rehabilitacja

Nowoczesne leczenie złamań kości

Złamania kości mogą przytrafić się osobom w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia i ogólnego poziomu sprawności całego organizmu. Złamania kości są jednymi z najczęstszych i najbardziej dotkliwych urazów ortopedycznych, często unieruchamiających pacjentów na dłuższy czas, zmuszając  do ograniczenia aktywności, zmiany codziennych nawyków i czynności. Równie często zdarza się, że pacjenci doświadczający złamań kostnych muszą odbyć rehabilitację, tak aby pomóc tkankom w odpowiedniej regeneracji, przywracającej sprawność sprzed wystąpienia urazu. Współczesna medycyna znalazła jednak rozwiązanie, które sprawia, że leczenie złamań może być o wiele sprawniejsze i skuteczniejsze – odpowiedzią na przyspieszenie leczenia złamań jest metoda wykorzystująca terapię ultradźwiękami. Jak działa i na czym polega? Wyjaśniamy!

Nowa aparatura do leczenia złamań kości – działanie i właściwości 

Terapia wykorzystująca działanie nowoczesnego aparatu sprawia, że złamania kości goją się szybciej. Wszystko dzieje się za pomocą wytwarzanego przez aparat sygnału ultradźwiękowego, który aktywizuje komórki organizmu do przyspieszenia biologicznego procesu gojenia się kości na jej poziomie molekularnym. Jak wygląda leczenie wykorzystujące aparaturę? Na czym polega cała terapia? Aby lepiej zrozumieć działanie aparatu ultradźwiękowego i jego wpływu na proces gojenia się ran, warto skupić się przez chwilę na tym jak przebiega proces regeneracji tkanki kostnej.

Zaraz po urazie, w obszarze złamania kości, organizm samoistnie wytwarza stan zapalny. Powstały krwiak pourazowy, którego obecność związana jest z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w obrębie złamania, jest katalizatorem do zwiększonej produkcji mediatorów zapalnych, których zadaniem jest wypełnienie powstałego ubytku. Kolejnym krokiem do regeneracji miejsca złamania jest wytworzenie w obrębie urazu zrostu kostnego. W pierwszej fazie, w miejscu uszkodzonej tkanki wytwarzana jest miękka kostnina, zastępująca kość. Miękka kostnina jest włóknistą substancją międzykomórkową – na jej krawędzi będzie odbudowywać się rosnąca kość, najpierw pod postacią chrząstki. Co dzieje się później? Po upływie około trzech tygodni od złamania, na krawędzi miękkiej kostniny widoczny jest dobrze wykształcony zrąb chrzęstny, natomiast zrost miękki stopniowo ulega procesom mineralizacji, przetwarzając się w twardą kostninę, podstawę tkanki kostnej. To ona będzie w stanie utrzymać ciężar generowany na daną partię ciała. Cały proces odbywa się dzięki wymianie komórek chrzęstnych na komórki kostne. Ostatnim etapem jest wykształcenie się tkanki kostnej, która posiada odpowiednią elastyczność i wytrzymałość – właściwości pozwalające pacjentom na powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Kto może skorzystać z terapii?

Niestety, zdarza się ze względu na różne czynniki, proces gojenia się złamań kostnych może się przedłużać, uniemożliwiając prawidłowe leczenie i wpływając negatywnie na stan pacjenta. Powodów, które opóźniają prawidłowy zrost kości jest wiele. Pacjenci cierpiący na choroby takie jak na przykład osteoporoza mogą mieć problem z leczeniem złamań, ponieważ tkanka kostna jest wówczas osłabiona i nie posiada silnych zdolności regeneracyjnych. Innym rodzajem chorób są te zaburzające metabolizm, na przykład cukrzyca czy schorzenia tarczycy. Za słabszy proces zrastania się kości odpowiadają również zaburzenia wydzielania hormonów wzrostu czy niedobór wapnia i witaminy D. Pacjenci cierpiący z powodu niedożywienia czy też otyłości, również mogą obserwować u siebie dłuższy proces zrostu tkanki kostnej – wynika to z niedoboru niezbędnych do regeneracji substancji. Osoby zmagające się z wymienionymi wyżej dolegliwościami mogą skorzystać z działania aparatu i fal ultradźwiękowych.

Fale ultradźwiękowe pozwalają również w leczeniu pacjentów, którym zależy na niezwykle szybkiej regeneracji – sportowcy i osoby pracujące aktywnie nie zawsze mogą pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji.

Czy występują jakieś przeciwwskazania do terapii metodą fal ultradźwiękowych? Terapia aparatem to nieinwazyjne leczenie złamań, które dostępne jest dla każdego. Obecnie nie znamy żadnych czynników, które sprawiają, że metoda fal ultradźwiękowych nie może zostać wykorzystana – istnieją jednak pewne przypadki, które zmuszają do regulacji poziomu natężenia i mocy fal. Ograniczenia wprowadzone są jedynie dla osób młodych, które mają niedojrzały układ kostny, dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także osób, które mają stymulatory serca, przeszły chorobę nowotworową lub mają zaburzenia krzepnięcia krwi. Warto również pamiętać o tym, że terapii nie stosuje się w leczeniu złamań kręgów i czaszki.

Przebieg leczenia

Jak wygląda leczenie wykorzystujące metodę aparatem? Przebieg terapii, częstotliwość wykonywanych zabiegów oraz ich ilość zostaje ustalona przez lekarza przeprowadzającego leczenie. Aby przystąpić do leczenia aparatem, należy wykonać wszelkie niezbędne badania (takie, które pomogą ustalić parametry fal ultradźwiękowych do przeprowadzenia zabiegu), a także odbyć konsultację lekarską, która pozwoli dokładnie zlokalizować miejsce do przeprowadzenia zabiegu. Następnie za pomocą specjalnego aparatu, przykładanego do miejsca złamania, emituje się fale ultradźwiękowe, które wnikają w głąb tkanki i pobudzają komórki do szybszej pracy i regeneracji. Najczęściej terapia aparatem przeprowadzana jest z codzienną częstotliwością. Zabieg trwa około 20 minut, a sam okres terapii trwa od 2 do 5 miesięcy –  w zależności od rodzaju złamania i czasu rozpoczęcia terapii od chwili złamania

Ważne jest to, że terapia najskuteczniej działa w przypadku świeżych złamań, kiedy organizm jest w stanie wzmożonej aktywności pourazowej. Aparat działa również doskonale w przypadku zrostu kostnego lub zrostu opóźnionego. Może być także wykorzystywana w przypadku skomplikowanych urazów, w szczególności tych powstałych na skutek aktywności sportowej.

Efekty działania

Terapia aparatem jest metodą niezwykle skuteczną i co najważniejsze – nieinwazyjną. Jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami, które wskazują, że 38% świeżych złamań kości wygoiło się dużo szybciej, a 86% niezrastających się złamań uległo wyleczeniu. Fale ultradźwiękowe uruchamiają naturalnie zachodzące w organizmie procesy, sprawiając, że dochodzi do szybszego podziału i tworzenia nowych komórek kostnych, wypełniających szczelinę złamania lub pęknięcie kostne.

Emitowane przez aparat ultradźwięki skutecznie wpływają na przyspieszenie czynników wpływających na złamania kości, sprawiając, że czas rekonwalescencji i ruchowego ograniczenia znacznie się skracają – co jest istotne szczególnie w przypadku sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia. Fale ultradźwiękowe sprawdzają się doskonale także w leczeniu osób starszych, których komórki dzielą się o wiele wolniej. Aparat jest niezwykle łatwy w obsłudze, a czas trwania zabiegu nie wpływa na codzienne życie pacjentów. Długoś terapii jest oczywiście uzależniona od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, ale działanie fal ultradźwiękowych znacznie przyspiesza całą regenerację. Ważnym czynnikiem wpływającym na korzyść terapii jest również to, że można ją zastosować na każdym etapie gojenia złamania.

Z terapii można skorzystać w naszej przychodni Ortodentika w Łukowie, gdzie pod czujnym okiem specjalistów przeprowadzamy całą terapię, w oparciu o wcześniej przeprowadzone badania i konsultacje. Dzięki temu, nasi pacjenci i pacjentki mogą mieć pewność, że korzystają z najlepszej opieki i leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką!