Licówki – szybki sposób na piękne i równe zęby

Licowki w Klinice Ortodentika Lukow

Każdy z nas chciałby mieć piękne i równe zęby. Jeśli nierówne jedynki, luki między zębami czy trwałe przebarwienia powodują, niechętnie się uśmiechasz, to stomatologia estetyczna przynosi rozwiązanie tego problemu. Licówki, bo o nich tutaj mowa, pozwolą ci uzyskać piękny wygląd zębów i odzyskać pewność siebie.

Co to są licówki?

Licówki to ceramiczne lub akrylowe płytki, kolorem zbliżone do naturalnej barwy zęba, które przykleja się do jego powierzchni. Za ich pomocą można wypełnić szparę między zębami czy zmienić ich kształt, długość albo kolor. Zakłada się je też w przypadku niewielkich uszkodzeń zębów np. ukruszonych lub startych brzegów. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest próchnica, choroby dziąseł i niektóre wady zgryzu. W przypadku bardzo zniszczonych zębów zaleca się wykonanie korony ceramicznej.

Za pomocą licówek można zmienić wygląd pojedynczych zębów lub ich grup. Zwykle zakłada się je na przednie zęby. Zabieg wiąże się z niewielką ingerencją w tkanki zęba, podczas szlifowania usuwa się jedynie cienką warstwę szkliwa. Materiały, z których są wykonane są obojętne dla organizmu i nie powodują występowania alergii. Licówki mogą mieć formę płatków ceramicznych, akrylowych lub wypełnienia kompozytowego. Rozwiązaniem, które bardzo chwalą sobie pacjenci są licówki ceramiczne. Zapewniają one bardzo dobrą plastyczność, są trwałe i odporne na występowanie przebarwień – przekonują specjaliści z kliniki Ortodentika z Łukowa. Wystarczają średnio na 10 – 12 lat – dodają.

Jak wygląda procedura zakładania licówek

Założenie licówki porcelanowej wiąże się z dwukrotną wizyta w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej lekarz szlifuje zęby w obrębie szkliwa, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Na życzenie pacjenta lekarz może podać znieczulenie miejscowe. Następnie pobierany jest wycisk protetyczny oraz dobierany kolor licówki. W dalszej kolejności lekarz nakłada tymczasowe zabezpieczenie zębów.
Wycisk zostaje przekazany do pracowni protetycznej, gdzie technik przygotowuje licówki. W zależności od pracowni terminy wynoszą około dwóch tygodni. Na kolejnej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz zdejmuje tymczasowe zabezpieczenie i dobiera kolor cementu, na który zostaną przyklejone licówki.

Po zabiegu

Licówki ceramiczne są odporne na ścieranie i odbarwienia. Higiena jamy ustnej po ich założeniu nie różni się od higieny zębów bez licówek.

Zalety licówek

  • szybka korekta ustawienia zębów,
  • wyrównanie przebarwień,
  • uzupełnienie uszkodzeń mechanicznych zębów np. ukruszenia, pęknięcia,
  • uzupełnienie szpar między zębami,
  • naturalny wygląd.

Przeciwskazania:

  • próchnica zębów,
  • plomby,
  • parodontoza,
  • słabe szkliwo.

Licówki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są zadowolone z wyglądu swoich zębów. Metoda ta pozwala w krótkim czasie uzyskać efekt równych i jednolitych zębów. Możesz wybrać spośród różnych materiałów licówek. Różnią się one trwałością i ceną wykonania. Rozwiązaniem polecanym przez lekarzy i pacjentów są licówki ceramiczne, ich cena jest wyższa, ale efektem możesz cieszyć się nawet kilkanaście lat. Dla porównania trwałość licówki kompozytowej szacuje się na 3 lata. Licówki są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Barwą i połyskiem przypominają naturalny ząb.