stomatologia estetyczna

Na czym polega higienizacja zębów? Opis podstawowych zabiegów

Mycie i nitkowanie zębów nie wystarczy, aby móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami. Chcąc skutecznie usunąć osady, przebarwienia czy kamień nazębny, konieczne jest poddanie się zabiegom higienizacji zębów. Najlepiej wykonać je w profesjonalnych gabinetach, które oferują skaling, polerowanie, remineralizację. Na czym polega higienizacja zębów i jakich problemów pozwala się pozbyć?

Higienizacja zębów: co to jest?

Zabiegami higienizacji zębów określa się wszystkie procedury oczyszczania zębów wykonywane przez stomatologa. Powinny one stanowić uzupełnienie codziennej pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ tylko one dają gwarancje usunięcia nalotów, osadów, kamienia nazębnego. W ramach zabiegów mogą zostać przeprowadzone różne procedury. Wszystkie one mają charakter profilaktyczny. Dzięki nim pozbędzie się złogów nazębnych (płytki bakteryjnej), kamienia, osadów, resztek pokarmowych, które są pożywką dla szkodliwych bakterii. Ich nagromadzenie powoduje, że pojawić mogą się groźne schorzenia jamy ustnej np. próchnica.

Co, ile trzeba przeprowadzać zabiegi higienizacji zębów?

Jeśli chce się zachować piękny i zdrowy uśmiech, gabinet higieny należy odwiedzić przynajmniej raz w roku. W nim poddać można się profesjonalnym zabiegom, które będą wykonane przez specjalistów. Warto pamiętać, że nie zastąpią ich domowe sposoby na wybielanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego czy osadów. Są one nieskuteczne, a nieprawidłowo przeprowadzone mogą przyczynić się do pojawienia się poważnych konsekwencji.

Wskazania do higienizacji zębów

Higienizacją zębów powinien zainteresować się każdy. Główne wskazania do higienizacji zębów to:

  • ogólna profilaktyka stomatologiczna;
  • osady powstające w wyniku palenia i sięgania po kawę lub herbatę;
  • kamień nazębny;
  • skłonność do próchnicy;
  • leczenie ortodontyczne;
  • wybielanie zębów.

Jeśli prowadzi się dietę bogatą w cukry i węglowodany, najlepszym zabiegiem będzie oczyszczanie jamy ustnej i likwidacja kamienia nazębnego. Pomoże to zapobiegać powstawaniu próchnicy i poważniejszych chorób przyzębia. Dla osób, których dieta nie jest bogata w cukry, rekomendowany jest zabieg eliminujący osady i przebarwienia. Tych pozbyć można się w ramach piaskowania i polerowania. Obowiązkowo higienizacja zębów musi być wykonana u osób, które chcą wybielić zęby metodą gabinetową. Tylko czyste zęby są w stanie przyjąć środek wybielający. Zabiegi higienizacji warto też regularnie przeprowadzać, jeśli nosi się aparat ortodontyczny.

Zanim wybierze się konkretny zabieg, warto skonsultować się ze stomatologiem. Doradzi on, jaki zabieg będzie najbardziej wskazany, a także wykluczy przeciwwskazania do higienizacji zębów.

Profesjonalna higienizacja – podstawowe zabiegi

Profesjonalna higienizacja obejmuje kilka zabiegów. Wśród tych podstawowych wymienia się:

  • skaling – zabieg ten polega na usuwaniu kamienia nazębnego; ten osadza się głównie w przestrzeniach międzyzębowych oraz w okolicach dziąseł na przedniej i tylnej części uzębienia; nieusunięty prowadzi do próchnicy, a to do jeszcze poważniejszych schorzeń zębów; skaling jest pierwszym etapem higienizacji; w jego trakcie stomatolog usuwa twarde złogi metodą tradycyjną (mechanicznie) lub za pomocą lasera, ultradźwięków, ewentualnie chemicznie; zastosowana metoda uzależniona jest m.in. od miejsca umieszczenia kamienia nazębnego;
  • piaskowanie – zabieg ten przeprowadza się w celu usunięcia osadów oraz przebarwień; powinno się go wykonać po skalingu; przebarwienia z zębów usuwa się za pomocą specjalnej dyszy, z której wydobywają się drobinki czyszczącej wodę; nie uszkadzają one szkliwa, ale skutecznie usuwają przebarwienia z kawy, herbaty, dymu papierosowego;
  • polerowanie – zadaniem tego zabiegu higienizacji jest wygładzanie powierzchni zęba; dzięki temu ogranicza się odkładanie nalotów; do przeprowadzenia polerowania zębów stosuje się specjalne pasty oraz gumki, wygładzające powierzchnię szkliwa;
  • fluoryzacja – to inaczej lakierowanie zębów; zabieg ten przeprowadza się, aby zabezpieczać zęby i chronić je przed rozwojem próchnicy; stomatologia poleca fluoryzacje osobom z nadwrażliwością szyjek zębowych.