podolog Łuków

Czym jest baropodometria?

Miałeś niedawno uraz sportowy, który objawia się sztywnieniem lub mrowieniem nóg? Dokucza Ci nieprawidłowa postawa ciała? A może miewasz przewlekłe bóle kończyn dolnych, które nasilają się podczas chodzenia? Chcąc uzyskać rzetelną ocenę stanu zdrowia, warto skorzystać z komputerowego badanie stóp inaczej zwanego baropodometrią. Aktualnie jest ono najbardziej rzetelną metodą pomiarową. Baropodometria to dynamiczne badanie, które mówi wiele o stanie zdrowia badanej osoby. 

Czym jest i na czym polega komputerowa diagnostyka stóp?

Komputerowe badanie stóp odbywa się na specjalnej baropodometrycznej platformie. Polega ono na pomiarze sił reakcji podłoża, czyli maty na nacisk stóp pacjenta. Pomiar wykonuje się zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas chodzenia. Specjalna mata ma długość około 2 metrów. W jej strukturę wbudowane są czujniki nacisku. Wstępne wyniki badań od razu widoczne są na komputerze lekarza. Czerwony kolor oznacza miejsca, na które pacjent naciska najmocniej, pomarańczowy i żółty oznaczają średnią moc nacisku, a niebieski znaczy bardzo lekką. W badaniu zwraca się również uwagę na kształt stóp i różnice między lewym, a prawym śladem. Baropodometria stanowi cenne uzupełnienie całości badań związanych z biomechaniką ciała związaną z patologiami strukturalnymi. Co więcej, komputerowe badanie stóp stosowane do monitorowania postępów terapii, dzięki czemu dobór terapii i jej zmiany są na bieżąco modyfikowane.

Komputerowe badanie stóp – jakie badania powinno go poprzedzać?

Diagnostyka stóp to nie jedno badania. Jest ono jedną składową całościowej diagnostyki pacjenta. Na badanie stóp pacjent otrzymuje skierowanie od podologa, fizjoterapeuty, ortopedy, czy neurochirurga. Przed wykonaniem komputerowego badania stóp, powinno odbyć się badanie fizjoterapeutyczne. Powinno ono obejmować ocenę ogólnej postawy ciała, badanie stóp metodą manualną, badanie podoskopowe oraz opinię na temat stóp w odniesieniu do całego ciała. Fizjoterapeuta wykonujący badanie musi mieć świadomość, że stopa jest integralną całością układu ruchu, a jej biomechanika wpływa na całość postawy.

Diagnostyka stóp – jakie problemy jej wymagają?

Na komputeowe badanie stóp najczęściej kieruje lekarz w przypadku obecności przewlekłego bólu kończyn dolnych i kręgosłupa występującego podczas stania, jak i ruchu. Dodatkowo baropodometria zalecana jest osobom, które często doznają urazów podczas sportu. Nie musi być to jeden uraz, a suma mikrourazów, które doprowadzają do bólu przeciążeniowego. Diagnostyka stóp nieoceniona jest przy zniekształconych palcach, płaskostopiu, czy stopie wydrążonej. Co więcej, zalecane jest przy nieprawidłowej postawie ciała, złym wzorcu chodzenia, czy rwie kulszowej. W niektórych przypadkach zalecane jest nawet w przypadku trudnogojących się ran i otarć. Kompleksowa diagnostyka stóp wiele mówi o ciele pacjenta. Pokazuje wady chodu, ruchu, wszelkie naciski stop, co przekłada się na dobór odpowiedniego leczenia fizjoterapeutycznego.

Baropodometria – jak przebiega?

Badanie stóp składa się z dwóch części: statycznej i dynamicznej. W części statycznej pacjent przyjmuje swobodną pozycję ciała przez około 10-30 sekund. Badanie dynamiczne zaś polega na wahadłowym chodzeniu pacjenta po macie. Mata baropodometryczna powinna być o wielkości ok. 2×2 metry. W innym przypadku człowiek może się na niej czuć niekomfortowo, a co za tym idzie, badania będą niemiarodajne. W komputerowym badaniu stóp można określić, która z kończyn jest bardziej obciążona oraz czy badana osoba mocniej naciska na pięty czy na palce. Część dynamiczna mówi o długości kroku dla każdej nogi, nadmiernych przeciążeniach kończyn dolnych, czasie podporu dla obu nóg, czy kącie otwarcia chodu. Baropodometria jest niezwykle przydatna w planowaniu fizykoterapii, podczas oceny leczenia operacyjnego. Pomaga także w prozaicznych czynnościach jak kupno odpowiednio dobranego obuwia treningowego i codziennego oraz przy projektowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych.