prostowanie zębów

Aparat bezligaturowy – szybsza droga do pięknego uśmiechu

Piękny uśmiech to bez wątpienia jeden z najbardziej pożądanych atrybutów urody. Jednym z jego ważniejszych elementów, poza jasnym odcieniem szkliwa, jest odpowiednie ułożenie zębów. W korygowaniu tego ostatniego zastosować można różne rozwiązania. Jednym ze skuteczniejszych z pewnością jest samoligaturujący aparat ortodontyczny. Dowiedz się, czym różni się od klasycznych aparatów ligaturowych i dlaczego warto się na niego zdecydować!

Czym jest aparat samoligaturujący?

Aparat samoligaturujący to interesujący i szeroko polecany zamiennik dla klasycznych aparatów ortodontycznych. Podstawy ich działania są dość podobne. Do zębów przyklejane są specjalne zamki, które specjalista łączy specjalnym drucikiem, nazywanym łukiem ortodontycznym. Początkowo jest on cienki i elastyczny, aby łagodniej oddziaływać na zęby, potem ortodonta wymienia go na coraz grubsze i sztywniejsze. W aparacie klasycznym łuk przymocowuje się do zamków za pomocą tzw. ligatur, potocznie nazywanych gumkami. Chociaż jest to skuteczny sposób, ligatury wiążą się z większą siłą tarcia oraz nacisku, co spowalnia cały proces i wywołuje u pacjenta dyskomfort po każdej regulacji. Z aparatem samoligaturującym można uniknąć tego problemu. Specjalnie zaprojektowane pasywne zamki samoligaturujące oraz drut z pamięcią kształtu minimalizuje dyskomfort oraz usprawnia cały proces, dzięki czemu pięknym uśmiechem można cieszyć się znacznie szybciej.

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny?

Nowoczesność to nie tylko inna budowa samego aparatu, lecz także odmienne podejście do leczenia. Dzięki niej nie zachodzi już konieczność ekstrakcji zdrowych zębów, co niekiedy miało miejsce w przypadku aparatów klasycznych. Co więcej, cały proces leczenia zapewnia znacznie większy komfort, ograniczając ból towarzyszący przesuwaniu się zębów, a także związany z podrażnieniami wewnętrznej strony warg i policzków przez założone zamki. Dodatkowo innowacyjny system pozwala na rzadsze wizyty u ortodonty oraz szybsze osiągnięcie zamierzonych rezultatów leczenia. Nie wiąże się on również z potrzebą stosowania wyciągów zewnątrzustnych, a czyszczenie aparatu jest znacznie łatwiejsze niż przy zastosowaniu aparatu ligaturowego.

Jak wygląda leczenie aparatem samoligaturującym?

Samo leczenie aparatem ortodontycznym polega na wywieraniu nacisku na zęby w celu przemieszczenia ich w odpowiedni miejce na łuku ortodontycznym. Aparat samoligaturujący robi to wyjątkowo delikatnie, dzięki czemu ogranicza dolegliwości bólowe u pacjenta. System ten pozwala również ograniczyć wizytę u ortodonty do minimum, średnio zmniejszając ich liczbę o ok. 8-10. To znaczna oszczędność czasu, a dodatkowo rzadsze wydatki. Wizyty najczęściej odbywają się co ok. 6-10 tygodni i zwykle nie trwają więcej niż 15 minut. Co więcej, znacznie szybsze są również efekty kuracji. W przypadku nowoczesnego systemu pierwsze wyraźne rezultaty zwykle pojawiają się po ok. maksymalnie 10 tygodniach, całe leczenie jest natomiast o ok. pół roku krótsze niż to przeprowadzane za pomocą zwykłego aparatu. Czas noszenia aparatu ortodontycznego zawsze zależy od indywidualnych cech pacjenta, w tym przede wszystkim od wady, z jaką zgłosił się do ortodonty.

Jak dbać o aparat podczas noszenia?

Jak w przypadku każdego aparatu ortodontycznego, zachowanie odpowiedniej higieny jest niezwykle ważne. Z pewnością aparat samoligaturujący znacznie łatwiej jest zachować w czystości niż klasyczne aparaty ligaturowe, wciąż jednak pewną niedogodnością mogą być np. druty. Zęby najlepiej jest myć po każdym posiłku, to samo dotyczy czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Klasyczną metodą będzie ich dokładne nitkowanie, możesz jednak zdecydować się również na zakup irygatora, który wymiecie resztki pokarmu za pomocą wody pod dużym ciśnieniem. Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest również stosowanie płukanek. Rekomendowane szczoteczki do zębów to te soniczne i elektryczne. Jeśli zdecydujesz się na szczoteczkę tradycyjną, wybierz raczej tę z miękkim włosiem.

Zapisz się na konsultację już dziś: https://www.ortodentika.pl/kontakt/