Sprawne dziecko. O metodach rehabilitacji, czyli wspieraniu prawidłowego rozwoju.

fizjoterapeuta LukowNasze dzieci wymagają specjalnej opieki, troski i bacznej obserwacji. Wszystkim matkom spędzały sen z powiek pytania o to, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy w odpowiednim czasie siada, raczkuje, chodzi. Patrzymy na nasze pociechy z lękiem i niepewnością. Jeśli coś nas niepokoi, nie powinniśmy bać się konsultacji ze specjalistą, który jako pierwszy może rozwiać nasze obawy lub potwierdzić, że coś się dzieje. Rehabilitant pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia i terapie wspomagające prawidłowy rozwój dziecka i szybko pozwoli zapomnieć o kłopotach. Najważniejsze jest wczesne reagowanie. Pamiętajmy, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości, zasięgnąć porady specjalistów.

Kiedy potrzebna rehabilitacja?

Niepokojące objawy mogą pojawiać się bardzo wcześnie, a będą to: problemy z trzymaniem główki, odginanie do tyłu, nadmierne prężenie się, zaciskanie piąstek, niepokój podczas leżenia na brzuszku, okresowo pojawiające się drżenie kończyn, problemy z jedzeniem np. krztuszenie się. To tylko niektóre z sygnałów alarmowych, które wysyła organizm Twojego maluszka. Warto wtedy porozmawiać z rehabilitantem, aby ustalić czy już musimy działać, czy jednak wszystko mieści się w granicach normy. Jeśli okaże się, że nasze lęki były zasadne, terapeuta zaproponuje odpowiednią formę pomocy dla dziecka. Dziś dużą popularność zyskała metoda Bobath. Pokazuje ona, iż niebagatelne znaczenie ma sposób, w jaki rodzice pielęgnują swoje dzieci, trzymają, noszą, bawią się. Każda czynność wykonywana z dzieckiem jest okazją do przeprowadzenia ćwiczeń i wyrabiania przez organizm malucha prawidłowych nawyków, postaw, ułożenia. Tego właśnie starają się nauczyć rodziców terapeuci zajmujący się najmłodszymi.

Metoda Bobath

Zawsze dobierana indywidualnie, dopasowana do potrzeb małego pacjenta. Najczęściej stosowana u wcześniaków, dzieci z porażeniami, niemowląt z grupy wysokiego ryzyka, dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym czy wadami wrodzonymi. Doskonale sprawdza się również u dzieci z wadami postawy, kręczem szyjnym lub chorobami zanikowymi mięśni. Skala działania jest bardzo szeroka. Poprzez ćwiczenia eliminuje się stopniowo nieprawidłowe reakcje odruchowe, reguluje napięcie mięśniowe (bywa ono zmniejszone lub wzmożone), uczy wykonywania prawidłowego ruchu. Fizjoterapeuci ćwiczą całe ciało dziecka, pokazując mu jakie postawy są prawidłowe. Jednocześnie jest to stymulowanie dziecka, aby samo próbowało daną aktywność odtworzyć. Bardzo ważna jest obecność i udział rodziców, którzy powinni uczyć się przeprowadzania ćwiczeń z dzieckiem oraz niezmiernie istotnej, prawidłowej pielęgnacji. Zajęcia powinny być wplecione w rytm dobowy dziecka. Istotne jest, aby maluszek był wyspany i wypoczęty, a od posiłku upłynęła przynajmniej godzina. Ćwiczenia nie sprawiają dziecku bólu, ale ważne jest, by atmosfera była spokojna, przyjemna, aby mały pacjent nie płakał podczas zabiegów. Płacz uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie terapii.

Inne terapie wspierające

Metodą rehabilitacji dzieci jest również tzw. terapia integracji sensorycznej. To bardzo atrakcyjna forma pomocy, ponieważ oparta jest na zabawie, a dokładniej na dostarczaniu dziecku odpowiednich bodźców – tłumaczą specjaliści z Ortodentika. Chodzi o to, aby dziecko umiało poprawnie odbierać i interpretować bodźce zewnętrzne, z czym czasem dzieciaki mają poważne problemy. Co może nas zaniepokoić i skłonić do zasięgnięcia porady? Oto kilka objawów mogących sugerować nieprawidłowości:

  • nadpobudliwość oraz nadruchliwość,
  • wrażliwość na dźwięk, światło, dotyk,
  • obniżony próg bólu,
  • niechęć do mycia się, czesania, obcinania paznokci,
  • apatyczność,
  • niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi,
  • agresja,
  • opóźniony rozwój mowy.

Podczas spotkania z terapeutą dowiemy się, czy problem istnieje i czy powinniśmy zastosować leczenie. Rehabilitacja tego typu, polega na zabawie ruchowej, podczas której dziecko dostaje te bodźce, których najbardziej potrzebuje.  

Skonsultuj swoje dziecko z terapeutą. Dowiedz się, jak możesz wyeliminować wczesne zaburzenia. Czekamy na Ciebie w klinice Ortodentika!