Przyczyny, objawy i leczenie osteoporozy

osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, jednocześnie uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za schorzenie cywilizacyjne. Prowadzi do złamań kości, co jest następstwem zaniku tkanki kostnej i może doprowadzić nawet do utraty zdolności samodzielnego poruszania się. Według statystyk, w samej Unii Europejskiej, z powodu osteoporozy dochodzi do złamania co 30 sekund. Czy rozwojowi tej choroby można zapobiec? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

Przyczyny choroby i czynniki ryzyka

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, wpływającą na wytrzymałość kości. Na osłabienie ich odporności może oddziaływać wiele czynników – zarówno tych niezależnych od nas, jak i dieta czy styl życia. Rozwój osteoporozy, czyli spadek masy i zrzeszotnienie kości, obniża ich wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Aspektami wpływającymi na rozwój choroby, niezależnymi od człowieka, są między innymi: wiek, płeć żeńska, wczesna menopauza, skłonności genetyczne do złamań i osteoporozy oraz niektóre choroby – dolegliwości nerek, wątroby, tarczycy, jelit lub stawów. Ze względu na nasz styl życia do rozwoju choroby może przyczynić się dieta uboga w wapń, palenie papierosów, duże spożycie alkoholu, aktywność fizyczna czy stosowanie leków takich jak sterydy, medykamenty przeciwpadaczkowe, uspokajające, zmniejszające krzepliwość.

Wyróżnia się także różne typy osteoporozy – pomenopauzalną, starczą i wtórną. W każdej z nich powyższe czynniki mają mniejszy lub większy wpływ na wystąpienie bądź rozwój choroby. Najczęściej i najwcześniej dochodzi do złamania kręgów – tylko w ¼ objawia się to bólem u chorego, w reszcie przypadków do urazu może dojść nieświadomie. Właśnie dlatego osteoporoza zwana jest często “cichym złodziejem kości”. Szczególnie groźne może być również złamanie kości udowej – konsekwencją może być utrata możliwości samodzielnego poruszania się, a nawet zgon.

Objawy osteoporozy

Osteoporoza jest jedną z chorób, które nie dają żadnych wczesnych objawów i nie sprawiają dolegliwości bólowych. Jak mówią specjaliści z kliniki Ortodentika, zwykle u chorego zwyrodnienie jest zdiagnozowane dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi do pierwszego złamania kości. Najczęściej spowodowane są one niewielkim urazem, nieszkodliwym dla zdrowej osoby, a wysoki procent złamań kręgosłupa następuje bez żadnego działania czynników zewnętrznych. Bardzo groźne są również złamania kości biodrowych. Niepokojącymi symptomami przy chorobie mogą być szybkie wahania masy ciała (a zwłaszcza jej gwałtowny spadek) i zmniejszenie wzrostu, często wraz z zaokrągleniem pleców.

Jak wygląda leczenie?

W terapii leczenia osteoporozy najczęściej stosuje się lek zmniejszający kościogubienie. Od 2012 roku również refundowany jest medykament stosowany w postaci iniekcji podskórnej raz na 6 miesięcy, który zmniejsza ryzyko ponownych złamań. Także modyfikacja diety i suplementacja witaminą D jest ważnym elementem w leczeniu – odpowiednio prowadzona terapia może zmniejszyć ryzyko kolejnych urazów nawet o 50%. Przy leczeniu szczególnie ważny jest więc prowadzony styl życia chorego i stała opieka lekarza prowadzącego. Odpowiednio dobrane środki mogą zmniejszyć ryzyko kolejnych kontuzji.