Praca siedząca za biurkiem – jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa? Sprawdź jak może pomóc rehabilitacja ortopedyczna!

Wielu z nas bardzo dużo czasu spędza w pozycji siedzącej, dźwiga ciężkie przedmioty, unika aktywności fizycznej, a to wszystko obciąża nasz kręgosłup. W konsekwencji narzekamy się na ból pleców. Co robić, aby mimo wielogodzinnej pracy za biurkiem utrzymać kręgosłup w jak najlepszej kondycji?

Wady postawy są jedną z głównych przyczyn przewlekłego bólu kręgosłupa.

Wyróżniamy następujące rodzaje wad postawy:

  • kifoza – plecy okrągłe -to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny piersiowej, wada charakteryzuje się osłabieniem mięśni grzbietu, przykurczem mięśni piersiowych, barki są wysunięte do przodu, łopatki odstające,
  • lordoza – plecy wklęsłe – to pogłębione wygięcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa do przodu, obserwuje się silnie zaznaczony odcinek lędźwiowy kręgosłupa, uwypuklenie pośladków, wypięty brzuch,
  • skolioza – zwana bocznym skrzywieniem kręgosłupa, polega na wielopłaszczyznowym odchyleniu linii kręgosłupa od stanu prawidłowego, zauważa się nierówno ustawione barki, odstające łopatki, brak symetrii talii, krzywo przebiegającą linie kręgosłupa.

Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do:

  • zniekształcenia klatki piersiowej
  • uciskania narządów wewnętrznych (serca, płuca), prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania
  • zmniejszenia sprawności fizycznej
  • duszności
  • kompleksu psychicznego, spowodowanego obecnością garbu żebrowego.

Nie musimy żyć z bólem. Jedną z metod leczenia bólu jest rehabilitacja, którą oferujemy Pacjentom naszej kliniki. Proces rehabilitacji ortopedycznej należy zacząć jak najszybciej po wystąpieniu dolegliwości, ale z powodzeniem pomagamy także Pacjentom, którzy z bólem zmagają się od wielu lat.

Ból kręgosłupa i przebieg rehabilitacji

Rehabilitacja ortopedyczna zawsze jest poprzedzona oceną stanu pacjenta, który ma być poddany określonej terapii. Jak wyjaśniają nasi specjaliści – tylko wykwalifikowany rehabilitant, we współpracy z ortopedą ma możliwość indywidualnego dostosowania leczenia do potrzeb. W trakcie wywiadu zbierane są dane na temat objawów, stylu życia, nawyków np. rodzaju wykonywanej pracy czy snu. Następnie ustalane są miejsca, pozycje i zakres ruchów, które nie powodują bólu, a także te miejsca, z których dokładnie pochodzi ból. Dopiero wtedy przechodzi się do właściwej terapii – szeregu zabiegów i ćwiczeń, które wprowadzane są w odpowiedniej kolejności w trakcie całej rehabilitacji.

Wykonywane ćwiczenia nie mogą powodować nam bólu, powinniśmy wykonywać je spokojnie, zachowując rytmiczny, równomierny oddech. Ważne jest, abyśmy ćwiczyli nie z tylko na sali rehabilitacyjnej z doświadczonym rehabilitantem, ale także w domu. Pamiętajmy, że nawet jeśli, rehabilitacja przynosi ulgę, nie może być powodem rezygnacji z zabiegów. W trakcie rehabilitacji ortopedycznej, możemy być także skierowani na masaże, ale należy pamiętać, że sam masaż nie wzmocni kręgosłupa, bo najważniejszą częścią rehabilitacji są jednak ćwiczenia.

Rehabilitant nie tylko pomoże nam wrócić do normalnych aktywności , ale także nauczy takich zachowań, które wyeliminują nawroty bólowe. Koniec z niedbałą pozycją w pracy, brakiem ruchu, złą dietą i spędzaniem wolnego czasu przed telewizorem. Nie sięgajmy po leki przeciwbólowe, tylko zmieniajmy swój tryb życia. Jeśli czujesz ból kręgosłupa, nie warto zwlekać z badaniami. Zwykle gabinety lekarskie odwiedzamy zbyt późno. Aby mieć zdrowy kręgosłup należy dbać o niego przez całe życie!

 

Potrzebujesz więcej informacji? Już dziś umów się ze specjalistą kliniki Ortodentika!

tel. 25 798 05 57

tel. 783 177 651

e-mail: info@ortodentika.pl