Co leczy fizjoterapia? Czym się zajmuje fizjoterapeuta?
Fizjoterapia to dziedzina medycyny polegająca na działaniach dążących do przywrócenia pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej. Stosowana jest w rozmaitych sytuacjach, w tym w przypadku osób po urazach i wypadkach, a także cierpiących na rozmaite choroby, w tym reumatoidalne czy neurologiczne. Dowiedz się, kto powinien zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty i czym dokładnie zajmuje się ten specjalista.
Czym się zajmuje fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta jest specjalistą z profesjonalnym przygotowaniem do przeprowadzania rozmaitych technik fizjoterapii, a także planowania przebiegu procesu usprawniania pacjenta. Potrafi on dobrać odpowiednie dla danego przypadku ćwiczenia, jeśli to konieczne również we współpracy z lekarzem prowadzącym dany przypadek. Poza wyższym wykształceniem medycznym fizjoterapeuta musi systematycznie się doszkalać, poznając coraz to nowsze metody fizjoterapeutyczne. Do jego zadań należy pomoc pacjentowi w odzyskaniu możliwie jak największej sprawności fizycznej, a także zredukowanie bólu za pomocą terapii manualnej, fizykoterapii oraz odpowiednich ćwiczeń. Fizjoterapeuta może pracować w szpitalach, sanatorium, przychodni rehabilitacyjnej czy gabinecie fizjoterapii. Może on również prowadzić odpłatną działalność w domu pacjenta.
Czy fizjoterapeuta to lekarz?
Chociaż fizjoterapeuta należy do regulowanych zawodów medycznych, nie jest on lekarzem. Specjalista tej dziedziny musi ukończyć studia wyższe na kierunku „fizjoterapia”. Mogą to być 3-letnie studia licencjackie, które następnie można uzupełnić 2-letnimi studiami magisterskimi lub 5-letnie jednolite studia magisterskie. Studia podyplomowe w tym zakresie mają za zadanie jedynie przygotować magistra fizjoterapii do prowadzenia terapii za pomocą nowych technik. Nie są to kierunki dające prawo do wykonywania zawodu.
Rodzaje fizjoterapii
Fizjoterapię dzieli się na 3 podstawowe rodzaje ze względu na wykorzystywane techniki. Należą do nich:
- fizykoterapia – wykorzystuje wpływ zjawisk fizycznych na organizm. Do tego typu należą m.in.: fala uderzeniowa, krioterapia, elektroterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, leczenie światłem czy ciepłem,
- kinezyterapia – to leczenie za pomocą ruchu. Ćwiczenia ruchowe mogą być wykonywane przez pacjenta, wspomagane przez fizjoterapeutę, a także wykonywane wyłącznie przez specjalistę (np. poruszanie poddawaną terapii kończyną pacjenta), co jest szczególnie polecane u osób, u których niemożliwe jest wykonywanie normalnej aktywności fizycznej, np. pacjenci po urazie rdzenia kręgowego,
- masaż leczniczy – czyli odpowiednia stymulacja tkanek miękkich, szczególnie polecana w naturalnym leczeniu bólu.
Fizjoterapia a rehabilitacja – jakie są różnice?
Chociaż niekiedy określenia „fizjoterapia” i „rehabilitacja” używane są zamiennie, w rzeczywistości nie są one tożsame. Fizjoterapia zajmuje się przede wszystkim poprawą fizycznego stanu pacjenta, jego układem mięśniowo-szkieletowym, ruchomością stawów oraz złagodzeniem dolegliwości bólowych. Z kolei rehabilitacja jest pojęciem znacznie bardziej kompleksowym. Zajmuje się ona bowiem nie tylko mobilnością, lecz także przywróceniem pacjenta do społeczeństwa oraz poprawą jego stanu psychicznego, wpływa na ogólne funkcjonowanie w życiu.
Jakie schorzenia leczy fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta zajmuje się rozmaitymi przypadkami i powinien potrafić dopasować swoje działania indywidualnie do każdego pacjenta. Do najczęstszych przyczyn korzystania z jego usług należą:
- wypadki oraz innego typu urazy, w tym wypadki komunikacyjne czy urazy sportowe,
- choroby reumatyczne, np. stany zapalne, np. RZS czy dna moczanowa,
- entezopatie i tendinopatie, jak łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka czy kolano skoczka,
- schorzenia nerwów obwodowych, np. rwa kulszowa,
- choroby neurologiczne, jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane,
- zaburzenia równowagi o rozmaitym podłożu,
- zaburzenia rozwojowe, jak porażenie mózgowe,
- przebyte udary mózgu,
- stany po zabiegach i operacjach.
Należy pamiętać, że niezwykle ważna jest praca, jaką w proces fizjoterapii, np. w naszej przychodni Ortodentika w Łukowie, włoży sam pacjent. Proces terapeutyczny nie kończy się bowiem wraz z opuszczeniem gabinetu lecz trwa nieprzerwanie do momentu osiągnięcia odpowiedniego rezultatu, a w przypadku niektórych chorób nawet przez całe życie pacjenta.