aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – kiedy i na jaki warto się zdecydować?

Przez niektórych uważany jest za oszpecający, inni bardzo go polubili i twierdzą, że może dodawać wdzięku. Jednak nie wygląd, a działanie aparatu ortodontycznego jest najważniejsze. Dowiedz się, dlaczego leczenie wad zgryzu jest tak ważne.

Co daje aparat?

Zadaniem aparatu jest przede wszystkim wyprostowanie zębów. Wyleczenie wad zgryzu daje korzyści nie tylko wizualne, bo proste zęby są przede wszystkim łatwiejsze do wyczyszczenia, przez co jest większe prawdopodobieństwo, że unikniemy konieczności leczenia próchnicy, paradontozy czy chorób przyzębia. Kolejnym pozytywnym rezultatem jest dokładniejsze rozdrabnianie pokarmu, które jest konieczne, by proces trawienia przebiegał prawidłowo. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować też wady wymowy.

Jaki aparat wybrać?

Obecnie, na rynku dostępnych jest wiele wariantów, aparat można zatem dobrać do potrzeb i upodobań. Aparat stały może zostać założony na zęby stałe. Do wyboru mamy aparaty metalowe, porcelanowe, czy aparaty z systemem Damona,czyli mocowane z użyciem specjalnych klapek, a nie jak tradycyjny – ligaturami. Natomiast wcześniej, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne, możliwe jest używanie przez nie aparatu ruchomego.

Noszenie aparatu ortodontycznego zaleca się nie tylko dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, w tym osobom w wieku średnim.

Istnieją także rozwiązania dla osób którym zależy na dyskretnym leczeniu i szybszym efekcie. Aparaty lingwalne, zakładane na wewnętrzną stronę zębów, dzięki czemu są niewidoczne. Ich wadą jest natomiast utrudniona pielęgnacja.

Nowością są aparaty nakładkowe Invisalign i Clear Aligner, czyli przezroczyste, praktycznie niezauważalne nakładki. Są to aparaty ruchome, które należy wymieniać średnio co 2 tygodnie. Zaletą Invisalign jest to, że aparat jest robiony na zamówienie, dzięki czemu idealnie dopasowywuje się go do potrzeb. Nakładki są też wyjątkowo proste w  obsłudze, Pacjent może je bez problemu założyć i zdjąć. Nakładki Clear Aligner także tworzone są specjalnie dla pacjenta. Otrzymuje on komplet nakładek o 3 grubościach, każdą z nich nosi przez tydzien, a następnie ponownie tworzone są dla niego nakładki.

Zalety nakładek Invisalign i Clear Aligner podkreślają ortodonci przychodni Ortodentika w Łukowie, w której dostępne są te rozwiązania.

Obawy przed noszeniem aparatu

Wiele osób jest przerażona perspektywą dwóch lat z klamerkami na zębach. Często twierdzą one, że aparat niekorzystnie wpłynie na ich wygląd. Osoby, którym ortodonta zalecił założenie aparatu ortodontycznego, mogą być z tego niezadowolone nie tylko z powodu efektu estetycznego. Obawiają się one, że aparat utrudni im jedzenie. Jest to częściowo prawdą, ponieważ spożywanie niektórych pokarmów, głównie twardych warzyw i owoców, produktów o wysokiej zawartości cukru, takich jak napoje gazowane czy lepkich cukierków, gum do żucia, jest całkowicie odradzane w tym czasie. Jednak proste zęby ,,wynagrodzą’’ nam ten czas, gdyż dzięki nim, będziemy lepiej rozdrabniać pokarm, co korzystnie wpłynie na proces trawienia.Istnieje też obawa, że aparat utrudnia higienę jamy ustnej. Jednak jest to coś, czego można się nauczyć i oczywiście, najlepiej czyści się proste zęby.

Prawie każdy pacjent obawia się bólu. Obawa ta jest zrozumiała, bo rzeczywiście, zęby mogą boleć, szczególnie na początku. Jeśli pacjent zdecyduje się na aparat lingwalny, musi on także być przygotowanym na ból języka.

O czym należy pamiętać nosząc aparat?

Aparat wymaga regularnego i starannego czyszczenia. Podczas noszenia klamerek, szczególną uwagę musimy przywiązać do higieny jamy ustnej. Najlepiej używać pasty, która ma działanie przeciwpróchnicze.

Dowiedz się więcej o usługach ortodontycznych w przychodni Ortodentika!