Rehabilitacja neurologiczna przywróci Cię do życia!

FIZYKOTERAPIA - EFEKTYDzień, w którym upadasz na ziemię i doznajesz udaru, wydaje się być najgorszym w życiu. Od dziś musisz żyć z niedowładem kończyn, zaburzonym poczuciem równowagi, a nawet czucia głębokiego. Nie jesteś w stanie stwierdzić, czy noga lub ręka są uniesione w górze, czy położone na ziemi. Na szczęście nie musisz tak żyć! Z pomocą przychodzą profesjonalni rehabilitanci z kliniki Łuków, dzięki którym odzyskasz pełną sprawność. Tylko, jak rehabilitacja neurologiczna pomaga pacjentom?

Odzyskać zdrowie

Rehabilitacja neurologiczna jest kompleksowa i prowadzona przez zespół specjalistów w skład którego wchodzą: neurolog, internista, logopeda, kardiolog, diabetolog, okulista.  Dobierają oni metody leczenia do każdej chorej osoby, aby uzyskać jak najlepsze efekty terapii. Ćwiczenia wykonuje się od razu po operacji i dzielą się one na:

  • czynne –  pacjent uczy się chodzić, siada na łóżku z pomocą rehabilitanta, wykonuje ćwiczenia oddechowe
  • bierne- pacjent jest obracany na boki i sadzany przez rehabilitantów czy pielęgniarki,

Osoba po udarze jest poddawana rehabilitacji jak najszybciej, kiedy tylko jej stan zdrowia jest stabilny i na to pozwala. Podczas całego procesu powinna być odpowiednio nawadniana oraz karmiona, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Personel lub osoby bliskie powinny też dbać o higienę pacjenta poprzez stosowanie odpowiednich pielucho-majtek czy  założenie cewnika. To ważne, aby osoba po udarze, mogła czuć się godnie i miała siłę do dalszej pracy oraz rehabilitacji. Dopiero kiedy chory znów zaczyna samodzielnie chodzić lub z pomocami rehabilitacyjnymi, takimi jak kule lub chodzik, może z powrotem wykonywać czynności higieniczne. To także odpowiedni moment, aby rozpocząć rehabilitację w grupie. Jednak na samym początku, eksperci z kliniki Ortodentika w Łukowie zalecają tryb  indywidualny, zwłaszcza w przypadku starszych pacjentów, których ciężko jest przekonać do ćwiczeń.

Metody stosowane w rehabilitacji po udarze

Praca nad powrotem pacjenta do zdrowia przebiega z użyciem takich metod, jak:

  • relaksacji – napięcie mięśniowe likwidowane jest poprzez rozluźnienie psychiczne pacjenta, aby mógł mieć wpływ na takie parametry ciała, jak m.in. rytm serca. Relaksacja zmniejsza też stres,
  • elektrostymulacji – mięśnie są poddawane działaniu impulsów elektrycznych o bezpiecznym natężeniu. Dzięki temu dochodzi do  regeneracji i pobudzane do skurczu mięśnia oraz poprawia się ciśnienie krwi,
  • kinezyterapii – to terapia ruchem polegająca na wykonywaniu możliwych ćwiczeń fizycznych,  zmniejsza ryzyko udaru w przyszłości oraz poprawia ogólną sprawność chorego,
  • fizykoterapii– rehabilitant oddziałuje na zmienione chorobowo obszary za pomocą ciepła, zimna czy pola magnetycznego.

Dbanie o ciało to jednak nie wszystko. Pacjent powinien mieć też zapewnioną opiekę psychologa oraz uczęszczać jednocześnie na rehabilitację zajęciową. To tam nauczy się, od nowa, poprawnie mówić, jeść  i wykonywać podstawowe czynności. Ponieważ stanie się samodzielny, odciąży swoich bliskich. Jednak warto pomyśleć o dostosowaniu domu do bliskiej osoby, która może mieć lekkie problemy z poruszaniem albo jeszcze nie odzyskała sprawności w dłoni. Rozwiązaniem są tutaj przesuwane drzwi bądź specjalne łyżeczki, które łatwo chwycić. Wraz z dalszą rehabilitacją, te trudności ulegną zmniejszeniu.

Kiedy jeszcze korzystamy z pomocy specjalistów?

Udar mózgu, to nie jedyna sytuacja, kiedy warto oddać się w ręce ekspertów z kliniki Ortodentika, specjalizujących się w rehabilitacji neurologicznej. Należy z niej skorzystać, także w przypadku:

  • chorób nerwowo – mięśniowych np. SM-  spowalnia rozwój choroby oraz pomaga zmniejszać jej skutki np. niedowłady kończyn,
  • bóli kręgosłupa – zmniejsza odczuwany dyskomfort,
  • porażenia nerwów – zaleca się ją zarówno chorym dzieciom, jak i osobom dorosłym,
  • urazów kręgosłupa – pomaga przywrócić jak największą możliwą sprawność sprzed wypadku,
  • operacji kręgosłupa  – tak, jak wyżej przywraca zdrowie osobie chorej.

Większość naszych pacjentów czuje ogromną ulgę po rehabilitacji i jedynym, czego żałują jest to, iż tak długo zwlekali z podjęciem decyzji. Zadzwoń i umów się na wizytę już dzisiaj!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl