nowotwory
  • antybiotykoterapię
  • niedobór witamin z grupy B
  • oparzenia
  • sterydoterapię
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia odpornośc
  • zaniedbania higieniczne
  • ciążę.

Brodawki wirusowe powszechnie znane są jako kurzajki. Są one problematyczne biorąc pod uwagę skuteczność ich leczenia, mają bowiem tendencję do odrastania. Kurzajki tworzą się na skutek zakażenia wirusem brodawczaka.  Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni lub pośredni kontakt z nosicielem wirusa. Najczęściej brodawką zarazić się można w miejscach ogólnie dostępnych, przez które przewija się wiele osób i gdzie skóra może się stykać ze skażonymi przedmiotami czy powierzchniami. Kontakt zdrowej skóry z wirusem nie zawsze kończy się infekcją, gorzej jeśli wirus trafi na uszkodzony naskórek, a do tego osłabiony układ immunologiczny – wówczas organizm może przegrać walkę z wirusem i dochodzi do zakażenia.

Leczenie trądziku i innych chorób skóry

Leczeniem chorób, które dotykają skóry zajmują się lekarze dermatolodzy, którzy na podstawie wywiadu i badania wstępnego, dostosowują metody leczenia do indywidualnych potrzeb pacjentów. W naszej przychodni Ortodentika zajmujemy się leczeniem wszystkich wymienionych wcześniej chorób. W przypadku grzybicy terapia polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów zewnętrznych, ale też zażywaniu środków doustnych, zwłaszcza w przypadku grzybicy paznokci. Terapię poprzedza zazwyczaj badanie mikologiczne, które pozwala określić z jaką odmianą zmian grzybiczych mamy do czynienia. W przypadku trądziku zalecamy leczenie dwuetapowe. Na początku lekarz dermatolog zaleca terapię, która ma za zadanie zlikwidowanie stanu zapalnego przy pomocy leczenia farmakologicznego lub laseroterapii. Następnie w gabinecie dermatologii estetycznej reguluje się pracę gruczołów łojowych i likwiduje zmiany potrądzikowe. Jeśli chodzi o leczenie brodawek zaleca się kriochirurgię, czyli mrożenia zmian ciekłym azotem. Metodę tę wykorzystujemy także w przypadku włókniaków, brodawek łojotokowych, rogowacenia posłonecznego i zmian nowotworowych.

Nie lecz się na własną rękę

W mediach można powszechnie spotkać się z wieloma sposobami na przywracanie zdrowia skórze. Pamiętajmy jednak, że nieodpowiednio dobrana terapia może nawet bardziej zaszkodzić. Tylko konsultacja ze specjalistą pozwoli na dobranie odpowiednich metod – indywidualnych dla każdego pacjenta. By skonsultować się w tej sprawie z naszymi lekarzami, wystarczy kliknąć tutaj.